Sepsi Sfântu Gheorghe a reușit o victorie grea pe terenul celor de la FC Botoșani, scor 2-1, în etapa a XXVIII-a din SuperLigă. După acest rezultat, covăsnenii speră încă la un loc în play-off.

Jucatorii echipei Sepsi Sfantu GheorgheFoto: Flaviu Buboi/NurPhoto / Shutterstock Editorial / Profimedia

FC Botoșani – Sepsi Sfântu Gheorghe 1-2, în SuperLigă

Formația antrenată de Bernd Storck a plecat cu noroc cu toate punctele de la Botoșani.

Sepsi a controlat prima repriză, iar Nicolae Păun a deschis scorul după 24 de minute, cu o lovitură de cap după centrarea lui Cosmin Matei.

Oaspeții și-au dublat avantajul șapte minute mai târziu, când Gabriel Debeljuh a reluat din fața porții, după un șut în bară al lui Ștefănescu.

În partea secundă rolurile s-au schimbat, iar Botoșani a obținut în minutul 63 un penalti, după faultul lui Dumitrescu.

Eduard Florescu a executat însă slab lovitura de la 11 metri, iar portarul Dinu Moldovan a blocat excelent.

Golul a venit totuși în minutul 78, când Enzo Lopez a reluat cu latul centrarea lui Benzar. Reușita a fost validată de VAR după șapte minute de analiză.

În prelungiri, Andreas Dumitrescu a văzut al doilea cartonaș galben și a fost eliminat.

Rezultatul o duce pe Sepsi pe locul al șaptelea cu 37 de puncte, în timp ce moldovenii rămân ultimii în clasament, cu 20 de puncte.

Click pe numele jucătorilor pentru a vedea golurile.