Pina la Delray Beach, Kei Nishikori, 18 ani, nu mai disputase decit 7 meciuri in circuitul profesionist. Acest amanunt nu l-a impiedicat sa produca surpriza dupa surpriza, ajungind pina in finala: acolo unde tinatul japonez, nr. 244 in clasamentele mondiale, l-a intilnit pe favoritul nr.1, americanul James Blake.

Avantajat de experienta si de clasarea in ierarhii (nr. 12 mondial), Blake a cistigat primul set cu 6-3, lasind impresia ca nu va avea probleme in cistigarea celui de-al 11-lea trofeu din cariera. Numai ca Nishikori, din ce in ce mai increzator, a izbutit sa echilibreze (6-1 a fost scorul pentru nipon in a doua mansa), apoi a rasturnat calculele, cistigind setul decisiv cu 6-4.

Nishikori este primul japonez care cistiga un titlu ATP dupa 16 ani: ultima reusita ii apartinea lui Shuzo Mtsuoka, victorios la Seul, in 1992.