Dublul format din Rafael Nadal și Marc Lopez a pierdut meciul jucat în primul tur al turneului ATP de la Brisbane contra perechii Max Purcell / Jordan Thompson.

Rafael NadalFoto: Patrick HAMILTON / AFP / Profimedia

A fost primul meci oficial jucat de fostul lider ATP după o pauză de aproape un an de zile.

Purcell și Thompson au avut câștig de cauză în două seturi, scor 6-4, 6-4, la capătul unui meci care a durat o oră și 13 minute.

Reamintim că Nadal și Lopez au beneficiat de un wild card pentru a putea juca pe tabloul principal de la Brisbane.

Rafa și Marc au câștigat aurul olimpic la dublu în 2016 după o finală cu românii Florin Mergea și Horia Tecău.

De știut

Turneul de la Brisbane are loc în perioada 31 decembrie - 7 ianuarie. Face parte din categoria ATP 250, are premii totale în valoare de $739.945, la start se vor afla 32 de jucători pe tabloul principal de simplu, iar campionul en-titre este Kei Nishikori (în 2019).

Australian Open 2024 se va disputa în perioada 14-28 ianuarie la Melbourne.

De știut despre Rafael Nadal

• În vârstă de 37 de ani, ibericul a adunat 1068 de victorii în carieră și a pierdut de 220 de ori.
  • Are 92 de titluri ATP câștigate de-a lungul timpului, iar dintre acestea 22 de sunt de Grand Slam (la două în urma recordmanului Novak Djokovic).
  • A adunat doar din premiile din tenis $134.640.719.