​Echipa națională de fotbal a României a învins-o pe Kosovo (2-0), la capătul unui meci plin de dramatism și de incidente cu tentă politică. Nicolae Stanciu a marcat unul dintre golurile României și a egalat un record deținut de Claudiu Keșeru.

Nicolae StanciuFoto: Alex Nicodim/NurPhoto / Shutterstock Editorial / Profimedia

Nicolae Stanciu l-a egalat pe Claudiu Keșeru în clasamentul jucătorilor în activitate cu cele mai multe goluri pentru România

România a avut emoții în partida cu Kosovo, din preliminariile pentru Campionatul European din 2024, meciul fiind întrerupt în minutul 17 după ce peluza „Uniți Sub Tricolor” a afișat un banner cu mesajul „Kosovo e Serbia”.

După mai multe insistențe din partea reprezentanților UEFA, jucătorii din Kosovo au revenit pe teren și partida s-a reluat.

Rapid, oaspeții au rămas în inferioritate numerică, după ce vedeta Muriqi a fost eliminat pentru al doilea cartonaș galben.

Nicolae Stanciu a fost înger și demon pentru România, dar a stabilit în cele din urmă și un record important.

Mijlocașul român a ratat șansa deschiderii scorului în minutul 61 al partidei, când a irosit o lovitură de la 11 metri.

Fotbalistul celor de la Damac s-a revanșat 22 de minute mai târziu și a deschis scorul pentru România, cu un șut cu piciorul stâng din marginea careului de 16 metri.

A fost reușita cu numărul 13 pentru internaționalul român, care l-a egalat pe Claudiu Keșeru în clasamentul jucătorilor în activitate cu cele mai multe goluri pentru România.

6. Andorra (3-10) 2.

*La egalitate de puncte, departajarea se face în funcție de rezultatele din meciurile directe.

România în preliminariile EURO 2024, cine transmite fiecare partidă a tricolorilor

*Toate meciurile României din preliminarii vor fi LiveBlog pe HotNews.ro.

18 noiembrie 2023 - 21:45 Israel - România / Prima TV

21 noiembrie 2023 - 21:45 România - Elveția / Antena 1.

• Primele două clasate se vor califica la turneul final din vara anului viitor (14 iunie - 14 iulie), găzduit de Germania.