​VIDEO Depasit categoric cu 6-0 in primul set, Rafael Nadal a revenit si s-a calificat in turul patru de la Miami, la meciul cu numarul 1000 din cariera

Luni, 27 martie 2017, 10:26 Sport | Tenis

Rafael Nadal, meciul 1000 in cariera
​Rafael Nadal (7 ATP) a ajuns la cota 1000 de partide disputate in circuitul profesionist, iar meciul a fost unul pe care cu siguranta nu il va uita toata viata. In turul trei al turneului de la Miami, Rafa a pierdut incredibil primul set al disputei cu Philipp Kohslchreiber (31 ATP), scor 6-0, dar a avut puterea sa revina si sa se califice in optimile competitiei de categorie Masters.

Rafa a castigat cu 6-2 si 6-3 urmatoarele doua seturi, obtinand biletul pentru optimi. Meciul a durat o ora si 38 de minute. In optimi, fostul lider mondial va juca impotriva francezului Nicolas Mahut - 55 ATP.

Ajuns la 30 de ani, Nadal a jucat primul meci in calitate de profesionist in aprilie 2002, la Mallorca, impotriva lui Ramon Delgado (Paraguay). A fost 6-4, 6-4 pentru iberic.

Din cele 1000 de meciuri, Rafa a castigat 822 si a pierdut 178. In Era Open, doar zece jucatori au mai atins borna "1000". Cele mai multe victorii le are Jimmy Connors - 1.535 (1.256 de victorii - 279 de infrangeri). Americanul este urmat in ierarhie de Roger Federer - 1.340 de meciuri (1.094/246) si de cehul Ivan Lendl - 1.310 (1.068/242).

La turneul de la "Key Biscayne", Nadal a disputat patru finale, dar nu s-a impus niciodata.

Rezumatul partidei Nadal vs Kohslchreiber:

Dosare Juridice - Energie

Un milion de euro pentru promovarea productiei de energie electrica din surse regenerabile mai putin exploatate

La data de 14 aprilie 2017 a fost publicata in Monitorul oficial al Romaniei Hotararea de Guvern nr. 216/2017 privind aprobarea schemei de ajutor de stat avand ca obiectiv sprijinirea investitiilor destinate promovarii productiei de energie din surse regenerabile mai putin exploatate, respectiv biomasa, biogaz, energie geotermala ("HG 216/2017").

3374 vizualizari

• +4 (4 voturi)
    Corectati (Luni, 27 martie 2017, 10:50)

Bazil [utilizator]

In prima parte a titlului "Depasit categoric cu 6-0 in primul tur" - in loc de "tur" scrieti "set".