VIDEO Conferință de presă a familiei Djokovic / Mama liderului ATP: Aceasta este cea mai mare victorie din cariera sa, este mai mare decât orice Grand Slam / Tatăl jucătorului: Judecătorul a fost fantastic

de A.I.     HotNews.ro
Luni, 10 ianuarie 2022, 13:30 Sport | Tenis


Familia lui Novak Djokovic
Foto: Captura video
Familia lui Novak Djokovic a ținut luni o conferință de presă în scandalul vizei de intrare în Australia, mama liderului ierarhiei ATP spunând că decizia judecătorului australian este o victorie mai mare decât un titlu de Grand Slam.

Srdjan Djokovic (tatăl sportivului) este cel care a anunțat această conferință de presă prin intermediul celor de la BBC. Nole nu s-a alăturat conferinței, așa cum promisese familia, dar a postat pe Twitter.

”Sunt bucuros și recunoscător că judecătorul a revocat anularea vizei mele. În ciuda a tot ceea ce s-a întâmplat, vreau să rămân și să încerc să concurez la Australian Open.

Rămân concentrată pe acest lucru. Am zburat aici pentru a juca la unul dintre cele mai importante evenimente pe care le avem, în fața unor fani extraordinari” - Novak Djokovic.

Ce a spus mama lui Novak, Dijana Djokovic:

”Suntem aici pentru a sărbători victoria fiului nostru Novak. El a luptat întotdeauna pentru dreptate. Nu a făcut nimic rău.

S-a dus acolo pentru a câștiga acel turneu. Această situație a fost extrem de dificilă. A existat un întreg spectru de emoții: tristețe, teamă, dezamăgire.

Au fost momente în care nu avea telefonul mobil cu el. Nu aveam nicio idee despre ce se întâmplă.

Vreau să le mulțumesc tuturor celor din lume care s-au ridicat și l-au susținut la Melbourne, în fața acelui așa-zis hotel.

Aceasta este cea mai mare victorie din cariera sa, este mai mare decât orice Grand Slam.”

Tatăl Srdan:

”În ultimele zile, a fost foarte, foarte dificil pentru toți cei care gândesc liber în lume. Dar el este extrem, extrem de puternic din punct de vedere mental.

I-au luat toate drepturile sale ca ființă umană. A refuzat retragerea vizei.

Nu i-au dat dreptul de a-și pregăti apărarea timp de câteva ore și i-au luat telefonul. Din fericire, i-au dat înapoi telefonul. Și-a contactat echipa de avocați, care a pregătit o apărare fantastică, pe care nu au putut să o egaleze.

Aceasta este o victorie uriașă pentru Novak, pentru familia sa și pentru lumea liberă. El a respectat tot ceea ce i s-a cerut. El a vrut doar să meargă acolo pentru a juca tenis și acest drept a vrut să-l obțină

Justiția și statul de drept au prevalat. Judecătorul care a prezidat cazul a arătat că nici o secundă Novak nu a fost vinovat.

Judecătorul a fost fantastic, pur și simplu a respectat faptele. El a luat singura decizie posibilă, și anume eliberarea lui Novak.”

Unchiul Goran:

Aș dori să le mulțumesc președintelui și prim-ministrului nostru pentru eforturile lor de a convinge autoritățile australiene să îl trateze mai bine pe Novak.

Conferința familiei lui Novak Djokovic:



S-ar putea să te intereseze și:








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















13050 vizualizari

  • +3 (53 voturi)    
    Eu nu cred că a câștigat. (Luni, 10 ianuarie 2022, 14:25)

    asavreau [utilizator]

    Dacă a fost condiția ca toți participanții să fie vaccinați, de ce Djokovic să fie excepția?
    • +3 (35 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Luni, 10 ianuarie 2022, 14:47)

      [anonim] i-a raspuns lui asavreau

      • +2 (20 voturi)    
        Evenimentul de a doua zi (Luni, 10 ianuarie 2022, 16:12)

        Tescovin [utilizator] i-a raspuns lui

        Dacă Novak a participat a doua zi la un eveniment unde a luat contact cu oameni, știind deja că este infectat, asta e ceva ce autoritățile din Serbia trebuie să evalueze și să ia măsuri, dacă e nevoie.
        Nu e în nici un caz nici treaba autorităților australiene, nici a organizatorilor turneului, și nici a noastră, cel puțin nu atâta timp cât comentăm situația lui Novak în Australia.
        • +12 (16 voturi)    
          si dupa inca o zi, pe 18 dec., (Luni, 10 ianuarie 2022, 17:33)

          revo [utilizator] i-a raspuns lui Tescovin

          a participat la o sedinta foto, pentru revista L'Equipe, tot fara masca si in perfecta forma. Nu-l durea capul, nu-i curgea nasul, nu tusea, n-avea nici febra... Mama, ce tare e Nole!
    • +4 (38 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Luni, 10 ianuarie 2022, 14:48)

      [anonim] i-a raspuns lui asavreau

    • +26 (38 voturi)    
      Pentru ca are bani (Luni, 10 ianuarie 2022, 14:56)

      persuasiv [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

      sarakilor.Bani care pot cumpara 10 firme de avocatura.Asa merg lucrurile.Unu' amarat,era refuzat pentru o virgula pusa invers.Pentru cei cu bani si nu e vorba doar de sportivi,sunt alte reguli.Hai sa zicem,alte interpretari ale ....Ce nu va e clar?Va zbateti care mai de care sa ii luati partea oropsitului monegasc,agatati de bara troleului.
      • -12 (24 voturi)    
        Ba din contra (Luni, 10 ianuarie 2022, 17:01)

        galeo [utilizator] i-a raspuns lui persuasiv

        Victima abuzurilor autoritatilor poti fi chiar tu, daca se fac abuzuri asupra lui Djokovic, cu siguranta se pot face usor si asupra ta.
        Poti verifica ce acte iti trebuie pentru viza, faci dosarul, ti se da viza, iar cand ajungi la vama lor pe motiv ca nu ai sapca.
        • -8 (12 voturi)    
          Asta nu pricep haterii (Luni, 10 ianuarie 2022, 19:04)

          X-Files [utilizator] i-a raspuns lui galeo

          Asta nu pricep haterii necititi: daca un stat isi permite sa faca abuzuri asupra unor oameni care se pot apara, cu atat mai multe abuzuri va face impotriva celor care nu se poat apara.
          • +4 (4 voturi)    
            si cand mai vorbesti de pensii speciale (Luni, 10 ianuarie 2022, 20:47)

            mbembe [utilizator] i-a raspuns lui X-Files

            tot sa te gandesti la haitereala :)
            • -4 (4 voturi)    
              Pare ca mi te adresezi... (Luni, 10 ianuarie 2022, 21:09)

              X-Files [utilizator] i-a raspuns lui mbembe

              Pare ca mi te adresezi; nu pricep ce spui, nu pricep ce vrei...dar daca tu te intelegi pe tine insuti, e ok!
    • +1 (5 voturi)    
      vezi stimabile cum e (Luni, 10 ianuarie 2022, 20:37)

      mbembe [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

      plangem ca unii au pensii speciale, pe de alta parte vrem ca altii sa aiba drepturi speciale… noi ca popa daii facem vaccin, plaim impozite, ne bucuram ca unii niste nu dau doi bani pelegea care noi trebuie sa o respectam si de aia suntem romani!
  • -2 (44 voturi)    
    ii asteptam pe acesti tarabostes.. (Luni, 10 ianuarie 2022, 14:27)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    ... cu caciula dacicā si un draco infipt in paleta de tenis. sper sa-l vaccineze careva pe acolo si pe el si pe tacsu.
  • +4 (14 voturi)    
    Un alt titlu si articol stupide (Luni, 10 ianuarie 2022, 14:43)

    noi2013 [utilizator]

    Ce treaba are orice fituica cu testul oricarui om de pe lumea asta?!
  • -3 (33 voturi)    
    Hahahahaha covidiotii fierb :)))) (Luni, 10 ianuarie 2022, 14:44)

    Luk [utilizator]

    :))))
  • -8 (48 voturi)    
    adica nu are ser mARN de la Pigfarma in el. (Luni, 10 ianuarie 2022, 14:46)

    hopsinoi [utilizator]

    nu s-a lasat santajat/obiligat (fortat).
  • +11 (55 voturi)    
    Ditamai circu' penibil (Luni, 10 ianuarie 2022, 14:47)

    persuasiv [utilizator]

    Lumeeee,jokovici si famila...Ce se mai dau in stamba si astia.Ce si-au mai ridicat poalele in cap.E bine totusi ca a vazut o lume intreaga circu' balcanic si de ce sunt in stare.
    • -12 (32 voturi)    
      Dumneata esti din alt film (Luni, 10 ianuarie 2022, 14:52)

      Luk [utilizator] i-a raspuns lui persuasiv

      .
      • +3 (9 voturi)    
        Ma bucur (Luni, 10 ianuarie 2022, 18:59)

        persuasiv [utilizator] i-a raspuns lui Luk

        filmu' asta nu-mi place
        • 0 (4 voturi)    
          Nu ma mai mir (Marţi, 11 ianuarie 2022, 9:51)

          Luk [utilizator] i-a raspuns lui persuasiv

          Nu ma mai mir ca a rezistat comunismul la noi atata timp. Nu ma mai mir nici ca-l regreta atata lume in Romania.
          E clar de ce.
    • +10 (28 voturi)    
      Dar ii admira! (Luni, 10 ianuarie 2022, 16:02)

      Mortaciune ambulanta [utilizator] i-a raspuns lui persuasiv

      Bravii urmasi ai Dacilor LIberi, cei care ne fac pe noi "covidioti", jubileaza!

      Admiratia lor fata de Novak Djokovic este la cote maxime, oricine poate castiga un titlu de Grand Slam, dar numai un adevarat Erou poate sa fie asa de jmeker, sa isi bata joc de reguli si legi, care sunt doar pentru persoanele obisnuite, pentru common people!
  • +14 (42 voturi)    
    nu e arestat? (Luni, 10 ianuarie 2022, 15:37)

    muciflenduri [utilizator]

    Hai bai, parca era arestat, a zis tatane-su. Am senzatia ca revolta bizonilor de pe hotnews a ajutat la eliberarea lui.
    Bizoniada a invins dictatura australiana, n-au mai avut aia ce face, dictatura a fost umilita.
    Trebuie neste medalii.
  • +5 (15 voturi)    
    Deci Nole (Luni, 10 ianuarie 2022, 17:02)

    Kepler [utilizator]

    nu este numai unul dintre cei mai buni tenismani, dar si un mare erou al nevaccinatilor din intreaga lume.
  • +2 (16 voturi)    
    genetica (Luni, 10 ianuarie 2022, 18:02)

    drago [utilizator]

    Este un mister genetic cum o pereche de oameni submediocri cum sint parintii lui Djokovici au putut da nastere unui astfel de campion si om cum este Nole!
    Acesti parinti ii fac deservicii imense cu fiecare aparitie!
  • +5 (13 voturi)    
    Exceptii (Luni, 10 ianuarie 2022, 18:22)

    Straistaru Eugen [utilizator]

    Sarbii se leaga de un idol la fel ca si noi Romanii de Halep.
    Dar da dovada de o aroganta incredibila, el hai ca traieste ca joaca tenes, dar altii pot muri de pe urma neglijentei lui intentionate
  • -1 (5 voturi)    
    numa (Luni, 10 ianuarie 2022, 18:55)

    Contrache [utilizator]

    niste saraci cu duhul acorda atentie unuia care da cu bata intr-o mingiuca toata viata. mare om, mare caracter. Si cetele alea nesfarsite de fani...doambne, sa se mai mire cineva ca societatea arata asa cum arata. Ba, da sa stai 2 ore sa faci capul staga dreapta ca un ceas cu cuc, pffff
  • +9 (13 voturi)    
    familia a plecat din conferinta de presa (Luni, 10 ianuarie 2022, 18:55)

    revo [utilizator]

    Cand a fost rugata sa explice un lucru simplu: cum se face ca dupa ce a fost testat pozitiv, pe data de 16 dec., a participat a doua zi, 17 dec., la o festivitate cu copii si a treia zi, pe 18 dec., la o sedinta foto, in loc sa stea in izolare si pe tratament.

    Mamitza si Tatutzu nu au fost intrebati: e rezultatul analizelor un fals? Nole & Co. sunt iresponsabili? Care din doua? Ar fi fost o atitudine dura a presei, chiar daca corecta. Nu, presa a intrebat despre acest mic detaliu, cu toata politetea: cum de a participat in zilele urmatoare la activitati in public, cand trebuia sa fie in izolare?

    Si familia s-a ridicat si-a plecat, fara sa raspunda.
    Q.E.D.
  • +9 (9 voturi)    
    Nu prea înțeleg ce caută mami și tati (Luni, 10 ianuarie 2022, 19:40)

    mr_mojo [utilizator]

    Cu băiatul de 30 de ani.
    Cred ca tot bâlciul asta ar fi fost sensibil mai mic fără cei doi.
    • 0 (0 voturi)    
      Nu prea inteleg ce cauta... (Marţi, 11 ianuarie 2022, 22:48)

      gillda_47 [utilizator] i-a raspuns lui mr_mojo

      ...exact ce cauta tatal lui Neymar...tatal lui Mesi...etc.
  • 0 (4 voturi)    
    Iliberali laudind statul de drept (Marţi, 11 ianuarie 2022, 0:20)

    Leon_Magnificul [utilizator]

    Ce scirbos e sa vezi iliberali anti-occidentali laudind institutiile functionale ale democratiilor autentice atunci cind le convine. Imaginati-va un judecator sirb dind o decizie in favoarea unui jucator australian si impotriva guvernului si a presiunii exercitate de Presedintele Xici.
  • +4 (6 voturi)    
    Woow (Marţi, 11 ianuarie 2022, 8:42)

    Pochi [utilizator]

    Ce pretenții aveți de la ei ? Sunt la fel ca noi, foști comuniști cu creierele spălate, unde minciuna a ajuns la rang de rege.