Universitatea Craiova a reușit cea de-a doua victorie consecutivă, 3-2 pe terenul Petrolului Ploiești, în runda cu numărul XXVIII a SuperLigii. Oltenii își consolidează locul al patrulea al clasamentului.

Universitatea CraiovaFoto: Razvan Pasarica/SPORT PICTURES / imago sportfotodienst / Profimedia

Petrolul – Universitatea Craiova 2-3, în SuperLigă

Petrolul Ploiești are șanse tot mai mici să prindă play-off-ul, după înfrângerea suferită pe teren propriu în fața Universității Craiova.

Jovan Markovic a deschis scorul după 32 de minute, cu o lovitură de cap după centrarea lui Mitriță.

S-a făcut 0-2 opt minute mai târziu, Ștefan Baiaram finalizând după o gaură mare în defensiva prahovenilor.

Chiar înainte de pauză, Marian Huja a redus din diferență, după o lovitură de colț.

Ploieștenii au început perfect partea secundă, iar Gicu Grozav a restabilit egalitatea în minutul 47, cu un șut de la 18 metri.

În minutul 59, Ștefan Baiaram a făcut dubla, după centrarea lui Mitriță.

Oltenii au primit penalti în minutul 81, după o fază controversată, dar Andrei Ivan a tras slab și a ratat lovitura de la 11 metri.

În prelungiri, formația antrenată de Ivaylo Petev a rămas în inferioritate numerică, Basil Ndong văzând roșu direct, după o lovitură cu cotul.

Universitatea Craiova acumulează 45 de puncte după această victorie și își consolidează poziția a patra a clasamentului, înaintea duelului de luni cu Rapid.

Aici poți vedea un rezumat al partidei dintre Petrolul Ploiești și Universitatea Craiova.