David Popovici s-a calificat duminică în finala probei de 200 metri liber din cadrul Sette Colli Trophy, concurs de natație care are loc la Roma.

David PopoviciFoto: Alberto PIZZOLI / AFP / Profimedia

Înotătorul român a oprit cronometrul la 1:47.99, timp cu care a câștigat seria din care a făcut parte. În vârstă de 18 ani, David a avut la general al patrulea timp.

Primii timpi în calificările probei de 200 m liber

1 Filippo Megli (Italia) - 1:47.21

2 Stefano Di Cola (Italia) - 1:47.51

3 Thomas Dean (Marea Britanie) 1:47.61

4 David Popovici (România) 1:47.99.

De știut

• Finala probei de 200 metri liber va avea loc duminică, de la ora 20:02 și va putea fi urmărită în direct pe TVR Info.
  • Competiția din Italia reprezintă pentru David un concurs-test, o verificare înainte de Campionatele Mondiale de la Fukuoka, acestea urmând să se desfășoare între 23 și 30 iulie.
  • 768 de sportivi, din 29 de țări, de pe cinci continente, concurează timp de trei zile în elegantul Stadio del Nuoto, de la Foro Italico, din Roma.

Reamintim că David Popovici a cucerit sâmbătă medalia de aur în proba de 100 metri liber din cadrul concursului Sette Colli Trophy, de la Roma.

David Popovici, dublu campion european și mondial în vara lui 2022

David Popovici a cucerit două medalii de aur la CE Natație de la Roma din august 2022, sportivul nostru fiind de neoprit în proba regină de 100 m liber , dar și în cea de 200 m liber.

Reamintim că în luna iunie a anului 2022, David Popovici a făcut dubla la CM de Natație de la Budapesta, el reușind să se impună în probele de 100 m liber și 200 m liber.

De-a lungul Campionatului Mondial de Natație un singur sportiv reușise să câștige probele de 100 și 200 m liber de la aceeași ediție.

Se întâmpla în urmă cu 49 de ani, iar cel care bifa această performanță se numește Jim Montgomery (SUA - are în prezent 67 de ani). Ediția din acel an a competiției a fost găzduită de Belgrad.