Un prim set al greselilor: dovada si faptul ca primele doua game-uri au fost cistigate pe serviciul adversarului. Djokovici a avut 1-0, insa a pierdut imediat acest avantaj pentru ca nu si-a putut fructifica serviciul. Tsonga a gresit din ce in ce mai putin, spre deosebire de adversarul sau care a parut, in mod surprinzator, apasat parca de statutul de mare favorit (Novak Djokovici este numarul 3 mondial). Tsonga a cistigat primul set cu 6-4, pe serviciul adversarului, cu o lovitura defensiva de mare efect!

Setul 2: Novak Djokovici reuseste sa isi regaseasca cadenta loviturilor cistigatoare - la 3-3, cistiga break-ul, apoi nu lasa nicio speranta lui Tsonga, securizind drumul spre o victorie de mansa cu 6-4.

Setul 3: Djokovici isi adudeja break-ul la 1-1, apoi marcheaza din nou pe serviciul adversarului (decisiv) la 5-3. Tsonga incearca sa schimbe ceva in joc, insa sarbul este la comanda ostilitatilor.

Setul 4 a fost cel mai echilibrat: Tsonga a gresit mai putin, Djokovici si-a asumat riscuri minime. La 5-5, moment greu pentru sarb: francezul a avut minge de break, insa a rezolvat neinspirat o venire la fileu - Djokovici a scapat cu "fata curata", iar tie-break-ul s-a dovedit o simpla formalitate: 7-2 pentru numarul 3 mondial, aflat la primul succes din cariera intr-un turneu de Grand Slam.