România a început cu o victorie campania de calificare pentru Euro 2024 din Germania, după ce a învins în deplasare reprezentativa Andorrei, cu scorul de 2-0.

Nationala de fotbal a RomanieiFoto: Alex Nicodim/NurPhoto / Shutterstock Editorial / Profimedia

Andorra – România 0-2, în preliminariile Euro 2024

După un început modest de partidă pentru tricolori, pe fondul intervențiilor dure ale jucătorilor andorrezi, elevii lui Edi Iordănescu au trimis primul șut pe poartă abia după jumătate de oră de joc.

Denis Alibec a înscris dintr-o poziție de ofsaid, iar golul a fost anulat de VAR. În minutul 35, Dennis Man a deschis scorul cu o lovitură de cap din centrarea lui Moruțan, stabilind scorul pauzei.

În startul reprizei secunde, Alibec a majorat diferența, după o lansare în adâncime a lui Răzvan Marin, golul fiind inițial anulat și apoi validat de VAR.

Andorra a rămas în inferioritate numerică în ultima jumătate de oră a partidei, dar tricolorii, deși au ajuns de multe ori în fața porții, nu au reușit să majoreze diferența de pe tabelă.

După prima etapă a calificărilor, România ocupă poziția secundă a Grupei I, la egalitate de puncte cu Elveția, dar cu golaveraj inferior.

Desfășurarea partidei:

Min 90+5: Arbitrul croat Dario Bel pune capăt partidei.

Min 90: Patru minute de prelungiri.

Min 78: Ultima schimbare efectuată de Edi Iordănescu. Nicușor Stanciu îi lasă locul lui Florin Tănase.

Min 72: Debut în naționala României. Alex Dobre intră în locul lui Moruțan. Ocravian Popescu îl înlocuiește pe Dennis Man.

Min 65: Dublă schimbare în echipa României. Marius Marin și Tudor Băluță îi înlocuiesc pe Darius Olaru și Răzvan Marin.

Min 61: Eliminare în echipa Andorrei. Rebes vede două cartonașe galbene în decurs de câteva minute, după intervenții tari asupra lui Darius Olaru.

Min 52: Ocazie pentru România. Șutul din unghi al lui Dennis Man la colțul lung, trece puțin alături.

Min 50: GOOOL România. Denis Alibec primește o pasă în adâncime și rămas singur cu portarul, șutează în dreapta acestia. Reușita este inițial anulată pentru ofsaid, apoi validată de VAR.

Min 46: S-a reluat partida, fără schimbări la pauză.

Min 45+2: Pauză în Andorra. România are avantaj minim după o primă repriză modestă.

Min 45: Două minute de prelungiri pentru prima repriză.

Min 35: GOOOL România. Dennis Man marchează cu o lovitură de cap, după centrarea excelentă a lui Moruțan.

Min 29: Gol anulat de VAR.Denis Alibec deschide scorul după o centrare a lui Olimpiu Moruțan, pe care inițial a reluat-o cu capul în bara laterală.Arbitrajul video intervine și anulează reușita pentru ofsaid.

Min 23: Răzvan Marin primește și el galben, după două intervenții asupra lui Rosas.

Min 12: Cartonaș galben pentru Llovera, după o intrare cu talpa asupra lui Darius Olaru.

Min 10: Andorra arată mult curaj în primele minute, în timp ce tricolorii încearcă să se apropie de poarta lui Alvarez, încurajați de suporterii numeroși din tribune.

Min 1: A început partida de pe Estadi Nacional de Andorra.

Echipele de start:

Andorra: 12. Alvarez – 18. Rubio, 20. Llovera, 15. San Nicolas, 17. Cervos – 5. Alavedra, 4. Rebes, 3. Vales, 16. Martinez – 8. Vieira, 11. Rosas. Selecționer: Koldo Alvarez

Rezerve: 1. Gomes, 13. Xisco Pires – 2. De Pablos, 6. Vieira, 7. Pujol, 9. Cucu, 10. Vieitez, 14. Vales, 19. Guillen, 21. Garcia, 22. Bernat, 23. Rubio

România: 12. Radu – 2. Rațiu, 3. Drăgușin, 15. Burcă, 23. Sorescu – 11. Olaru. 18. R. Marin, 10. Stanciu – 20. Man, 7. Alibec, 21. Moruțan. Selecționer: Edward Iordănescu

Rezerve: 1. Niță, 16. Moldovan – 4. Manea, 5. Nedelcearu, 6. Băluță, 8. Cicâldău, 9. Munteanu, 13. Opruț, 14. M. Marin, 17. Dobre, 19. Tănase, 22. Popescu