​Rapid a trecut peste înfrângerea de la Iași și a revenit cu o victorie în fața propriilor suporteri, scor 4-1 cu UTA, în runda cu numărul XXVIII a SuperLigii. Giuleștenii se întorc pe locul doi al clasamentului.

Albion RrahmaniFoto: Razvan Pasarica / Sport News / Profimedia

Rapid – UTA 4-1, în SuperLigă – Dublă Rrahmani și gol la debut pentru Bădescu

Rapid a început excelent duelul cu UTA și în chiar primul minut Albion Rrahmani a deschis scorul cu un șut din interiorul careului, după o mare gafă a lui Benga.

Aflat la debutul în SuperLigă, tânărul Robert Bădescu a dublat avantajul giuleștenilor în minutul 13, cu o execuție sub bară din interiorul careului.

UTA a revenit în meci abia după prima jumătate de oră și chiar înainte de pauză a redus din diferență prin jucătorul împrumutat chiar de la Rapid, Claudiu Micovschi.

Partea secundă a început cu asaltul arădenilor la poarta lui Aioani, rapidiștilor trecându-le în mai multe rânduri glonțul pe la ureche.

În minutul 82 însă, kosovarul Albion Rrahmani a reușit dubla cu un șut la colțul lung din pasa lui Funsho, care recuperase excelent la mijlocul terenului.

Prelungirile au adus cel mai frumos gol al meciului, marcat de Borisav Burmaz cu un șut la vinclu dintr-o lovitură liberă de la mare distanță.

După acest rezultat, Rapid acumulează 51 de puncte și revine pe poziția secundă a clasamentului, cu două puncte peste CFR Cluj și șapte mai puțin decât FCSB.

Aici poți vedea un rezumat al partidei dintre Rapid și UTA.