Decizia luata de Federatia Internationala de Tenis: Ilie Nastase, suspendat provizoriu si fara acces la competitiile ITF

de Diana Ene     HotNews.ro
Duminică, 23 aprilie 2017, 17:04 Sport | Tenis

Ilie Nastase
Foto: Adrian Ilincescu/ HotNews.ro
Federatia Internationala de Tenis a anuntat, duminica, pe site-ul oficial, ca Ilie Nastase a fost suspendat provizoriu ca urmare a comportamentului pe care l-a avut la intalnirea de Fed Cup Romania - Marea Britanie, astfel ca nu va avea acces la competitiile ITF si nu va primi acreditare.

"Comisia ITF a decis suspendarea provizorie a lui Ilie Nastase, conform regulamentelor ITF, pentru incalcarea regulilor la intalnirea de Fed Cup de la Constanta. Conform suspendarii provizorii, Nastase nu poate participa la Fed Cup in nicio calitate, cu efect imediat, si nu va avea acces si nu va primi acreditare la competitiile ITF, inclusiv la Fed Cup. Ancheta comisiei continua. Pe durata anchetei nu se vor mai face alte comentarii", se arata in comunicatul ITF, citat de News.ro.

Dupa incidentele care au avut loc sambata, Federatia Internationala de Tenis (ITF) i-a ridicat acreditarea lui Ilie Nastase, astfel ca el nu a mai fost capitanul echipei Romaniei la meciurile de duminica, impotriva jucatoarelor din Marea Britanie, din FedCup.

Ce s-a intamplat la Mamaia:


  • Romania intalneste Marea Britanie la Mamaia, la "Tenis Club IDU". Dupa primul meci, tricolorele conduc cu 1-0 (Simona Halep a invins-o pe Heather Watson).
  • Meciul doi: Sorana Cirstea vs Jonanna Konta. Dupa ce britanica se impune in prima mansa cu 6-2, lucrurile iau luat o intorsatura neasteptata dupa cateva game-uri din setul al doilea.
  • Arbitrul de scaun il avertizeaza pe Ilie Nastase in legatura cu comportamentul unor spectatori, dupa ce Johanna Konta s-a plans de atitudinea acestora.
  • In acel moment, Ilie a replicat nervos si cu un vocabular care nu are ce cauta pe terenul de tenis. A primit avertisment, iar apoi, dupa ce l-a injurat si pe arbitrul principal (elvetianul Andreas Egli - n.r. "fucking asshole") a fost evacuat din arena.
  • Pana sa fie dat afara din incinta, Ilie Nastase le-a adresat cuvinte urate si adversarelor Johanna Konta si capitanului nejucator Anne Keothavong (n.r. "fucking bitches").
  • Nastase nu s-a oprit insa aici, acesta luandu-se si de o jurnalista britanica, acesteia spunandu-i printre altele ca este "proasta".
Citeste si:

VIDEO Ziua in care Ilie Nastase a stricat sarbatoarea tenisului: Cum le-a injurat pe Johanna Konta si Anne Keothavong, dar si pe arbitrul principal al meciului cu Marea Britanie



Citeste mai multe despre   






















4819 vizualizari

  • +9 (15 voturi)    
    Provizoriu? (Duminică, 23 aprilie 2017, 18:30)

    BlaBla1 [anonim]

    Ce papagali, pe viata, asta le trebuie maimutelor ca el
  • -12 (14 voturi)    
    ti (Duminică, 23 aprilie 2017, 18:31)

    thebblack [utilizator]

    n-am vazut live incidentul... dar a citit si urmarit toate reportajele referitoare la el. nu am putut sa trag decat o singura concluzie.

    iar referitor la sorana carstea, sper sa nu o mai vad vreodata reprezentand romania.

    gani!
  • +4 (8 voturi)    
    Un golan decorat (Duminică, 23 aprilie 2017, 19:25)

    Ritzi Pitzi [utilizator]

    Are Steaua Romaniei, e Cavaler al Legiunii de Onoare a Frantei, pe deasupra mai e si general maior al Armatei Romane, dar in esenta ramane doar un der..deu fustangiu care a avut talent si succes in tenis.

    Sau un fel de branza buna in burduf de caine...

    Asa se comporta si in Senatul Romaniei ?! Poate ca da, dar acolo era intre cei asemeni lui si nu batea la ochi...
    • 0 (0 voturi)    
      ce general maior?!!! (Luni, 24 aprilie 2017, 9:46)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

      Sa fii general maior trebuie sa conduci cel putin o brigada sau un regiment de armata...adica 4000-7000 militari....de unde nene atata lidership pe Ilie Nastase?? Sa ne fereasca cel de sus de astfel de generali
  • 0 (0 voturi)    
    bai ilie (Luni, 24 aprilie 2017, 0:42)

    Phil Austin [utilizator]

    fa-te ultras
  • -3 (3 voturi)    
    A fost de publicitate, dar e greu sa intelege-ti (Luni, 24 aprilie 2017, 4:42)

    AdrianRobu [anonim]

    La varsta lui are experienta, sunte-ti foarte superficiali in gandire toti cei care spune-ti ca vai ce badaran ce taran etc. omu a facut asta pentru PUBLICITATE RECLAMA si atat. Toata presa internationala a scris despre turneul de la Mamaia cu ocazia asta, Nastase asta a facut toata viata show, nu mai vorbiti voi neica nimeni de Nastase care este cunoscut in toata lumea si a dus steagul Romanesc sus, daca se dezbraca in curu gol pe teren tot il iarta lumea pentru ca e valoare asa ca stie el ce face si face bine. PS: fac o analogie pentru voi astia mai tineri ca sa intelege-ti.. daca Messi maine injura un arbitru sau un jucator ..ce nu mai e Messi nume din cauza asta?
    • 0 (0 voturi)    
      PE LA SCOALA... (Luni, 24 aprilie 2017, 7:56)

      schroedinger [utilizator] i-a raspuns lui AdrianRobu

      Cand te duci?
      Intelegeti?! Sunteti?!
      Esti refugiat?
    • +1 (1 vot)    
      greu (Luni, 24 aprilie 2017, 10:14)

      eu sunt [utilizator] i-a raspuns lui AdrianRobu

      "intege-m"
    • 0 (0 voturi)    
      Adrian-e (Luni, 24 aprilie 2017, 10:28)

      Phil Austin [utilizator] i-a raspuns lui AdrianRobu

      nu se scrie "vorbiti'; corect e "vorbi-ti".
  • 0 (0 voturi)    
    O facatura marca serviciile secrete maghiare (Luni, 24 aprilie 2017, 9:58)

    Koczka [utilizator]

    Dupa vizita mediatizata a printului Charles in Romania, era necesara o actiune de antipropaganda romaneasca in occident ( in UK si tarile anglosaxone in special ). Asa ca s-a pus in scena o campanie concentrata asupra lui Ilie Nastase, un personaj foarte mediatizat in media occidentala , in acelasi timp un personaj foarte expus la provocari mai ales cu caracter mediatic si cu un limbaj mai slobod, deci o potentiala victima a unui scandal mediatic. Autori: serviciul secret extern maghiar cu sprijinul unor elemente din MI6 si cu buget asupra unei parti a media britanice.
    S-a beneficiat si de 'sprijinul' sportivei acum britanice Johanna Konta, de fapt cetatean australian de origine maghiara (tatal Gabor Konta un hotelier din Australia cu legaturi in serviciile externe secrete maghiare ).
    Desfasurarea o stiti si voi.... S-a reusit chiar mai mult decat patarea imaginii Romaniei in UK ci chiar si demolarea unui icon al mitologiei romanismului ( Ilie Nastase ).
    Rugamintea mea fata de media din Romania este sa nu arunce cu benzina peste 'facatura' ungureasca. Sa astepte o ancheta temeinica a institutiilor cu atributii in acest sens.