David Popovici nu a reușit să repete cursa care i-a adus aurul mondial la Budapesta, sportivul nostru terminând pe locul 6 în finala probei de 100 m liber (cu timpul de 47.83), joi, la Campionatul Mondial de Natație de la Fukuoka, Japonia.

David PopoviciFoto: Yuichi YAMAZAKI / AFP / Profimedia

David Popovici, locul 6 în finala probei de 100 m liber la CM de Înot de la Fukuoka

David uimea lumea natației în 2022 prin modul în care se desprindea de adversari în finalul curselor, dar acest lucru nu s-a mai întâmplat la Fukuoka.

De această dată, Popovici a condus în proba de 200 m liber până aproape de final (dar s-a clasat pe 4), iar în proba de 100 m liber a întors al treilea după primul bazin și a terminat pe locul 6 (47.83).

Medalia de aur a fost câștigată de australianul Kyle Chalmers (47.15), iar pe podium au apărut două surprize: americanul Jack Alexy (argint, 47.31) și francezul Maxime Grousset (bronz, 47.42).

De știut

Cursa de 100 m liber de la CM de Înot, clasament final

1. Kyle Chalmers (Australia / 25) 47.15

2. Jack Alexy (SUA / 20) 47.31

3. Maxime Grousset (Franța / 24) 47.42

4. Zhanle Pan (China / 18) 47.43

5. Matthew Richards (Marea Britanie / 47.45)

6. David Popovici (România / 18) 47.83

7. Jordan Crooks (Insulele Cayman / 21) 47.94

8. Nandor Nemeth (Ungaria / 23) 48.17.

Rezultatele lui David Popovici la Campionatul Mondial de Înot de la Fukuoka 2023

27 iulie / Finala / 47.83 / Locul 6.

A doua parte a cursei a fost una mai slabă pentru David, care termină pe locul 6, cu timpul de 47.83.

David întoarce al treilea la jumătatea cursei.

A început cursa.

Imagini de la Fukuoka. Înotătorii își fac apariția, printre ei și David Popovici (deținătorul recordului mondial).

Mulți români prezenți în tribunele bazinului din Fukuoka.

Se apropie ora de start a marii finale. Multe emoții.

Cum au arătat culoarele la marea finală de la 100 m liber

1. Maxime Grousset (Franța / 24 ani)

2. David Popovici (România / 18)

3. Zhanle Pan (China / 18)

4. Matthew Richards (Marea Britanie / 20)

5. Kyle Chalmers (Australia / 25)

6. Nandor Nemeth (Ungaria / 23)

7. Jordan Crooks (Insulele Cayman / 21)

8. Jack Alexy (SUA / 20).

David Popovici, dublu campion european și mondial în vara lui 2022

David Popovici a cucerit două medalii de aur la CE Natație de la Roma din august 2022, sportivul nostru fiind de neoprit în proba regină de 100 m liber , dar și în cea de 200 m liber.

Reamintim că în luna iunie a anului 2022, David Popovici a făcut dubla la CM de Natație de la Budapesta, el reușind să se impună în probele de 100 m liber și 200 m liber.

De-a lungul Campionatului Mondial de Natație un singur sportiv reușise să câștige probele de 100 și 200 m liber de la aceeași ediție.

Se întâmpla în urmă cu 49 de ani, iar cel care bifa această performanță se numește Jim Montgomery (SUA - are în prezent 67 de ani). Ediția din acel an a competiției a fost găzduită de Belgrad.