Sara Sorribes Tormo (ocupantă a locului 55 mondial) i-a pus probleme liderei mondiale doar în primul game al partidei de pe „Manolo Santana”. După ce a fost condusă cu 1-0, Iga Swiatek a pus în scenă o serie impresionantă de 12 gameuri consecutive câștigate (6-1, 6-0).

Iga SwiatekFoto: Dave Shopland / Shutterstock Editorial / Profimedia

Iga Swiatek, victorie cu 6-1, 6-0 cu Sara Sorribes Tormo în turul patru de la WTA Madrid

Sara „a contat” în meciul cu Iga doar în primul game: a câștigat contra serviciului, iar iberica se anunța o adversară care să-i pună probleme polonezei.

Din păcate pentru favorita gazdelor, a fost singurul moment în care Sorribes Tormo a modificat tabela în dreptul său.

Iga a realizat o serie de 12 gameuri câștigate la rând, iar partida s-a încheiat după doar 67 de minute.

În sferturi, Swiatek va da peste Beatriz Haddad Maia, a 11-a favorită de la Caja Magica.

Până la calificarea în sferturi, Iga Swiatek le-a eliminat pe Wang Xiyu (6-1, 6-4), Sorana Cîrstea (6-1, 6-1) și Sara Sorribes Tormo (6-1, 6-0).

În acest sezon, poloneza are 26 de victorii și 4 înfrângeri. Au învins-o în 2024 pe Swiatek: Linda Noskova (turul trei de la Australian Open), Anna Kalinskaya (în semifinalele de la Dubai), Ekaterina Alexandrova (turul patru de la Miami) și Elena Rybakina (în semifinalele de la Stuttgart).

Mutua Madrid Open este un turneu din categoria WTA 1000 ce se desfășoară în perioada 22 aprilie - 5 mai. Se joacă pe zgură, iar campioana en-titre este Aryna Sabalenka. Turneul este dotat cu premii totale în valoare de €7,877,020.