Nu au fost surprize nici sâmbătă la Campionatul Mondial de handbal feminin, unde favoritele Franța, Germania, Olanda și Ungaria au câștigat fără emoții partidele disputate.

Nationala de handbal feminin a FranteiFoto: JB Autissier / Panoramic / Profimedia

Franța, Ungaria, Germania și Olanda au punctaj maxim după primele meciuri la CM handbal feminin

Germania a reușit scorul zilei la CM de handbal feminin, 45-22 (25-12) cu Iran și e lider în grupa F cu punctaj maxim.

Multe goluri a înscris și Olanda în meciul cu Congo, scor 40-20 (20-9), iar Franța s-a impus în fața Islandei cu 31-22 (20-10).

Cu un titlu mondial în palmares cucerit în 1965, Ungaria nu a avut probleme în partida cu Camerun, 39-20, având și ea punctaj maxim după primele două meciuri.

Pe scurt, despre CM 2023 de handbal feminin

• Are loc în perioada 29 noiembrie - 17 decembrie.
  • Țările gazdă sunt: Danemarca, Norvegia și Suedia.
  • Este prima ediție din istorie care este organizată de trei țări.
  • CM se desfășoară în 6 orașe: Herning, Frederikshavn (Danemarca), Stavanger, Trondheim (Norvegia), Helsingborg și Goteborg (Suedia).
  • La CM participă 32 de naționale din 5 confederații.

Grupa H: Olanda, Cehia, Argentina, Congo

• Meciurile din fazele grupelor vor debuta pe 29 noiembrie și se vor încheia pe 5 decembrie.
  • Primele trei clasate din toate cele opt grupe se vor califica pentru Grupele Principale.
  • Grupa I Principală: A1, B1, A2, B2, A3, B3
  • Grupa II Principală: C1, D1, C2, D2, C3, D3
  • Grupa III Principală: E1, F1, E2, F2, E3, F3
  • Grupa IV Principală: G1, H1, G2, H2, G3, H3
  • Meciurile din Grupele Principale vor avea loc în perioada 6 - 11 decembrie.
  • Primele două clasate din cele patru Grupe Principale se vor califica în sferturile CM de handbal feminin.
  • Sferturile de finală se vor disputa pe 12 și 13 decembrie (câte două meciuri pe zi) în Jyske Bank Boxen din Herning.
  • Semifinalele vor avea loc pe 15 decembrie în Jyske Bank Boxen din Herning.
  • Finalele (mică și mare) se vor juca pe 17 decembrie în Jyske Bank Boxen din Herning.