Maria Sakkari și Jelena Ostapenko au părăsit turneul „WTA 1000” de la Dubai în faza optimilor de finală, după ce au fost învinse de Jasmine Paolini, respectiv Anna Kalinskaya.

Jelena OstapenkoFoto: William WEST / AFP / Profimedia

Maria Sakkari și Jelena Ostapenko, eliminate în optimi de la WTA Dubai

Favorită 8 a competiției din Emiratele Arabe, Sakkari (11 WTA) a cedat după o oră și 22 de minute de joc în fața italiencei Paolini (26 WTA), scor 6-4, 6-2.

Jasmine va da în sferturi peste Elena Rybakina (favorită 4), după ce campioana de la Wimbledon 2022 a trecut de poloneza Magdalena Frech (53 WTA), scor 7-6(5), 3-6, 6-4.

Ostapenko a câștigat deja 16 meciuri în 2024, dar a pierdut miercuri în fața Annei Kalinskaya (40 WTA), scor 6-4, 7-5.

Sportiva din Rusia a avut nevoie de o oră și 33 de minute pentru a obține victoria și este doar a doua jucătoare care o învinge anul acesta pe Jelena (letona a pierdut alte trei meciuri cu Victoria Azarenka).

Anna va juca în sferturi cu învingătoarea meciului dintre Coco Gauff (favorită 3) și Karolina Pliskova (36 WTA, fostă lideră mondială).

Tot miercuri, Marketa Vondrousova (favorită 7) a trecut de rusoaica Liudmila Samsonova (15 WTA / cap de serie 12), scor 6-2, 6-2.

Cehoaica se va duela pentru un loc în semifinale cu Sorana Cîrstea (22 WTA), care a revenit spectaculos în meciul cu Donna Vekic.

​Dubai Duty Free Tennis Championships se dispută în perioada 18-24 februarie, pe hard, face parte din categoria „WTA 1000” și are premii totale în valoare de $3.211.715. Simona Halep a câștigat turneul în 2015 și 2020, iar campioana en-titre este Barbora Krejcikova.