​Caroline Garcia (a patra favorită de la Melbourne) s-a calificat sâmbătă în optimile de la Australian Open. Franțuzoaica a trecut de Laura Siegemund (1-6, 6-3, 6-3), jucătoare care în turul precedent o eliminase pe Irina Begu.

Caroline GarciaFoto: James Gouley / Shutterstock Editorial / Profimedia

Caroline Garcia, în optimi la Australian Open

Siegemund (158 WTA) a câștigat categoric primul set, scor 6-1, dar pas cu pas Caroline a reușit să revină și să conteze în raliuri.

Garcia a avut mai multă precizie cu serviciul, și-a pus în evidență forehandul exploziv, iar setul al doilea i-a revenit cu 6-3.

Franțuzoaica a fost mai inspirată și în decisiv, iar meciul l-a încheiat după două ore și 11 minute (1-6, 6-3, 6-3).

Rezumatul partidei dintre Caroline Garcia - Laura Siegemund

Sursa video: Eurosport

Australian Open 2023 - Programul optimilor feminine

Iga Swiatek (1) - Elena Rybakina (22)

Jelena Ostapenko (17) - Coco Gauff (7)

Jessica Pegula (3) - Barbora Krejcikova (20)

Victoria Azarenka (24) - Lin Zhu

Karolina Pliskova (30) - Shuai Zhang (23)

Aryna Sabalenka (5) - Belinda Bencic (12)

Linda Fruhvirtova - Donna Vekic

Magda Linette / Ekaterina Alexandrova (19) - Caroline Garcia (4)

Australian Open 2023 are loc în perioada 16-29 ianuarie. Campionii en-titre sunt Ashleigh Barty (retrasă între timp din sportul de performanță) și Rafael Nadal (eliminat în turul al doilea).