​Israel și Elveția au remizat la Budapesta, scor 1-1, într-o restanță din grupa I a preliminariilor pentru Campionatul European din 2024. Selecționata lui Alon Hazan s-a apropiat la 4 puncte de naționala României înaintea meciului direct.

Alon HazanFoto: JACK GUEZ / AFP / Profimedia

Weissman le-a stricat sărbătoarea elvețienilor

Elveția a ratat șansa de a se califica la Campionatul European din 2024 cu două etape înainte de finalul grupelor, după ce a remizat la Budapesta contra Israelului.

Formația antrenată de Murat Yakin a dominat autoritar prima repriză și a lovit de două ori bara.

În minutul 36, Ruben Vargas a deschis scorul cu o lovitură de cap plasată perfect.

A urmat repriza secundă, în care Israelul a forțat egalarea, iar la prima fază a părții secunde, gazdele au lovit bara.

Elvețienii au avut câteva șanse bune de a face 2-0, însă ocaziile s-au răzbunat în minutul 88. Weissman a profitat de o eroare în defensiva Elveției și l-a executat pe Sommer cu un șut din întoarcere.

În prelungiri, Fernandes a fost eliminat din tabăra Elveției, după un fault stupid la mijlocul terenului.

6. Andorra (3-17) 2 / 8 meciuri.

*Primele două clasate se vor califica la turneul final din vara anului viitor (14 iunie - 14 iulie), găzduit de Germania.

*La egalitate de puncte, departajarea se face în funcție de rezultatele din meciurile directe.

Israel - Elveția, 1-1, în preliminariile CE 2024

Final.

Min 90+4: Cartonaș roșu Elveția. Fernandes are o intervenție urâtă la mijlocul terenului și este eliminat.

Min 88: GOL! Weissman profită de o greșeală în defensiva oaspeților și îl învinge pe Sommer cu un șut din întoarcere.

Min 75: Încă o ocazie de gol pentru Elveția. Zakaria trimite un șut din marginea careului, însă Glazer respinge în lateral.

Min 62: Șansă mare de gol pentru elvețieni. Amdoun a șutat pe lângă poartă din poziție ideală.

Min 47: Bară Israel! Khalaili primește o centrare bună, însă reia cu capul în bară.

Min 46: A început a doua repriză.

Pauză.

Min 41: Bară Elveția! Ruben Vargas primește o minge bună în careu, dar trimite puternic în bară din câțiva metri.

Min 36: GOOOOL! Ruben Vargas deschide scorul pentru Elveția cu o lovitură de cap plasată perfect.

Min 34: Ce șansă pentru Israel! Turgeman a trimis un șut de la centrul terenului, Sommer este atent și respinge în afara terenului.

Min 8: Șansă mare de gol pentru Elveția. Vargas preia o minge în careu, trage puternic, dar Glazer respinge în corner.

Min 5: Început tare al elvețienilor, care au irosit deja două ocazii de gol.

Min 1: A început partida de la Budapesta.

Echipele de start:

Israel: Glazer - Dasa - Goldberg - Shlomo - Lavi - Khalaili - Safuri - Gorno - Abu Fani - Turgeman - Davidzada.

Rezerve: Da. Peretz, Jarafi, Glazer, Zahavi, Weissman, Baribo, Arad, Kanichowsky, Gloukh, Kinda, Cohen, David.

Selecționer: Alon Hazan

Elveția: Sommer - Fernandes - Akanji - Zakaria - Amdouni - Freuler - Okafor - Xhaka - Rodriguez - Vargas - Zesiger.

Rezerve: Mvogo, Kobel, Benito, Elvedi, Steffen, Zeqiri, Garcia, Comert, Ndoye, Aebischer, Ugrinic, Shaqiri.

Andorra - Israel / 21 noiembrie, ora 21:45

România în preliminariile EURO 2024, cine transmite fiecare partidă a tricolorilor

*Toate meciurile României din preliminarii vor fi LiveBlog pe HotNews.ro.

25 martie 2023: Andorra - România 0-2

28 martie 2023: România - Belarus 2-1

6 iunie 2023: Kosovo - România 0-0

19 iunie 2023: Elveția - România 2-2

9 septembrie 2023: România - Israel 1-1

12 septembrie 2023: România - Kosovo 2-0

12 octombrie 2023: Belarus - România 0-0

15 octombrie 2023 - 21:45 România - Andorra 4-0