Cap de serie numarul doi, Karolina Pliskova a castigat turneul "Premier" de la Doha, dupa ce a invins-o in finala pe Caroline Wozniacki (Danemarca - locul 18 WTA). Competitia a fost dotata cu premii in valoare totala de $710,900.

Karolina PliskovaFoto: ausopen.com

Finala a durat o ora si 20 de minute, Karolina castigand in minimum de seturi, scor 6-3, 6-4. Este prima victorie a Karolinei in meciurile directe cu Wozniacki, daneza conducand in acest moment cu 3-1.

Jucatoarea din Cehia are parte de un debut foarte bun de an, bilantul ei pana acum fiind de 11 victorii si o singura infrangere. Karolina a castigat deja doua turnee in acest an: Brisbane si Doha (n.r. are opt castigate in toata cariera). Singura infrangere din 2017 a fost suferita in sferturile de la Australian Open: invinsa de Mirjana Lucic-Baroni.

Karolina Pliskova va incasa $132,740 si 470 de puncte WTA pentru victoria de la Doha, in timp ce Caroline Wozniacki va primi $70,880 si 305 puncte WTA.

In 2014, castigatoarea trofeului a fost Simona Halep (cap de serie numarul sapte la acel moment): 6-2, 6-3 in finala cu Angelique Kerber.