Irina Bara s-a oprit în sferturile de finală ale turneului „WTA 250” de la Bogota, învinsă de italianca Sara Errani (117 WTA), scor 4-6, 6-2, 6-3.

Irina BaraFoto: Mathias Schulz / imago sportfotodienst / Profimedia

Irina Bara, eliminată de Sara Errani la WTA Bogota

După un prim set câștigat, Irina Bara (178 WTA) a redus inexplicabil turația, a cedat trei breakuri, iar meciul a ajuns în decisiv.

Românca a continuat greșelile și în setul al treilea, iar Errani a profitat din plin și s-a calificat după două ore și 44 de minute.

În semifinale, Sara Errani va întâlni câștigătoarea dintre Camila Osorio (85 WTA) și Tatjana Maria (46 WTA).

Pentru parcursul până în sferturi, Irina Bara și-a asigurat un premiu în valoare de 6.608 de dolari și 54 de puncte WTA.

Copa Colsanitas Zurich este un turneu din categoria WTA 250 ce se desfășoară în perioada 1-7 aprilie. Se joacă la Bogota (Columbia), pe zgură, și este dotat cu premii totale în valoare de $267.082. Campioana en-titre este Tatjana Maria (2022, 2023).

Principalele favorite de la Bogota: Marie Bouzkova (1), Tatjana Maria (2), Sara Sorribes Tormo (3 / eliminată) și Cristina Bucșa (4).