Echipa națională a României a ratat o șansă mare de a urca pe prima poziție a Grupei I a preliminariilor Euro 2024, după rezultatul de 0-0 cu Belarus, într-o partidă disputată pe teren neutru la Budapesta.

Echipa României, prestație lamentabilă cu BelarusFoto: ATTILA KISBENEDEK / AFP / Profimedia

Belarus – România 0-0, în preliminariile Euro 2024

Fără spectatori pe stadionul lui Ujpest, atmosfera a fost una de partidă amicală, iar prestația jucătorilor pe măsură.

În ciuda unei posesii superioare (63%-37%), tricolorii au împins permanent jocul spre poarta adversă, dar la finalizare imprecizia a fost mare.

Drăguș, Alibec sau Nicușor Stanciu au ratat pe rând situații bune de a deschide scorul atât în prima repriză, cât și după pauză.

Nici intrările lui Hagi, Moruțan, Mihăilă sau Louis Muntenu nu au adus un plus la finalizare, iar România ratează șansa să își asigure în mare măsură calificarea la turneul final.

Deși Belarus s-a limitat la ieșiri pe contraatac, portarul Horațiu Moldovan a intervenit excelent în trei situații.

În cealaltă partidă a Grupei I, Kosovo a învins cu scorul de 3-0 în Andorra.

Pentru tricolori urmează meciul cu Andorra, duminică de la ora 21:45.

Principalele momente ale partidei:

Min 90+6: Fluier final, după o partidă dominată de România.

Min 90: Cinci minute de prelungiri.

Min 84: Ultima schimbare pentru tricolori, Valentin Mihăilă intră pe teren în locul lui Stanciu.

Min 80: Execuția cu exteriorul a lui Nicușor Bancu trece puțin pe deasupra vinclului.

Min 77: Screciu și Drăguș părăsesc terenul, iar în locul lor intră Darius Olaru și Louis Munteanu, ultimul aflat la debut.

Min 73: În cealaltă partidă a grupei, Kosovo și-a dublat avantajul în Andorra.

Min 69: Nicușor Stanciu șutează din unghi, mingea trece puțin pe lângă poartă.

Min 67: Horațiu Moldovan are o intervenție excelentă la șutul lui Kontsevoy.

Min 66: Șutul lui Moruțan este respins de Ignatovich, iar Ianis Hagi nu o poate relua în poartă.

Min 61: Primele schimbări în echipa României. Ianis Hagi și Olimpiu Moruțan îi înlocuiesc pe Denis Alibec și Dennis Man.

Min 55: Trei atacuri periculoase ale tricolorilor în primele zece minute ale reprizei secunde, însă fără finalizare.

Min 46: A început repriza secundă, fără modificări în componența celor două echipe.

Min 45+2: Fluier final al primei reprize.

Min 45: De la margine se arată un singur minut suplimentar.

Min 35: România are posesia și împinge mereu jocul spre poarta adversă, însă momentan fără schimbări pe tabela de marcaj.

Min 27: Tot in Grupa I, Kosovo a deschis scorul în Andorra.

Min 23: Încă un șut al lui Nicușor Stanciu, puțin pe deasupra porții, după o acțiune a lui Drăguș.

Min 15: Șutul lui Denis Alibec de la 16 metri este scos de sub bară de portarul Belarusului.

Min 10: Pasa lui Alibec în careu pentru Stanciu este finalizată cu șutul căpitanului României, dar Ignatovich respinge.

Min 5: Belarușii trimit primul șut spre poartă, puțin pe lângă bara din dreapta lui Moldovan.

Min 1: A început partida de pe stadionul Szusza Ferenc din Budapesta.

Echipele de start:

Belarus: 12. Ignatovich – 5. Polyakov, 20. Volkov, 6. Politevich (c), 2. Pechenin – 15. Korzun, 9. Ebong – 4. Yuzepchuk, 19. Klimovich, 7. Kontsevoy – 11. Morozov. Selecționer: Carlos Ferrer

Rezerve: 1. Kudravets, 16. Rudenok – 3. Parkhomenko, 8. Krapitski, 10. Bakhar, 13. Bocherov, 17. Gromyko, 18. Malkevich, 21. Borodin, 22. Pavlovets, 23. Antilevski

România: 12. Moldovan – 2. Rațiu, 3. Drăgușin, 15. Burcă, 11. Bancu – 18. R. Marin, 5. Screciu – 20. Man, 10. Stanciu (c), 9. Drăguș – 7. Alibec. Selecționer: Edward Iordănescu

Rezerve: 1. Niță, 16. Târnovanu – 4. Racovițan, 6. M. Marin, 8. Cicâldău, 13. Mihăilă, 14. Hagi, 17. Coman, 19. Olaru, 21. Moruțan, 22. Munteanu, 23. Sorescu

Partida se dispută pe teren neutru la Budapesta, pe stadionul Szusza Ferenc și îl are la centru pe arbitrul norvegian Espen Eskas, ajutat de asistenții Jan Erik Engan și Isaak Elias Bashevkin. Rezervă va fi Kristoffer Hagenes.

6. Andorra (3-13) 2.

*Primele două clasate se vor califica la turneul final din vara anului viitor (14 iunie - 14 iulie), găzduit de Germania.

*La egalitate de puncte, departajarea se face în funcție de rezultatele din meciurile directe.

România în preliminariile EURO 2024, cine transmite fiecare partidă a tricolorilor

*Toate meciurile României din preliminarii vor fi LiveBlog pe HotNews.ro.

25 martie 2023: Andorra - România 0-2

28 martie 2023: România - Belarus 2-1

6 iunie 2023: Kosovo - România 0-0

19 iunie 2023: Elveția - România 2-2

9 septembrie 2023: România - Israel 1-1

12 septembrie 2023: România - Kosovo 2-0

12 octombrie 2023: Belarus - România 0-0

15 octombrie 2023 - 21:45 România - Andorra / Prima TV