Horia Tecau si Florin Mergea (cap de serie numarul 5) au pierdut finala de dublu de la Jocurile Olimpice, cei doi fiind invinsi de perechea Rafael Nadal/Marc Lopez, din Spania. Dupa doua ore si 26 de minute, ibericii s-au impus in trei seturi, scor 6-2, 3-6, 6-4.

Horia Tecau si Florin Mergea la JO 2016Foto: AGERPRES

In urma finalei de dublu de la tenis, Romania a castigat a treia medalie de la Jocurile Olimpice: argint - prima a fost de aur, in proba de spada pe echipesi bronz la haltere: Gabriel Sancrăian, la categoria 85 kilograme.

"Este o infrangere dureroasa, am fost foarte aproape de castigarea unei medalii de aur, dar sa nu ne demoralizam. E tot o victorie pentru noi sa cucerim acest argint. Am luptat foarte mult, am muncit ani de zile, am visat mult ca sa ajungem aici, sa fim prezenti si sa ne batem pentru aceasta sansa. Si a fost un vis realizat pentru noi, o mare victorie personala pentru noi, pentru echipele noastre. Chiar daca am pierdut aceasta finala, am facut un meci bun, unul dintre acele meciuri foarte disputate, care s-a incheiat insa mai devreme decat ne doream" - Horia Tecau, pentru Gazeta Sporturilor.

"Rafa si Marc iti dau tot timpul o minge in plus inapoi. Asta a insemnat ca a trebuit sa ne batem pentru absolut fiecare punct. In decisiv am avut un break, dar fiecare game a fost disputat, e greu sa spun acum ca as fi facut unele lucruri diferit. Pur si simplu, am luptat la fiecare minge, unele au vrut sa intre altele nu. In acele momente nu prea ai timp sa te gandesti si sa desfaci firul in patru. Important e ca am ajuns aici, e un vis realizat pentru amandoi si o victorie a tuturor romanilor" - Florin Mergea, pentru gsp.ro.

"Pentru mine nu e comparabil cu nimic, e ceva unic. Sa-ti reprezinti tara pe cele mai inalte trepte olimpice e o onoare si un privilegiu. Ne-ar placea sa fim la Tokyo si sa ducem acest rezultat un pas mai departe", a mai spus Florin Mergea.

Desfasurarea meciului Mergea/Tecau vs Nadal/Lopez:

Presiune pe serviciul lui Horia...Ai nostri salveaza doua mingi de meci (15-40), insa la a treia Mergea rateaza un smash, iar aurul ia calea Spaniei....Setul decisiv a durat 69 de minute

Game echilibrat, Nadal serveste bine in momente dificile, totul este decis la fiecare punct. 5-4 pentru spanioli, Tecau va servi pentru ramanerea in set si meci...

Spaniolii revin si egaleaza pe serviciul lui Florin...Este 4-4, suspansul se mentine

Break la zero pe serviciul lui Lopez....4-3 pentru perechea noastra

Horia a servit bine, jocul a mers, inca o egalitate....Este 3-3. In acest moment, un break pare decisiv pentru stabilirea invingatorilor

Game incredibil, Nadal joaca fantastic la minge de break pentru ai nostri...Din pacate, ratam o ocazie importanta, iar pana la urma se face 3-2 pentru spanioli...Determinare, ambitie, lovituri incredibile...este o finala pe cinste

La 15-15, Florin comite o dubla greseala...iar apoi trimite in afara terenului un forehand (15-40). Ai nostri revin, egaleaza, insa la minge de game Mergea mai face o dubla. Game interminabil, spaniolii au avut nenumarate mingi de break, iar la prima minge de game, Florin mai face o dubla...Descatusare...se face 2-2, dupa cel cel mai lung game din turneul masculin de dublu de la Rio de Janeiro

Ai nostri domina zona fileului, este 0-30. Din pacate, ibericii fac pasul in fata, devin agresivi si castiga urmatoarele patru puncte. Practic, i-am lasat "sa respire"...2-1 pentru Nadal si Lopez

Horia isi castiga serviciul, 1-1.

Game echilibrat pe serviciul lui Nadal. Ibericii se impun la 30, dupa un forehand inside-in de manual al lu Nadal. 1-0 pentru spanioli in setul decisiv

De la 0-40, baietii nostri revin incredibil si castiga setul cu 6-3...Vom avea decisiv (setul al doilea a durat 44 de minute)

Lopez salveza o minge de set cu un lung de linie...Horia trimite putin in afara un backhand, este anulata si a doua minge de set...Ibericii raman in set, dupa un game dificil, in care au salvat doua mingi de set...Tabela arata 5-3

Game alb pe serviciul lui Mergea...Scorul este acum 5-2 pentru ai nostri

Ibericii sunt inspirati la fileu, fac diferenta si se apropie la 4-2 pe tabela. Nu a fost insa un game usor pe serviciul Nadal

Game greu pentru baietii nostri: de la 0-30, Horia si Florin revin superb si isi consolideaza break-ul de mai devreme. Scorul este acum 4-1 in setul al doilea

Vine si primul break al nostru, pe serviciul lui Lopez...A fost o alta miscare la fileu, ai nostri s-au completat perfect, este 3-1 in setul al doilea

Game importat pentru ai nostri: au fost schimburi incredibile, in care ibericii au returnat fantastic, insa Horia si Florin au avut nervii de fier. Este 2-1 pentru perechea romana

De la 0-30, ai nostri fac cadou un game in care ibericii erau in dificultate pe serviciul lui Rafa. Este 1-1 in setul al doilea

Game solid pe serviciul lui Horia (castigat la 15)...Este 1-0 pentru ai nostri

Setul se incheie pe serviciul lui Lopez: 6-2. O prima mansa in care spaniolii au variat incredibil jocul, au avut tot timpul variante de rezerva, iar acest lucru s-a vazut pe tabela de marcaj...Primul set a durat 33 de minute

Serviciul nu il ajuta pe Florin, iar ibericii se vede ca au un plan bine pus la punct....Se face 5-2, dupa inca un forehand "scapat" de Mergea...

Spaniolii se deplaseaza incredibil, castiga o minge in plus, iar tabela se modifica la 4-2...Nadal si Lopez sunt mai activi pana acum

Rafa este incredibil la fileu, gaseste spatiul si face punctul (0-15). Ai nostri nu se inteleg la o minge, iar apoi Mergea rateaza un smash (0-40). Din pacate, spaniolii fac break-ul si conduc acum cu 3-2. Este variatie in jocul ibericilor, sunt greu de "citit"...Ai nostri vor avea mult de munca in aceasta finala

Horia este impecabil la fileu: voleu fantastic (0-15). Doua imingi consecutive se opresc in banda fileului (30-15 pentru iberici). Tecau rateaza un rever: 40-15. Tot fileul "il gaseste" si Florin, este 2-2 in primul set

Florin comite o dubla greseala (15-15). Un schimb spectaculos de la fileu le revine spaniolilor (15-30). Egalitate: Mergea il surprinde pe Rafa la fileu, iar acesta nu poate returna (30-30). Horia si Florin isi fac serviciul cu ceva emotii, ai nostri conduc cu 2-1 in finala pentru aurul olimpic

Serveste Rafa: prima minge este castigata de Horia cu un smash, iar apoi Florin este surprins de un forehand a lui Nadal (15-15). Ai nostri se grabesc sa inchida schimburile si gresesc, ibericii egaleaza pe tabela (1-1)

Finala a inceput cu Horia la serviciu. Retur perfect al lui Nadal: rever in lung de linie (0-15). Doua mingi de break pentru iberici (15-40). Prima este anulata cu un as. Este salvata si a doua, dupa un smash al lui Florin. Ai nostri au avut nervii tari, au revenit si au castigat primul game. Este 1-0 pentru ei

Adversarii din finala:

Rafael Nadal - Spania, 30 de ani, locul 5 in clasamentul ATP de simplu, locul 200 in clasamentul ATP de dublu

Marc Lopez - Spania, 34 de ani, locul 21 in clasamentul ATP de dublu, fara clasament in ierarhia ATP de simplu.