Australian Open: Federer - Tsonga 6-2, 6-3, 6-2/ Talentul e secretul lui Roger

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Vineri, 29 ianuarie 2010, 10:38 Sport | Tenis

Roger Federer, esec la Roma, la revenirea pe zgura
Foto: australianopen.com
Roger Federer s-a calificat in finala turneului de la Australian Open dupa ce l-a invins de-o maniera categorica, scor 6-2, 6-3, 6-2 pe Jo-Wilfried Tsonga. In ultimul act, elvetianul va da piept cu Andy Murray.

Semifinala dintre Federer si Tsonga ar fi trebuit sa fie (cel putin pe hartie) una echilibrata, dar numarul unu mondial a contrazis toate planurile cu o adevarata reprezentatie de tenis.

Disputa de pe Rod Laver Arena nu a fost nici macar un moment echilibrata, Federer realizand break-ul la scorul de 2-1 in favoarea sa, in debutul partidei. Dupa doar 30 de minute, Fedex se impunea cu 6-2.

Dominatia continua si in setul al doilea, Roger bifeaza break-ul la 3-2, iar setul avea sa fie castigat dupa 31 de minute cu 6-3.

Francezul incearca toate modalitatile posibile pentru a-l bloca pe liderul mondial, dar nici macar iesirile repetate la fileu nu dau rod. Inevitabilul se produce dupa alte 27 de minute, iar Federer se impune cu un categoric 6-2.

Dupa numai 88 de minute, Federer castiga disputa cu Tsonga, francezul bifand doar sapte game-uri in toata partida. Roger il va intalni pe Andy Murray in finala de la Australian Open, confruntarea urmand sa aiba loc, duminica, de la 10:30 (ora Romaniei) pe Rod Laver Arena.

Murray conduce cu 6-4 in intalnirile directe cu Federer, iar in cazul in care va castiga turneul de la Australian Open britanicul va urca pe locul doi mondial (in caz contrar se va clasa pe 3).

Federer incearca sa obtina al patrulea titlu la Australian Open, performanta reusita de Andre Agassi.

"Intotdeauna trebuie sa joci bine si trebuie sa tii cont si de cum evolueza adversarul. Astazi am jucat exact cum mi-am dorit, mi-a iesit aproape totul. Tsonga are un stil atletic, un stil agresiv. Cred ca azi a fost mai mult obosit mental decat fizic. Care e secretul meu? Este doar talent, stau pe canapea, nici macar nu ma pregatesc", a declarat glumind Roger Federer.


Citeste mai multe despre   























3297 vizualizari

  • -6 (6 voturi)    
    Mda... (Vineri, 29 ianuarie 2010, 13:54)

    Cristi [anonim]

    Declaratii de o "modestie" exemplara... Sa ne mai lase cu aroganta lui Federer asta! Tsonga a facut figuratie pe teren. Asta e adevarul. Asa cum figuratie a facut si Soderling anul trecut in finala cu elvetianul de la Roland Garros. Ceva nu e in regula... Prea sunt atat de defetisti unii jucatori atunci cand joaca cu elvetianul... Ioc lupta, ioc efort. Cand joaca intre ei o fac pana la epuizare. Sau doar simpla prezenta a lui Federer in teren ii epuizeaza? Dincolo de calitatile incontestabile pe care le are elvetianul, ceva nu e in regula...
    • +4 (4 voturi)    
      erau glume (Vineri, 29 ianuarie 2010, 14:15)

      a [anonim] i-a raspuns lui Cristi

      erau glume, nu vb serios. l-ai vazut tu pe el vreodata infatuat? niciodata nu il vei vedea. articolul nu spune tot pt ca in engleza, dupa ce a zis ca sta pe canapea a redevenit serios si a zis ca se pregateste intens.
      exista o vb valabila in orice sport: joci atat de bine cat te lasa adversarul. aia de joaca prost cu el nu joaca prost ca asa joaca ei ci ca nu ii lasa el sa isi faca jocul.
      • -6 (6 voturi)    
        Mda... (Vineri, 29 ianuarie 2010, 15:07)

        Cristi [anonim] i-a raspuns lui a

        Desigur ca am inteles ironia... Insa chiar e cazul sa faci ironii de genul asta? Mie, orice ai zice, Federer mi se pare un infatuat. Un talent innascut dar un infatuat. Ceea ce-mi este greu de inteles este de ce unii oameni sunt atat de fanatici si din acest motiv, dar si din altele, nu accepta si alte puncte de vedere (de exemplu in ceea ce-l priveste pe Federer), altele decat cele pe care se pliaza ei...
        Una e sa fii fanatic sustinantor al unui sportiv si alta e sa fii rational. Eu am afirmat ca elvetianul este incontestabil valoros dar am mai afirmat si altceva, aspect pe care observ ca unii care-au postat pe-aici l-au trecut cu vederea... Non combatul evident al lui Tsonga, care si-a dat sufletul in meciul cu Djoker iar cu Federer parea ca doarme pe teren. Mie lucrurile astea mi se par ciudate. La fel de ciudata mi s-a parut si infrangerea lui Davidenko in meciul cu acelasi Federer... Cel pe care-l batuse consecutiv in ultimele lor doua intalniri... Asa cum, la fel de ciudata, o repet, mi s-a parut si infrangerea lui Soderling in finala de la Roland Garros... Dupa ce acesta aratase o forma de zile mari. Stiu si eu? poate ca toate nedumerile mele au o explcatie... Insa n-as vrea sa o aud iarasi pe-aia ca Federer e cel mai bun, ca e imbatabi, bla bla blal... Deja e o placa zgariata care suna prea strident.

        P.S. Ironia celor care invoca "flacara violeta" e penibila... Probabil ca asta tine loc de argumentele care ar fi trebuit sa-mi contrazica afirmatiile.
        • +4 (4 voturi)    
          Asa-i romanu..... (Vineri, 29 ianuarie 2010, 15:53)

          dexter [anonim] i-a raspuns lui Cristi

          Vorba cantecului....totu-i pute.....or fi niste unii f buni da' ba ca ala-i infatuat...ba ca celalalt e maimutoi.....
          get a life and move on
          • -4 (4 voturi)    
            Un comentariu absolut penibil... (Vineri, 29 ianuarie 2010, 16:30)

            Cristi [anonim] i-a raspuns lui dexter

            Eu ti-as putea face o alta recomandare:
            Get a job and fuck off! Asta ca sa incerc sa-ti replic pe masura nesimtirii de care dai dovada.

            P.S. Ma intreb... Oare avem voie sa avem si opinii, altele decat ale celor care-l idolatrizeaza pe elvetian? Si pe care sa ni le exprimam fara sa fim luati peste picior? Sau poate ca nu...
  • +4 (4 voturi)    
    Fenomenal!! (Vineri, 29 ianuarie 2010, 13:56)

    claudiu [anonim]

    Este cel mai bun jucator din toate timpurile..indiscutabil.....si inca este in activitate si in cea mai buna forma!!!
  • +3 (3 voturi)    
    rasp Crisiti (Vineri, 29 ianuarie 2010, 14:01)

    jean [anonim]

    exact Cristi, si ai vazut ca mereu are ceva violet la el...e ceva dubios, si am auzit ca e prieten si cu Base...
  • +4 (4 voturi)    
    Superroger (Vineri, 29 ianuarie 2010, 14:04)

    Ela [anonim]

    Ma mir ca nu zici ca ii ataca energetic!!!!! (pt.Cristi)
    Pentru Roger: La cat mai multe victorii!
    Este o incantare sa-l vezi jucand tenis!
    Sper sa-l vedem mult si bine!
  • -5 (5 voturi)    
    What? (Vineri, 29 ianuarie 2010, 15:07)

    gica [anonim]

    Asta comenteaza doar cand Nadal nu e in forma sau cand e acidentat.Aduceti-va aminte cand a inceput sa planga la Rolangaros acum 2 ani si apoi la Wimblendon ca nu putea sa il bata pe Nadal.........E licurici daca face declaratii din astea.Sampras nu a declarat niciodata asa ceva.
    • +3 (3 voturi)    
      federer (Vineri, 29 ianuarie 2010, 16:04)

      claudiu [anonim] i-a raspuns lui gica

      asta dovedeste ca are mandrie....vrea sa fie cel mai bun..si este
    • -3 (3 voturi)    
      De acord! (Vineri, 29 ianuarie 2010, 16:08)

      Stefan [anonim] i-a raspuns lui gica

      Un sportiv patruns de modestie, asa cum nu este Federer, nu face astfel de declaratii. Nici Borg, nici McEnroe, nici Lendl, nici Sampras ori alti mari jucatori de tenis nu au facut declaratiile pe care le-a facut Federer. Mi-aduc aminte ce dur si absolut nesportiv ii critica jocul lui Murray dupa ce fusese invins de acesta acum doi ani in turneul de la Doha, doar penbtru ca Murray ii ghicise jocul si il batuse. Fazele cu lacrimile de ciuda ca pierduse acum doi ani la RG, acum doi ani la Wimbledon si acum un an la AO ma fac sa cred ca acest Federer e, vorba ta, un licurici. Am speranta ca Murray il va pune cu botul pe labe.

      P.S. Ca sa nu mai vorbim de culoarul absolut favorabil pe care l-a avut elvetianul pana in semifinale... Andreev, Hanescu, Montanes, Hewitt, poate exceptandu-l pe un Davidenko extrem de obosit. Iar Tsonga a facut, s-a vazut clar, figuratie.
      • +3 (3 voturi)    
        Ai dreptate (Vineri, 29 ianuarie 2010, 16:41)

        OzzyO [utilizator] i-a raspuns lui Stefan

        Propun sa se rejoace turneul mai la primavara cand Davydenko n-o sa mai fie obosit, iar Djokovic n-o sa mai piarda la Tsonga, ca sa aiba si Federer un culoar mai greu. Da' daca tot veni vorba, domnu' Murray cu cine a jucat pana acum? Ca Cilic era si el obosit mort.
        • -3 (3 voturi)    
          E o propunere interesanta dar... (Vineri, 29 ianuarie 2010, 17:17)

          Cristi [anonim] i-a raspuns lui OzzyO

          Eu as avea insa una cu mult mai interesanta. As propune asadar ca turneele de Grand Slam sa nu se mai desfasoare, fiind o pierdere de vreme avand in vedere rezultatul final dinainte stiut, iar titlurile, inca vreo patru ani de-acum inainte, sa-i fie acordate "genialului", "modestului" si "regelui" Federer. Avand in vedere ca nu are adversar si fiind cel mai bun dintre toti chiar nu vad ce rost ar mai avea ca aceste competitii sportive sa se mai desfasoare. Nu-i asa mai rockerule de balta?
          • +4 (4 voturi)    
            Aberezi (Vineri, 29 ianuarie 2010, 17:38)

            OzzyO [utilizator] i-a raspuns lui Cristi

            Nimeni nu i-a cautat vreodata scuze lui Federer cand a pierdut si n-a sustinut ca ar trebui sa castige el toate turneele. In schimb vad ca-s unii care tot cauta explicatii paranormale pentru victoriile lui.
      • +4 (4 voturi)    
        Spre deosebire de unii... (Vineri, 29 ianuarie 2010, 20:37)

        S [anonim] i-a raspuns lui Stefan

        Federer nu numai ca-i talentat dar are si umor.
  • +4 (4 voturi)    
    Federer rege (Vineri, 29 ianuarie 2010, 15:32)

    FedExpress [anonim]

    Federer este cel mai bun. Joaca la nivel superinalt de ani buni. E adevarat ca sunt si alti jucatori-Nadal,Djokovicic etc. care fac meciuri extraordinare in care il pot bate pe rege. Dar pot ei rezista la un asemenea nivel atata timp ? Isi depasesc conditia in cateva meciuri si apoi isi ling ranile de epuizare.
    • -5 (5 voturi)    
      ????? (Vineri, 29 ianuarie 2010, 16:12)

      Dorin [anonim] i-a raspuns lui FedExpress

      Intrebare... Oare de ce sta Federer atat de bine cu conditia fizica, acesta neavand nici o accidentare semnificativa in cariera sa de pana acum, asa cum au avut cam toti marii jucatori de tenis? Oare numai pregatirea ar putea fi explicatia? Totusi, sincer sa fiu, in acord cu Cristi, pare a fi ceva in neregula cu acest elvetian...
      • +4 (4 voturi)    
        Surprize surprize (Vineri, 29 ianuarie 2010, 16:42)

        OzzyO [utilizator] i-a raspuns lui Dorin

        E, intr-adevar, dubios. Asteptam cu nerabdare o emisiune la OTV care sa dezbata subiectul.
        • -3 (3 voturi)    
          Adevaratul Ozzy stie? (Vineri, 29 ianuarie 2010, 17:20)

          Dorin [anonim] i-a raspuns lui OzzyO

          Ca te folosesti abuziv de numele lui? In rest ce sa comentez? Fuck off and get a job!
      • +1 (3 voturi)    
        oare dece? (Vineri, 29 ianuarie 2010, 17:06)

        george [anonim] i-a raspuns lui Dorin

        Intrebarea este prost pusa. Oare dece nu se accidenteaza Federer ca toti ceilalti? Oare dece nu oboseste Federer la fel ca toti ceilalti.
        Simplu, 'Toti ceilalti' folosesc energizante si isi forteaza organismul mai mult decat este pregatit fizic. Am vazut cu ochii mei intr-un meci cum Nadal era terminat fizic si medicul i-a dat un pumn de pastile dupa care Nadal a fost zmeu.
        Agasi a spus despre Federer ca are un joc foarte inteligent, are o anticipatie extraordinara care face ca Federer sa nu se forteze fizic asa de mult ca si ceilalti.
        In plus se vede ca a lucrat la conditia fizica de cand s-a apucat de tenis. Federer este singurul tenismen care nu oboseste nici dupa 5 seturi uneori. Asta inseamna ca a lucrat mult la sala. Daca consumi energizante inima este fortata mai mult decat poate si apare oboseala si transpiratia. Nu e cazul la Federer.
        • -4 (4 voturi)    
          Hahahahaha!!! (Vineri, 29 ianuarie 2010, 17:31)

          Cristi [anonim] i-a raspuns lui george

          Da, el (Federer) e un altfel de om... De fapt nu e om, e "extraterestru". Nu-i asa? Ce explicatie puerila poti aduce in discutie... Ma umfla rasul. Ceilalti nu lucreaza suficient de mult la sala... Ce puturosi ordinari. Si, in situatia asta, defavorabila lor, cum de indraznesc sa mai aibe pretentia sa-l bata pe "modestul" extraterestru" Federer? Ceilalti se dopeaza iar Federer nu. Interesant punct de vedere. Insa si aberant.

          P.S. Si eu am vazut cu ochii mei cum, in timpul unui meci, elvetianul a plecat la toaleta iar acolo s-a dopat. S-a intors pe teren si a devenit zmeu... Sper ca ai sesizat ironia... Hai ca bati campul amice cu prostiile pe care le spui!
          • +1 (3 voturi)    
            Sa indraznesc? (Vineri, 29 ianuarie 2010, 18:19)

            amuzatu [anonim] i-a raspuns lui Cristi

            Inteleg ca nu-ti place federer.....toti care-l sustin sunt niste idioti si tu ii ungi cu ironia ta fina.
            idolatira si dispretul or fi fiind antonime da' tot nejustificate pot sa para....
            • -3 (3 voturi)    
              Nu e nimic amuzant in poveste asta... (Vineri, 29 ianuarie 2010, 18:46)

              Cristi [anonim] i-a raspuns lui amuzatu

              Evident. Atat idolatria cat si dispretul sunt antonime, toata lumea stie asta, dar amandoua sunt la fel de periculoase si nejustificate. Despre asta este vorba. Ai inteles oarecum esenta comentariului meu dar nu pe deplin... Nu toti cei care-l sustin pe Federer "sunt niste idioti"... N-am afirmat asta nici un moment! Aiureala asta este numai rodul imaginatiei tale. Idioti sunt aceia care il idolatrizeaza, in aceeasi masura cu cei care-l urasc. Acum m-am facut mai bine inteles sau o sa continui sa afirmi neadevaruri despre ceea ce as fi spus? Esti mai degraba amuzant... Si nu "amuzat".
              • +3 (3 voturi)    
                se vede ca nu ai jucat tenis (Vineri, 29 ianuarie 2010, 19:50)

                george [anonim] i-a raspuns lui Cristi

                si nici nu ai fost intr-o sala de sport la viata ta.
                Daca faci foarte multe exercitii de cardio, atunci obosesti mult mai greu decat unul care ridica haltere ca sa faca muschi.
                Pregatirea fizica a lui Nadal a fost preponderent pe muschi si se vede si din jocul lui ca loveste cu toata forta si isi suprasolicita organismul.
                Federer joaca mult mai inteligent si risca si foarte mult.
  • +3 (3 voturi)    
    Clasa (Vineri, 29 ianuarie 2010, 17:34)

    octav [anonim]

    Numai cine n-a pus niciodata in mana o racheta de tenis nu intelege de ce de ce castiga Federer mai tot timpul. Este evident ca joaca altceva decat ceilalti, loveste cu totul altfel mingea, are o acceleratie fenomenala a maiinii, de aceea da impresia ca nu face un efort deosebit. Iar in ceea ce priveste suspiciunile legate de faptul ca nu a avut niciodata accidente grave, este tot datorita naturaletii cu care se misca si loveste mingea. Pentru ca dopajul nu te fereste de intinderi si rupturi musculare. De aceea are Nadal probleme fizice, pentru ca fizicul sau e foarte solicitat, ceea ce se vede cu ochiul liber, face eforturi uriase ca sa loveasca mingea puternic si sa se plaseseze corect in teren. La Federer aceste lucruri vin natural. La fel era si Hagi, lovea mingea cu o acceleratie extraordinara, si nici accidente grave nu a avut. Unii sunt genii iar altii jucatori harnici. Iar legat de "infatuare" ... Este cel mai modest jucator din top ten, e o placere sa-i asculti declaratiile, dar trebuie sa le asculti sau sa le citesti in intregime ...
    • -2 (4 voturi)    
      Daaa siguuuurr (Vineri, 29 ianuarie 2010, 18:12)

      Dorin [anonim] i-a raspuns lui octav

      Tu ai pus mana pe o racheta de tenis? Fie si la modul "amator"? Ca joaca altceva e limpede pentru toata lumea. Fiecare are stilul sau. Dar nu despre asta este vorba. Ci despre performantele sale incredibile pentru care eu am cateva semne de intrebare. Nadal, nu-i asa?, se dopeaza. Stim noi, "cei care ne pricepem la tenis". Despre Federer, tot "noi" (adica voi, cei care va pricepeti la tenis) nu putem spune decat e "extraordinar". A explica neaccidentarile lui Federer timp de 8 ani "datorita naturaletii cu care se misca si loveste mingea" e cel putin o idiotenie. de parca ceilalti nu s-ar misca "natural" pe teren. Ci ar face-o doar sub influenta anabolizantelor. Dopajul nu te fereste de accidentari? Normal. Dar daca nu te dopezi esti ferit de-a pururea de accidentari? Ce e cu logica asta? Chiar s-a ajuns prin a explica tot felul de situatii, de lucruri, prin tot felul de nazbatii? Pentru mine,a purta echipamente sportive personalizate (tricou, incaltaminte, etc.) asa cum o face Federer, e un semn de infatuare. Cat despre "modestie"... Bag de seama ca omul asta e chiar perfect si n-are nici cel mai mic defect... Nu? Ti-as reaminti numai declaratiile absolut incorecte (macar din punct de vedere sportiv) pe care elvetianul le-a facut impotriva lui Murray in urma unui turneu in care acesta l-a invins.. (este vorba despre turneul de la Doha desfasurat in urma cu doi ani si chiar castigat de Murray). A comenta negativ jocul unui adeversar denota nu "modestie" si "eleganta" ci doar nervozitate si infatuare. Eu n-am auzit pana acum nici un mare jucator de tenis comentand negativ jocul altui competitor cu care s-a confruntat pe teren si in fata carui a pierdut....
  • -3 (3 voturi)    
    Ma intreb... (Vineri, 29 ianuarie 2010, 17:52)

    Pepejeans [anonim]

    Daca cumva afirm ca Federer e GENIAL (desi nu cred asta) primesc niste plusuri? Am remarcat ca pe-aici doar a spune ca elvetianul e "zeu" si cam atat, e mai mult decat suficient sa fie considerata o postare inteligenta si premiata ca atare de aplaudaci... Utilizarea superlativelor in exces in ceea ce-l priveste pe Federer (dar e o chestie general valabila in orice alt caz) mi se pare de-a dreptul deliranta. Deja observ ca unii exceleaza pe la televiziuni, in comentariile sportive pe care le fac, in superlative ce tin de patologic. Federer e doar un jucator bun, constant, talentat, muncitor dar uneori avand si foarte mult noroc. Unii i-au citit jocul si il bat mai des, in timp ce multi altii fac figuratie pe teren si, mai rau, intra pe teren dinainte invinsi. De trac si de complexe in sport a auzit cineva de pe-aici? Poti pierde uneori o competitie chiar daca esti mai bun decat adversarul tau... cand elvetianul pierde se spune ca a prins o zi proasta, ca n-a fost in forma, ca a facut multe greseli nefortate, bla bla bla... Infrangerea sa este pusa pe seama unor mici sincope. Cand castiga, e "genial", "fenomenal", extraordinar", iar adversarul sau e considerat, evident, mult mai slab decat el. Netinandu-se defel cont ca explicatiile privind victoriile sau infrangerile sunt universal valabile pentru toti sportivii. Prin urmare vreau sa atrag atentia asupra exagerarilor privind valoarea lui Federer. A devenit deranjant... Mai multa modestie in exprimare, mai multa moderatie n-ar strica. Nici noua dar, uneori, nici lui. Lui Federer.
  • -2 (2 voturi)    
    Pentru cei care il privesc si il percep pe Federer (Vineri, 29 ianuarie 2010, 18:19)

    George [anonim]

    ca "supraom"... Se gandea vreodata cineva ca, de exemplu, Andre Agassi sau Martina Hingis s-au dopat? Prin urmare, incercati sa nu-l mai ridicati pe elvetian la ceruri ca poate, cine stie?, peste nu stiu cat timp, probabil, vom auzi ca si "extraterestrul" s-a dopat... Si veti trai mari dezamagiri, asa cum admiratorii fanatici ai lui Mutu le traiesc in aceste zile...
    • 0 (2 voturi)    
      un mic comentariu (Vineri, 29 ianuarie 2010, 18:56)

      silviu [anonim] i-a raspuns lui George

      atunci ce concluzie sa tragem de aci?!? ca nadal e dopat si el. cate meciuri am vazut in care nadal fugea ca o "sageata"(albastra:)), dupa fiecare minge care depasea terenul cu vreo 2 metri inafara terenului, si culmea ducea 5 seturi, peste 4 ore fara probleme. de aici conform premiselor de mai sus ajundem la concluzia ca nadal e dopat.
      acelasi lucru despre murray in semifinala cu cilic. a prins cateva mingi pe care rar le vezi in tenis. efort supraomesc, meci de durata, plus dupa meci greu cu nadal. rezultat final: dopat.
      acuma sa trecem la alt sport: fotbal. barca 6 si 6. unii jucatori au jucat peste 65 meciuri intr-un sezon. uzura foarte multa. rezultat final: dopat.
      pt cometariul lui cristi nr 2: doar ca sa stii. barca 6 din 6, victorii in sezonul trecut cu osassuna(parca), iar sezonul asta 1-1. cum vine asta?? e blat domnule. nu se poate asa ceva. valoarea incontestabila a barcei, inseamna ca meciul trebuie sa fie neaparat de partea barcelonei.
      frate nu mai compara meciuri diferite intre ele, competitii diferite intre ele. davidenko l-a batut la un demonstrativ. federer a spus-o ca pe el nu prea il "intereseaza in mod excesiv" turneele mici, ci doar GS. sunt vreo 2-3 pe care el pune pret: basel, madrid.
      acuma referitor la accidentari. sa vezi diferenta intre nadal si federer. dupa AO, nadal a declrata ca ii pare rau ca nu poate participa la urmatoarele 2 turnee mai micute. care crezi ca ar fi atitudinea lui federer daca nu ar trebui sa se prezinte obligatoriu la aceste turnee??
      adevarul e ca toti suntem adeptii conspiratiilor. unii au urmarit prea mult antenele, si asa zisa televiziune a popurului, si au vazut "fantome" in direct. eu zic sa lasam ce ne caracterizeaza in sanul nostru, si de restul pana la proba contrarie sa le dam credit.
      cat despre presa, ce sa mai zic...peste 25 de comentarii dupa o mica "eroare umana" la traducere inseamna ceva. astfel de articole sunt traduse doar partial, pentru a porni astfel de "contre".
      nu am vrut sa fiu foarte ironic.
    • +3 (3 voturi)    
      Agasi a avut probleme (Vineri, 29 ianuarie 2010, 20:18)

      george [anonim] i-a raspuns lui George

      cu accidentari. Poate nu iti mai amintesti dara avut mari probleme cu spatele.
      Agassi a spus despre Federer ca este genial si ca faptul ca si-a dominat adversarii intr-un mod atat de categoric se datoreaza faptului ca isi domina adversarii la 4 capitole, pregatire fizica, psihica, anticipatie si precizia loviturilor.
      El a recunoscut ca pe vremea lui daca reuseai sa fii peste adversarii tai la 2 capitole din astea erai in top.
  • +3 (3 voturi)    
    ce rau fac minciunile (Vineri, 29 ianuarie 2010, 18:40)

    morometele [anonim]

    zbatere mare pe forum ca federer nu e modest si ca a spus ca nu se antreneaza ci sta pe canapea cu copiii.
    nici nu a spus asa ceva. jim courier l-a intrebat daca face un antrenament special ca sa reziste fizic atat de bine iar federer a glumit si a spus ca nici nu se antreneaza, sta pe canapea. apoi a amintit de lendl si de longevitatea lui in tenis si de felul in care trebuie sa te antrenezi ca sa mentii un nivel inalt.
    a fost o gluma.
    s-au trezit niste mincinosi care ar putea fi oricand jurnalisti ce dau titluri senzationale sa traga concluzia ca federer e infatuat.
  • +3 (3 voturi)    
    daa, clasa (Vineri, 29 ianuarie 2010, 18:47)

    morometele [anonim]

    asta e cuvantul. de acord cu octav. cine joaca tenis si intelege cat de cat sportul asta vede de la o posta ca federer e altceva decat ceilalti jucatori.
    fiecare lovitura e executata perfect, din tot corpul.
    el "joaca" tenis si face performanta. ceilalti "muncesc" tenis ca sa faca performanta. de asta el domina de atatia ani tenisul.
    ca sa ajunga aici, nu a fost aruncat in lupta de un unchi vanitos sau antrenor prea ambitios de la 17 ani.
    a castigat primul wimbledon in 2003, la 5 ani de la debut. deci a inteles tenisul, l-a invatat si apoi a inceput sa castige.
  • -3 (3 voturi)    
    Talent talent, dar... (Vineri, 29 ianuarie 2010, 20:47)

    Cristian Muresan [anonim]

    McEnroe s-a opus cand au inceput sa pompeze bani multi in tenis si avea dreptate. S-a pierdut din puritatea jocului. De fapt nici nu stiu daca mai este vreun sport fizic in ziua de azi in care top performerii sa nu munceasca pe branci sa ajunga sus. E clar, Federer e un talent rar, are psihic extraordinar si nu ma indoiesc ca nu sta pe canapea pana incepe urmatorul turneu. Dar nu pot sa cred ca cineva poate sta "curat" in top atata vreme fara eroziune. Cred ca ultimul "erou" talentat, muncitor invincibil pe care l-am admirat a fost Lance Armstrong, chiar daca eram constient ca avea in spate cea mai puternica echipa de sustinere. S-a dus iluzia.
    Sportul de nivel inalt din ziua de azi e criminal de solicitant, e o afacere cu multe zerouri in coada. Nu cred ca ma poate cineva convinge ca exista sportivi de top in lume care nu se dopeaza, oricat de imens ar fi talentul lor.
    • +2 (2 voturi)    
      10% talent si 90% transpiratie (Vineri, 29 ianuarie 2010, 22:33)

      Adrian [anonim] i-a raspuns lui Cristian Muresan

      E o mare diferenta in a folosi muschii ca sa joci bine si in a folosi creierul ca sa joci bine.
      Federer joaca inteligent si de asta nu se foloseste fizic foarte mult. Asta e motivul pentru care rezista. Nadal, Andy Rodick si mult altii folosesc forta fizica si e normal ca la un moment dat sa cedeze ba un genunchi ba un muschi.
      Dar chestia cu dopingul nu e falsa. La un moment dat jucatorii de la Steaua se accidentau foarte des si un medic din anturajul echipei a explicat ca jucatorii se accidenteaza pentru ca consuma substante energizante si ca isi forteaza corpul peste limitele pentru care este pregatit
    • +2 (2 voturi)    
      ok, dar... (Vineri, 29 ianuarie 2010, 22:58)

      silviu [anonim] i-a raspuns lui Cristian Muresan

      tu nu crezi ca dupa fiecare GS,sau cand vor cei de la CEO(parca), pot sa ii ceara jucatorilor sa se prezinte pt test antidoping.stii ca nadal parca era impotriva acestui lucru, parca si dojkovici. din cate tin minte federer nu spusese nimic impotriva acestui lucru.
      atunci si pete sampras, care era si este considerat etalonul in tenis, a stat peste 4 ani nr1. conform teoriei tale asta inseamna ca el a fost dopat.
      sa trecem la inot: phelps...parca 8 din 8. si ma frate acolo se fac teste de ii rup. parca a iesit curat. aaa... incidentul cu marijuana... ala e altceva(a fost pozat si a recunoscut).
      fotbal: zidane, messi, ronaldo(the brazilian one), c ronaldo, gerard, totti... ei crezi ca nu au parte de antidoping-uri.
      sa revenim si la nadal. frate la ce fel alerga el pe teren, imi era greu sa cred ca nu era dopat. dar daca teste erau negative, inseamna ca era curat.
      sa trecem si la ciclism... amstrong si contador. primul a fost prins parca prin 1999 dopat la proba A, iar la proba B a iesit negativ. contador... 2 din 2 tururi ale frantei. plus ca spania este recunoscuta ca avand "doctori" care te ajuta. a iesit curat.
      eu zic ca totusi nu este nicio dovada a faptului ca federer este dopat. atata timp cat au fost exceptii, cred ca trebuie sa ii fie dat credit.
      si sincer cristi, nu cred ca problema e la faptul ca federer e dopat sau nu, ci poate te-a cam atins vreo coarda sensibila zilele astea.sau poate e iritant sa vezi aceleasi nume in semifinale si finale mereu.sau poate esti fan nadal si nu il suporti pe federer.
      dar atat timp cat teste antidoping arata ceva eu zic sa le credem.poate vei zice ca sunt cu tehnologia in urma...eu nu as miza pe asta. tehnologia de a gasi pe cineva dopat e mult mai avansata decat tehnologia de a "iesi" negativ la un test antidoping.
      intr-adevar sunt deacord aceasta idee de a transforma sportul in marketing.uita-te numai la NBA,fotbal si alte sporturi si vezi ca totul sa fie numai de "fite".
      cat despre tenis: nu cred ca este inca corupt.
      • 0 (0 voturi)    
        Mi-am spus o opinie (Sâmbătă, 30 ianuarie 2010, 8:57)

        Cristian Muresan [anonim] i-a raspuns lui silviu

        La trei ani am fost pus de parinti pe schiuri, la 5 m-am apucat de tenis, apoi la adolescenta am trecut la mountain-bike, cursiera, inot si alpinism. La nivel amatorist, desigur. Am prieteni buni in multe sporturi si am vazut ce inseamna efortul indelungat. Recunosc ca in Romania si antrenamentele si recuperarea se faceau mai putin profesionist decat in tarile in care se baga bani adevarati in sport. Mi-am spus o opinie pe baza experientei mele, ca toata lumea, opinie care probabil nu e 100% reala, dar sigur are un mare procent de adevar.
        Sunt fan sport, nu Nadal sau Federer, nu am pasiuni de genul asta. Federer, cand are o zi buna raman cu gura cascata cand vad ce lovituri poate scoate din caciula. Incredibil. Imi pare foarte rau ca la 21 - 22 de ani Nadal pare la capatul carierei. Imi pare rau ca Janica Kostelic s-a retras din ski. Imi pare rau in general ca banii au corupt sportul si ca nivelul foarte ridicat de efort necesar pentru a ajunge sus termina cariera sportiva a unui procent mare de talente la o varsta la care unii tineri abia ies de pe bancile scolii.
        Referitor la doping - nivelul tehnologic face ca substantele interzise sa fie cu 1-2 generatii deasupra capacitatii de depistare a utilizarii acestora.
        De 2 ani nu ma mai uit la turul Frantei dupa un scandal de dopaj in care s-a recunoscut ca aproape toti se dopeaza si ca exista o mare admiratie intre ciclisti fata de putinii care nu se dopeaza.
        Revin la subiect - chiar daca imi dati iarasi minusuri. Imi e greu sa cred ca cineva corect poate sa reziste in top atata timp, mai ales in sporturile individuale.
  • 0 (0 voturi)    
    acum ne pricem toti si la tenis (Sâmbătă, 30 ianuarie 2010, 0:00)

    dica [anonim]

    mai sa fie. eu zic sa ne uitam la meci sila sf sa schimbam postul in felul asta am fi mai linisitit. e un jucator mare. intr-adevar cind joaca, ai impresia ca adversarul ar trebui sa poata mai mult, dar se pare...ca nu. ca sa minta toti sa spuna ca el a fost mai bun cind nu a fost asa nu prea cred. in schimb au fost alte meciuri mult mai spectaculoase, si cind veti intelege cultura fiecarei tari, a fiecarui jucator atunci o sa fie un pas inainte ptr fiecare dintre noi. pina atunci eu sint fericit ca ascult alti comentatori decit cei renumiti de la noi.