Jessica Pegula și Victoria Azarenka au oferit cea mai spectaculoasă partidă a zilei la turneul „WTA 500” de la Charleston. Principala favorită s-a calificat în semifinale, după ce fiecare dintre ele au ratat câte patru mingi de meci.

Jessica PegulaFoto: James Gourley / Shutterstock Editorial / Profimedia

Victoria Azarenka, eliminată de Jessica Pegula la WTA

Charleston Pegula a trecut de sferturile de finală în fața Victoriei Azarenka, după 6-4, 3-6, 7-6(7).

Cele două jucătoare și-au împărțit primele seturi, iar partida a ajuns într-un decisiv extrem de spectaculos.

La scorul de 5-4 pentru Jessica Pegula, principala favorită a turneului a ratat patru mingi de meci, belarusa reușind să revină și să trimită setul la tiebreak.

A venit rândul Victoriei Azarenka să conducă, iar americanca să salveze patru mingi de meci.

Finalul dramatic a fost tranșat de Pegula, care s-a impus după 9-7 la tiebreak și două ore și 37 de minute de joc.

În semifinale, Jessica Pegula (5 WTA) o va întâlni pe rusoaica Daria Kasatkina (11 WTA), care a eliminat-o în sferturi pe românca Jaqueline Cristian, scor 6(4)-7, 6-2, 6-3.

Credit One Charleston Open este un turneu din categoria WTA 500 ce se desfășoară în perioada 1-7 aprilie. Se joacă pe zgură verde și este dotat cu premii totale în valoare de $922,573. Campioana en-titre este Ons Jabeur.