Reprezentativele Belgiei și Finlandei au obținut victorii, sâmbătă, în primele meciuri disputate în Grupa B a Campionatului European de fotbal. Ziua a fost marcată de momentul dramatic petrecut în minutul 43 al partidei dintre Danemarca și Finlanda: Christian Eriksen s-a prăbușit pe teren şi a avut nevoie de manevre de resuscitare timp de mai multe minute, după care a fost transportat la spital. În cele din urmă, UEFA a anunţat că jucătorul este în stare stabilă.

Logo Euro 2020Foto: Peter Kovac, Dreamstime.com

Cele mai importante evenimente ale zilei de sâmbătă, 12 iunie, de la Euro 2020:

Final de meci: Belgia vs Rusia 3-0.

'88 Gol Belgia! Meunier pasează pentru Lukaku, atacantul intră în careu și înscrie cu un șut la firul ierbii.

'76 Până la urmă, Vertonghen este înlocuit de Vermaelen.

'71 Dzyuba îl faultează pe Vertonghen, belgianul se ridică cu greu, dar va continua partida.

Repriza secundă a început.

Pauză la Sankt Petersburg: Belgia vs Rusia 2-0.

'34 Gol Belgia! Portarul Shunin respinge greșit, Meunier (intrat pe teren în minutul 27, după accidentarea lui Castagne) urmărește mingea și înscrie.

Final de meci la Copenhaga: Finlanda a învins Danemarca, scor 1-0.

'81 Uronen intervine incredibil în fața lui Braithwaite și respinge în corner.

INFO Belgia a deschis scorul în fața Rusiei: Lukaku a înscris în minutul 10 după o gafă a lui Semenov și i-a dedicat reușita lui Christian Eriksen, colegul său de la Inter Milano: "Chris, Chris, te iubesc!".

'74 Penalty ratat de Hojbjerg! Danezul execută slab și Hradecky prinde mingea.

'73 Poulsen cade în careu după un contact cu Arajuuri și Anthony Taylor dictează penalty pentru danezi.

Update 22:00: A început și meciul dintre Belgia și Rusia.

'60 Gol Finlanda! Pohjanpalo reia cu capul din marginea careului mic, pe direcția lui Schmeichel, dar portarul danez nu poate bloca mingea și aceasta intră în poartă.

Repriza secundă a început după o pauză scurtă.

Pauză la Copenhaga.

Update 21:30: Partida s-a reluat din minutul 43.

Update 21:15: După o discuție cu tatăl fotbalistului, agentul lui Eriksen a anunțat că acesta se află într-o stare mai bună: "Am stat de vorbă cu tatăl lui Christian, mi-a spus că respiră și poate să vorbească".

Update: Peluza Cătălin Hîldan a transmis un mesaj de încurajare pentru Eriksen reamintind că fanii dinamovişti au trecut prin momente grele când i-au pierdut pe Cătălin Hîldan şi Patrick Ekeng.

"RIDICĂ-TE, CHRISTIAN! Noi am trecut prin aşa ceva. I-am pierdut pe Căpitan şi pe Patrick Ekeng şi când vedem şcene de felul acesta, inimile noastre se strâng. Este momentul să înţelegem că ORICE VIAŢĂ CONTEAZĂ. Acestea sunt clipele când jucătorii să îngenuncheze pe teren şi să se roage pentru unul din ei. (poate că s-a îngenuncheat prea mult la comandă şi s-a pierdut sensul acestui gest) Sunt momente în care ne dăm seama cât suntem de firavi şi neputincioşi. În tribune şi acasă, în alb-roşu sau alb-albastru, zeci de mii de suporteri se roagă pentru viaţa unui fotbalist. Christian Eriksen este în viaţă, iar în momentul în care a fost scos de pe teren, a ridicat capul şi avea ochii deschişi. Sunt momente în care ne dăm seama că VIAŢA înseamnă mai mult decât fotbalul", a scris PCH.

Reacții din lumea fotbalului:

Update 21:07: UEFA a anunțat că jucătorii ambelor echipe au dorit ca meciul să continue în această seară. Astfel, partida va reîncepe de la ora 21:30 (ora României). După ce ultimele patru minute din prima repriză se vor termina, va urma o pauză de 5 minute înaintea reprizei secunde. De asemenea, forul european a precizat că meciul dintre Belgia și Rusia va începe de la ora 22:00, așa cum era programat inițial.

Update 20:40: Federaţia daneză a anunțat că Eriksen este conştient și se află la Righospitalet pentru investigaţii suplimentare.

Update 20:35: A avut loc o şedinţă de urgenţă cu reprezentanţii celor două echipe şi arbitrii, iar UEFA a anunțat că va comunica mai multe informaţii la ora 20.45.

Update: Într-o fotografie care circulă pe rețelele de socializare, Christian Eriksen poate fi văzut pe targă, cu capul ridicat, ochii deschişi şi purtând o mască de oxigen pe faţă. Danezul pare că se ţine cu mâna de frunte şi că este conştient.

Cine este Christian Eriksen

În vârstă de 29 de ani (e născut pe 14 februarie 1992), Christian Dannemann Eriksen are 1.82 metri și este un mijlocaș ofensiv legitimat la Inter Milano.

De-a lungul carierei a evoluat pentru Ajax (2010-2013), Tottenham (2013-2020) și Inter Milano (2020 - prezent). A îmbrăcat de 108 ori tricoul naționalei daneze și a reușit 36 de goluri.

Update 20:30: Starea jucătorului a fost stabilizată la spital, susține UEFA.

Momentul în care Eriksen se prăbușește pe teren:

*Atenție, imagini care vă pot afecta emoțional!

Sursă video: Gazzetta.it

Anunț oficial: UEFA a suspendat meciul dintre Danemarca și Finlanda din cauza unei urgențe medicale.

Potrivit presei internaționale, mijlocașul în vârstă de 29 de ani a suferit un infarct.

Momente dramatice la Copenhaga - Christian Eriksen, înconjurat de colegii îngrijorați:

*surse foto:

Friedemann Vogel / AFP / Profimedia

WOLFGANG RATTAY / AFP / Profimedia

Markku Ulander / Shutterstock Editorial / Profimedia

După mai multe minute, jucătorul a fost transportat pe targă în afara terenului și meciul a fost suspendat.

Soția lui Eriksen a intrat pe teren, Kjaer și Schmeichel au încercat să o calmeze.

Jucătorii celor două echipe se roagă în jurul lui Christian Eriksen. Unii dintre ei au început să plângă.

'43 Momente dramatice la Copenhaga: Christian Eriksen s-a prăbușit pe gazon.

'34 Încă o problemă pentru finlandezi: O'Shaughnessy este lovit în față de o minge și îi curge sânge din nas.

'29 Hradecky și Uronen se ciocnesc urmărind mingea, fundașul se lovește într-o zonă sensibilă și rămâne întins pe gazon.

'18 Eriksen trage la colțul lung din afara careului, Hradecky respinge foarte bine în lateral.

'15 Hojbjerg ajunge surprinzător în careu, trimite sub bară cu capul, dar Hradecky intervine din nou excelent.

'7 Prima ocazie importantă a meciului. Wind trage puternic de la marginea careului, Hradecky respinge în corner.

Meciul a început.

Cele două imnuri sunt intonate la Copenhaga.

Echipele au intrat pe teren.​

Danemarca și Finlanda se duelează la Copenhaga, sâmbătă, de la ora 19:00, în primul meci din Grupa B a Campionatului European de fotbal. În aceeași grupă, Belgia și Rusia se întâlnesc de la ora 22:00, la Sankt Petersburg. Cele două partide vor fi transmise în direct pe ProTV și LiveBLOG pe HotNews.ro.

Echipele de start:

Danemarca: Schmeichel - Kjaer, Wass, Maehle, Christensen - Delaney, Eriksen, Höjbjerg - Wind, Braithwaite, Poulsen

Finlanda: Hradecky - Uronen, Väisänen, Raitala, Arajuuri - Sparv, Lod, Kamara, Toivio - Pukki, Pohjanpalo.