Ajuns pe locul 236 ATP și măcinat de accidentări, Stanislas Wawrinka a revenit într-un turneu important după o pauză de peste un an de zile, elvețianul fiind învins în turul întâi al Mastersului de la Monte Carlo de Alexander Bublik (locul 36 mondial).

Stanislas WawrinkaFoto: Valery HACHE / AFP / Profimedia

Stan nu a mai jucat de 13 luni, perioadă în care a suferit mai multe operații. Wawrinka a câștigat, scor 6-3, primul set al partidei cu Bublik, dar sportivul din Kazahstan a revenit și a avut câștig de cauză (7-5, 6-2).

Partida de pe arena centrală a durat două ore și 8 minute.

Wawrinka (37 de ani) a avut câteva pasaje bune de joc, dar s-a putut observa lipsa meciurilor oficiale.

Diego Schwartzman (12) - Karen Khachanov 6-7(5), 6-3, 6-3

• Ultima competiție importantă la care Wawrinka a luat parte a fost turneul din Qatar (2021), acolo unde Stan a fost învins în turul întâi de Lloyd Harris.
  • În 2022, Wawrinka a disputat două meciuri (cu cel de luni), fiind învins în ambele (2-6, 4-6 cu Elias Ymer la Andalucia Open).
  • De-a lungul carierei, Stanislas Wawrinka a câștigat trei titluri de Grand Slam: Australian Open 2014, Roland Garros 2015 și US Open 2016.