Universitatea Cluj a făcut un pas spre calificarea în play-off, după victoria la limită obținută pe teren propriu în fața Farului Constanța, scor 1-0, în runda cu numărul XXVIII a SuperLigii.

Jucatorii echipei Universitatea ClujFoto: Alex Nicodim/NurPhoto / Shutterstock Editorial / Profimedia

Universitatea Cluj – Farul Constanța 1-0, în SuperLigă

După două înfrângeri și trei remize, Universitatea Cluj a reușit în sfârșit victoria, chiar împotriva campioanei Farul.

Deși constănțenii au dominat prima repriză, elevii lui Ioan Ovidiu Sabău au deschis scorul după o gravă eroare în defensiva adversă.

În minutul 34, Ionuț Larie a preluat greșit o minge, Daniel Popa a interceptat și i-a pasat lui Dan Nistor, care a îndeplinit o simplă formalitate.

Scorul a rămas neschimbat în partea secundă, iar în minutele de prelungiri Farul a rămas în inferioritate numerică, Cristi Ganea primind al doilea cartonaș galben.

Universitatea Cluj acumulează 38 de puncte și urcă pe locul al șaselea, la trei puncte de Farul Constanța.

Aici poți vedea un rezumat al partidei dintre Universitatea Cluj și Farul Constanța.