​​Iga Swiatek (Polonia, 53 WTA) va fi următoarea adversară a Simonei Halep (în optimi), dacă principala favorită a turneului de la Roland Garros o va învinge pe Amanda Anisimova.

Iga SwiatekFoto: Rob Prange / Shutterstock Editorial / Profimedia

Swiatek a trecut în turul trei de Eugenie Bouchard (Canada, 168 WTA), scor 6-3, 6-2, după un meci care a durat o oră și 14 minute.

În vârstă de doar 19 ani, Swiatek a trecut în tururile precedente de Marketa Vondrousova (finalistă în 2019), scor 6-1, 6-2, și de Su-Wei Hsieh (63 WTA), scor 6-1, 6-4.

Anul trecut,Simona și Iga s-au întâlnit tot în optimile de finală ale Grand Slam-ului parizian. Jucătoarea noastră a avut atunci nevoie de doar 45 de minute pentru a obține victoria: 6-1, 6-0.

Cine este Iga Swiatek

Iga s-a născut la 31 mai 2001, la Varșovia (Polonia). În prezent, Swiatek ocupă poziția 54 în ierarhia mondială. Cea mai bună clasare a carierei a fost locul 48 WTA, în februarie 2020. De-a lungul timpului a strâns din tenis 1.106.808 de dolari. Ea este antrenată de Piotr Sierzputwoski. Swiatek s-a apucat de tenis pentru că sora sa juca și Iga voia să o învingă.

În 2018, Iga a câștigat turneul junioarelor de la Wimbledon, după ce a învins-o pe finală pe elvețianca Leonie Kung, scor 6-4, 6-2. Tot la nivel de junioare, Swiatek a făcut parte din echipa Poloniei care a câștigat Fed Cup în 2016 și a câștigat proba de dublu a turneului de la Roland Garros (alături de americanca Caty McNally).

Iga Swiatek are în palmares finala turneului de la Lugano (2019), pe care a pierdut-o în fața Polonei Hercog, scor 6-3, 3-6, 6-3.

Finală - Garbine Muguruza / Sofia Kenin / Petra Kvitova / Jelena Ostapenko

Competiția de la Roland Garros poate fi urmărită în România în direct pe Eurosport (1, 2 și pe Eurosport Player) și LiveText și LiveScore pe HotNews.ro.