Echipa națională a României își menține poziția secundă în clasamentul Grupei I a preliminariilor Euro 2024, după victoria obținută pe final cu Kosovo, scor 2-0. Elevii lui Edward Iordănescu au evoluat mai mult de o repriză cu un om în plus, după eliminarea lui Muriqi.

Mesaj controversat afisat la meciul cu Kosovo de către grupul „Uniti sub tricolor”Foto: Daniel MIHAILESCU / AFP / Profimedia

România – Kosovo 2-0, în Grupa I a preliminariilor Euro 2024

Primele momente semnificative ale partidei de pe Arena Națioală au venit abia în minutul 17, când arbitrul Willy Delajod a trimis jucătorii la vestiare, după ce în peluza tricoloră a apărut bannerul „Kosovo e Serbia”.

Meciul s-a reluat după aproape o oră, timp în care reprezentanții UEFA i-au convins pe kosovari să revină pe teren.

Întreruperea a fost de bun augur pentru tricolori, care au revenit de la cabine mai hotărâți și au început să preseze poarta lui Muric.

În minutul 42, Kosovo a rămas în inferioritate numerică, după ce vedeta Muriqi a primit cel de-al doilea cartonaș galben.

Românii au presat, dar golul s-a lăsat așteptat. În minutul 61, Nicușor Stanciu a ratat o lovitură de la 11 metri obținută de Florinel Coman și părea că ghinionul nu se oprește pentru elevii lui Edi Iordănescu.

Oaspeții nu au mai contat în atac, iar presiunea la poarta lor a dat roade, același Stanciu reușind să deschidă scorul în minutul 83.

În cel de-al treilea minut al prelungirilor, Valentin Mihăilă a dublat avantajul, iar România și-a asigurat locul al doilea al clasamentului grupei.

Principalele momente ale partidei:

Min 90+6: Fluier final. România se impune și rămâne pe poziția a doua a grupei.

Min 90+3: GOOOL România. Valentin Mihăilă dublează avantajul tricolorilor cu un șut sub transversală din mijlocul careului.

Min 90: De la margine s-au arătat 6 minute de prelungiri.

Min 88: Fază excelentă a lui Olimpiu Moruțan, mingea este respinsă de sub bară de Muric.

Min 85: Kosovo ratează o dublă ocazie.

Min 83: GOOOL România. Nicușor Stanciu deschide scorul cu un șut din interiorul careului, care lovește și bara înainte să intre în poartă.

Min 82: Rapidistul Albion Rrahmani debutează pentru naționala din Kosovo.

Min 77: Ultima schimbare pentru tricolori, Darius Olaru intră în locul lui Cicâldău.

Min 71: Edi Iordănescu face încă două modificări, ies Coman și Ianis Hagi și intră Mihăilă și Moruțan.

Min 63: Răzvan Marin intră în locul lui Burcă. Screciu este trecut fundaș central.

Min 61: Penalti ratat de Nicușor Stanciu. Mingea este respinsă de lângă bară de portarul Muric.

Min 58: Florinel Coman cade în careu după o pasă a lui Ianis Hagi, iar arbitrul arată lovitură de la 11 metri.

Min 52: Nicușor Bancu vede și el cartonașul galben, după un fault din spate.

Min 48: Șutul lui Alibec din afara careului este respins cu greu de Muric.

Min 46: A început repriza secundă. Denis Alibec a intrat în locul lui George Pușcaș.

Min 45+2: Pauză pe Arena Națională.

Min 42: Kosovo rămâne în 10. Muriqi primește cel de-al doilea cartonaș galben, după o lovitură cu cotul asupra lui Screciu.

Min 40: Florinel Coman cere penalti, arbitrul face semn ca jocul să continue. Pe contraatac, șutul lui Zhegrova trece pe lângă poarta lui Moldovan.

Min 38: Lovitura liberă executată de Florinel Coman trece mult pe deasupra porții.

Min 32: Conflictul dintre George Pușcaș și Amir Rrahmani le aduce câte un cartonaș galben.

Min 29: Ocazie uriașă pentru Kosovo. Mingea ajunge la Muriqi după o pasă înapoi greșită de Burcă, dar șutul acestuia este respins de Drăgușin de pe linia porții.

Min 26: Încă o ocazie mare pentru tricolori. Șutul din unghi al lui Bancu, din poziție excelentă, trece mult pe lângă poartă.

Min 23: Ocazie mare pentru România. Centrarea lui Bancu ajunge cu noroc la Ianis Hagi, a cărui centrare șutată trece prin fața porții.

Min 20: Centrarea lui Bancu este reținută de Muric.

Min 17: S-a reluat partida. Arbitrul a avertizat că la prima abatere va opri definitiv meciul.

După aproape 45 de minute, cele două formații au revenit pe teren pentru mișcări de încălzire, înainte de reluarea partidei.

În așteptarea revenirii jucătorilor pe teren, publicul larg huiduie gruparea „Uniți sub tricolor”, cea care a afișat mesajul interzis de UEFA.

Reprezentanții UEFA, împreună cu arbitrii și jucătorii, dar și președintele FRF Răzvan Burleanu se află încă la vestiare. Se așteaptă o decizie a observatorilor forului fotbalistic.

Min 21: Arbitrul trimite jucătorii la vestiare, din cauza bannerului „Kosovo e Serbia”, care nu a fost dat jos din peluză.

Min 17: Arbitrul Willy Delajod oprește partida din cauza torțelor aprinse în tribune. Suporterii huiduie și scandează „Serbia” și afișează mesaje împotriva kosovarilor.

Min 10: Lovitură liberă pentru kosovari, încheiată cu șutul lui Zhegrova, reținut de Moldovan.

Min 9: Andrei Burcă vede primul cartonaș galben, după o ținere prelungită asupra lui Rashica.

Min 4: Fază frumoasă reușită de Ianis Hagi, care îl deschide pe Bancu în partea stângă, dar fundașul scapă mingea în afara terenului.

Min 1: A început partida de pe Arena Națională.

Echipele de start:

România: 12. Moldovan – 2. Rațiu, 3. Drăgușin, 15. Burcă, 11. Bancu – 8. Cicâldău, 5. Screciu – 10. Stanciu (c), 14. Hagi, 20. Coman – 9 Pușcaș. Selecționer: Edward Iordănescu

Rezerve: 1. Târnovanu, 16. Aioani – 4. Rus, 6. M. Marin, 7. Alibec, 13. Mihăilă, 17. Birligea, 18. R. Marin, 19. Olaru, 21. Moruțan, 22. Camora, 23. Sorescu

Kosovo: 12. Muric – 15. Vojvoda, 13. Rrahmani (c), 3. Aliti, 17. Paqarda – 10. Zhegrova, 14. Berisha, 19. Loshaj, 23. Berisha – 7. Rashica, 18. Muriqi. Selecționer: Primoz Gliha

Rezerve: 1. Ujkani, 16. Bekaj – 2. Hadergjonaj, 4. Beka, 5. Fazliji, 6. Hajrizi, 8. Muslija, 9. Korenica, 11. Rrahmani, 20. Dresevic, 21. Zeqiri, 22. Krasniqi

Francezul Willy Delajod va arbitra partida de pe Arena Națională dintre România și Kosovo. Va fi ajutat de asistenții Erwan Finjean şi Philippe Jeanne, ambii din Franța. Rezervă va fi Thomas Leonard.

6. Andorra (3-10) 2.

*La egalitate de puncte, departajarea se face în funcție de rezultatele din meciurile directe.

România în preliminariile EURO 2024, cine transmite fiecare partidă a tricolorilor

*Toate meciurile României din preliminarii vor fi LiveBlog pe HotNews.ro.

18 noiembrie 2023 - 21:45 Israel - România / Prima TV

21 noiembrie 2023 - 21:45 România - Elveția / Antena 1.

• Primele două clasate se vor califica la turneul final din vara anului viitor (14 iunie - 14 iulie), găzduit de Germania.