Robin Soderling a inceput anul cu dreptul, reusind sa-l invinga, pentru prima oara in cariera sa, pe jucatorul numarul unu in circuitul ATP, Roger Federer. Suedezul s-a impus cu 6-7 (6), 7-6 (1), 6-2 in fata elvetianului in turneul demonstrativ de la Abu Dhabi (competitia nu face parte din calendarul oficial ATP) si va juca, sambata, finala mare impotriva spaniolului Rafael Nadal.

Roger Federer a fost invins in primul sau meci din 2010, nereusind, astfel, sa ofere fanilor o finala mult asteptata cu Rafael Nadal. Elvetianul s-a impus la tie-break in fata lui Soderling in primul set, dar suedezul a reusit sa readuca egalitatea pe tabela de scor, castigand setul secund cu 7-1 in tie-break. Soderling si-a adjudecat setul decisiv cu 6-2 si a obtinut biletul pentru finala mare. Aceasta a fost cea de-a 13-a intalnire directa dintre cei doi, Soderling reusind sa se impuna pentru prima data in fata elvetianului.

In cel de-al doilea meci al zilei de vineri de la Abu Dhabi s-au intalnit doi spanioli: David Ferrer si Rafael Nadal. Numarul doi in ierarhia ATP, Nadal s-a impus in primul set la tie-break (7-3), iar setul secund si l-a adjudecat cu 6-3.

Robin Soderling si Rafael Nadal se vor intalni, sambata, in finala mare de la Abu Dhabi, in finala mica urmand sa se infrunte Roger Federer si David Ferrer.

Desi acest turneu nu conteaza in clasamentul ATP, competitia este un antrenament bun pentru primul test adevarat al anului, de la Doha. Turneul din Qatar, unde se vor intrece unii dintre cei mai buni tenismeni ai lumii, va incepe luni, 4 ianuarie.