Australian Open

Roger Federer: Aceasta infrangere este o lovitura pentru mine, dar nu am niciun regret

de A.I.     HotNews.ro
Joi, 27 ianuarie 2011, 15:33 Sport | Tenis

Roger Federer
Foto: Reuters
Roger Federer a ratat sansa de a disputa cea de-a 23-a finala de Grand Slam din cariera, elvetianul fiind eliminat de catre Novak Djokovic in semifinalele de la Australian Open. "Aceasta infrangere este o lovitura pentru mine, dar nu am niciun regret", a precizat fostul lider mondial. "Am fost agresiv, acesta a fost atuul meu", a replicat Novak Djokovic.

"Aceasta infrangere este o lovitura pentru mine. Djokovic a jucat extraordinar. Eram pregatit chiar si pentru un joc de cinci seturi, dar nu am fost capabil sa imping meciul catre asa ceva. Nu am niciun regret, am lasat totul acolo, pe teren. De fiecare data spuneti mult prea repede ca se va produce un schimb de generatii...Vorbim peste sase luni. Stiam ca Novak va face un meci bun, dar nu m-am gandit ca eu voi juca atat de slab", a declarat Roger Federer dupa partida pierduta impotriva lui Novak Djokovic. 

"Roger Federer stie foarte bine sa puna presiune pe adversar, iar astazi (nr. joi) a facut-o destul de bine. Am fost agresiv si cred ca acesta a fost atuul meu. A fost unul dintre cele mai bune meciuri ale mele din ultimul timp. De fiecare data este o placere sa joc cu Roger Federer", a declarat Novak Djokovic.

Sarbul il va intalni in finala de la Australian Open pe invingatorul partidei Andy Murray - David Ferrer.


Citeste mai multe despre   



















2814 vizualizari

  • -8 (14 voturi)    
    hai lasa (Joi, 27 ianuarie 2011, 15:41)

    marius [anonim]

    ca ne-am plictisit sa te vedem castigand numai pe tine :-D
    • +9 (9 voturi)    
      Asta este... (Joi, 27 ianuarie 2011, 15:59)

      RF [anonim] i-a raspuns lui marius

      Eu unul nu m-as plictisi sa castige totul 5 ani de acum incolo... :)
      Dar din pacate astazi nu s-a putut! Foarte bun jocul lui Djokovic....
    • +4 (4 voturi)    
      Noi ceilalti nu ne-am saturat de el! (Joi, 27 ianuarie 2011, 15:59)

      ShoboLingoZauR [utilizator] i-a raspuns lui marius

      Felicitari Nole pt cum a jucat! Foarte agresiv si determinat. A alergat mult si a fost deosebit de precis in lovituri.

      Daca Federer nu ar fi dat de nspe mii de ori cu rama (cred ca jumatate din greselile nefortate au fost din aceasta cauza) poate alta era soarta partidei.

      A fost un meci deosebit de frumos care pacat ca nu a avut 5 seturi...
      • +2 (2 voturi)    
        Frustrarea (Joi, 27 ianuarie 2011, 16:19)

        AntonH [utilizator] i-a raspuns lui ShoboLingoZauR

        M-a frustrat si pe mine faptul ca a gresit mult. Oricum, meciul a fost frumos, sper ca vom vedea multe din astea. In rest, voi tine cu Nole in finala
  • +3 (3 voturi)    
    FEDERER (Joi, 27 ianuarie 2011, 16:04)

    ANCA [anonim]

    Roger este un mare campion care isi doreste un final de cariera stralucitor.Astazi toate eforturile lui s-au lovit de un Nole care a fost agresiv si a jucat exceptional.Ii doresc lui Nole sa reediteze victoria in finala si la modul cum arata jocul lui sunt sigura ca asa va fi.
    Chiar daca unii s-au plictisit sa-l tot vada pe Federer castigand(ceea ce nu prea se intampla in ultima vreme-exista un Nadal) nu cred ca v-ati saturat sa- vedeti jocul sau remarcabil plin de lovituri realizate cu lejeritate si un talent debordant.
    Sa speram ca il vom mai vedea de multe ori jucand de aici inainte si cariera sa va continua la fel de stralucitoare ca si pana acum.
  • +3 (3 voturi)    
    Respect pentru Federer (Joi, 27 ianuarie 2011, 16:39)

    sg [anonim]

    E putin cam mitocaneste ca i se rastalmacesc declaratiile.
    E unul din cei mai mari jucatori ai tenisului, se apropie de final, trage cat se poate sa se retraga in glorie, dar nu e supra om.
    Toata admiratia pentru tenis-ul pe care-l practica, modul de viata, dedicatia si atitudinea fata de ceilalti: jucatori, public, arbitri, fani.
  • -5 (7 voturi)    
    Penibilul plangacios Federer (Joi, 27 ianuarie 2011, 17:22)

    Costi [anonim]

    Cand pierde da vina pe faptul ca a jucat prost sau ca nu mai stiu eu ce alte probleme a avut. Dar cand castiga toata lumea il ridica in slavi pentru ca a jucat senzational, ca e cel mai bun si ca nimeni nu-i poate face fata. M-am saturat sa tot aud astfel de explicatii puerile. Cand pierzi, ca sportiv si ca om in general, trebuie sa-ti asumi infrangerea cu demnitate si sportivitate. Nu minimalizand valoarea si meritul adversarului. Nu-mi place pentru ca Federer dovedeste de multe ori ca este lipsit de modestie iar atunci cand vrea sa para modest nu-i reuseste. E fals. Omul asta trebuie sa inteleaga ca pierde un meci si pentru ca adversarul sau a jucat mai bine si este mai bun decat el. Cel putin in acel moment. Sa nu mai dea vina pe jocul slab ca e penibil. Ceea ce se aplica altor jucatori ca regula si explicatii, i se aplica si lui Federer. Faptul ca multi i-au ridicat statuie si il idolatrizeaza e uman si de inteles. Insa e de neinteles cum toti acestia, inclusiv Federer, nu accepta ca idolul lor pierde si din motive care nu au absolut nici o legatura cu jocul lui mai slab. Asa putem vorbi si despre faptul ca elvetianul castiga pentru ca adversarii lui au prins o zi mai slaba si au jucat mai prost decat el. Vorba lui Ilie Nastase, extrapoland, nu poti castiga numai daca te cheama Federer sau Nadal. In sport cel care invinge o face si pentru ca joaca mai bine, mai are si noroc dar si pentru ca adversarul greseste. Faptul ca invingatorul profita de greseala adversarului reprezinta un merit pentru cel dintai.
    Deseori Federer a dovedit ca nu stie sa piarda. iar atunci cand pierde i se gasesc o mie si una de scuze. Toti uita ca elvetianul, pana la urma, e doar un simplu om. Djoker a fost mai bun si cu asta basta. Iar schimbul de generatii e pe cale sa se produca si este anuntat de vreo doi ani incoace. De cand elvetianul n-a mai avut rezultatele pe care le-a avut in anii 2004-2005-2006. Sa nu uitam ca anul trecut n-a mai castigat decat un singur titlu de grand slam.
    • +3 (3 voturi)    
      ... (Joi, 27 ianuarie 2011, 18:25)

      Victor [anonim] i-a raspuns lui Costi

      Tu te auzi vorbind?! "Sa nu uitam ca anul trecut n-a mai castigat decat un singur titlu de grand slam." .... pai sunt jucatori extraordinari care in intreaga lor cariera au castigat un singur titlu de mare slem (Roddick, Ivanisevici), sau nici unul (Henman)... pentru Federer un an cu un singur titlu de mare slem e un an prost!!! Intr-o zi se va retrage si poate ca atunci o sa intelegeti si voi, detractorii lui, ce jucator v-a dat Dumnezeu sansa sa urmariti in timpul vietii voastre.
      • -1 (3 voturi)    
        Nu, nu ma aud vorbind... (Joi, 27 ianuarie 2011, 20:36)

        Costi [anonim] i-a raspuns lui Victor

        Pentru simplul motiv ca nu vorbesc cand scriu. In rest... esti patetic. A critica pe cineva nu inseamna a detracta. Faci o grava confuzie de termeni. Inteleg ca n-am voie sa critic, ca acest lucru imi este interzis. Unde o sa ajungeti baieti cu isteria asta? O sa-i linsati pe toti cei care nu va iubesc idolii?
        • +1 (1 vot)    
          ... (Vineri, 28 ianuarie 2011, 6:16)

          Victor [anonim] i-a raspuns lui Costi

          Era doar o figura de stil, sper ca ai inteles ce vroiam sa zic. Criticile tale nu au mare substanta si sunt mai degraba detractari, de aceea am folosit termenul. Detractari pentru ca asa cum scria altcineva aici, Federer nu s-a plans deloc si i-a dat credit lui Djokovic. Acum tu ce ai vrea sa zica, da domnule, Djokovic m-a batut de m-a rupt?! In primul rand ca nu se face asa ceva si in al doilea rand ca nu ar fi fost adevarat. L-a batut si cu asta basta; intamplator imi place Djokovic si mi-ar place sa il vad mai des in finale. Ma deranjeaza cand citesc comentarii bazate pe atacuri la persoana mai degraba decat discutii despre tenis. Urmaresc sportul asta de mai bine de doua decenii, asa ca atunci cand il consider pe RF un dar de la Dumnezeu pentru iubitorii sportului, o fac pe baza unor comparatii cu multi alti jucatori pe care am avut placerea sa-i urmaresc de-a lungul anilor si nu pentru ca as fi vreun fan isteric. Cat despre "patetism" si "baieti", pe un forum dedicat tenisului discursul ar trebui sa fie totusi cat de cat mai rafinat. O zi buna iti doresc.
    • +1 (1 vot)    
      Tu pe ce lume traiesti? (Vineri, 28 ianuarie 2011, 1:35)

      torontezul [anonim] i-a raspuns lui Costi

      A recunoaste ca adversarul a jucat mai bine iar tu mai prost mi se pare o chestie de bun simt. Federer a spus cu gura lui ca in momentele cheie Djokovici a jucat mult mai bine iar el a jucat mai prost. exact asta a fost realitatea. Nu s-a plans de nu stiu ce pretinsa accidentare cum a facut drogatul de nadal
    • 0 (0 voturi)    
      hmm.. (Marţi, 1 februarie 2011, 17:01)

      amazing [utilizator] i-a raspuns lui Costi

      Eu nu inteleg ce fel de oameni au putut sa dea "minus" la acest comentariu pertinent...
      Romani frustrati probabil...
  • +4 (4 voturi)    
    Federer vs Djokovic (Vineri, 28 ianuarie 2011, 2:20)

    catalin otelariu [anonim]

    Felicitari lui Djokovic, a facut un meci mare. Sunt din Banat iar sarbii sunt fratii mei.
    Cu toate acestea insa sunt foarte trist pt ca a pierdut Federer. Este un mare jucator si un mare gentleman. Sunt trist nu atat pt ca ca a pierdut acest meci, nu cred ca acest meci este atat de important ci sunt trist pt tristetea pe care am vazut-o in ochii lui Federer.
    Privirea lui Federer de azi mi-a amintit foarte mult de privirea lui Sampras cand a pierdut la Wimbledon. Era aceasi privire de batran jucator, prea batran si prea lucid ca sa nu simta ca este depasit, ca adversarul sau nu este celalalt jucator ci timpul care i-a furat tineretea si vitalitatea.
    Cred insa cu tarie ca foarte importanta azi ramane lectia de demnitate pe care Federer a dat-o jucatorilor tineri care se isterizeaza si i-si fac cruce parca mult prea usor:
    Atunci cand pierzi nu ai voie sa te dai cu fundul de pamant, ai datoria sa pierzi frumos si cu demnitate.

    Felicitari Roger Federer, jos palaria, meciurile tale au fost si vor ramane mereu frumoase pt ca tu stii sa castigi frumos dar in egala masura tu stii si sa pierzi frumos.
    Esti cel mai mare jucator de tenis pe care eu l-am vazut de la Sampras incoace. Sper sa nu te retragi inca, tenisul ar fi prea sarac, prea lipsit de eleganta fara tine. Tu esti un model pentru noi toti.
    Te aplaud impreuna cu toti iubitorii de tenis din tribunele Rod Laver sau din fata televizorului.
    Meriti din plin aceste aplauze.
    • 0 (0 voturi)    
      multumim maestre! (Vineri, 28 ianuarie 2011, 15:12)

      vio [anonim] i-a raspuns lui catalin otelariu

      noroc cu tine, sa mai intelegem si noi cate ceva...