Mirra Andreeva a obținut calificarea în optimile turneului WTA de la Madrid, după ce a învins-o în două seturi pe Marketa Vondrousova, scor 7-5, 6-1.

Mirra AndreevaFoto: Sydney Low / AP / Profimedia

Mirra Andreeva, victorie entuziasmantă cu Marketa Vondrousova în turul trei la Madrid

Mirra Andreeva (43 WTA), jucătoarea de 16 ani, a obținut duminică calificarea în optimile turneului de la Madrid.

Rusoaica născută la Cannes a trecut în două seturi de Marketa Vondrousova (7 WTA), câștigătoarea Wimbledon, în urma unui meci ce a durat o oră și 16 minute.

După un prim set echilibrat, în care s-a impus cu scorul de 7-5, Andreeva a cedat doar un singur game în actul secund în fața favoritei numărul șapte de la Madrid.

În optimi, Andreeva va întâlni câștigătoarea duelului dintre Caroline Garcia (24 WTA) și Jasmine Paolini (13 WTA).

Mutua Madrid Open este un turneu din categoria WTA 1000 ce se desfășoară în perioada 22 aprilie - 5 mai. Se joacă pe zgură, iar campioana en-titre este Aryna Sabalenka. Turneul este dotat cu premii totale în valoare de €7,877,020.