Rafael Nadal ne-a adus aminte, in unele momente ale meciului cu Alexander Zverev, de jucatorul care era imbatabil in defensiva si care facea diferenta cu al sau forehand cu mult topspin. Ibericul s-a calificat in optimile Australian Open dupa un meci electrizant cu talentatul Zverev junior, Rafa castigand, sambata, un duel al generatiilor. Dupa patru ore si cinci minute, Nadal l-a depasit pe german in cinci seturi, scor 4-6, 6-3, 6-7(5), 6-3, 6-2.

Rafael Nadal, in optimi la AOFoto: australianopen.com

Cap de serie numarul 24 si unul din cei mai in forma jucatori din circuit, Alexander a aratat impotriva lui Nadal ca este mult mai matur pe teren decat cei 20 de ani neimpliniti pe care ii are.

Cu un serviciu devastator pe alocuri, cu o dreapta incisiva si cu un rever capabil sa produca multe lovituri castigatoare, Alexander a castigat primul set al partidei (6-4), iar meciul se anunta unul foarte greu pentru fostul lider mondial.

Debutul setului al doilea ne-a aratat un Nadal aproape de zilele sale cele mai bune: a servit bine (cu mult efect, mingea a "fugit" efectiv in multe randuri de advesar), a controlat punctele cu forehandul sau cu topspin si a gresit putin cu backhandul - o lovitura care in unele momente s-a dovedit mai sigura decat dreapta. Egalitatea pe tabela a venit in mod firesc, dupa ce Rafa a castigat cu 6-3 a doua mansa.

Setul al treilea a fost cel mai echilibrat si cel mai lung al disputei: o ora si sapte minute. A fost nevoie de tie-break pentru a putea fi stabilit invingatorul, dupa ce fiecare jucator a fost puternic pe propriul serviciu. Germanul a fost mai ofensiv, iar efortul i-a fost rasplatit: 7-5 in tie-break. In mod inexplicabil, Nadal a intrat in modul "safe" in ultimele puncte, iar Alexander nu l-a iertat.

Aflat la doar un set distanta de eliminarea prematura de la AO, Nadal a fortat inca o data in debutul de set, iar partida avea sa fie trimisa in decisiv, dupa ce Rafa a castigat cu 6-3, dupa 49 de minute. In unele momente, Alexander a aratat o oboseala fizica, iar Nadal a speculat fiecare moment.

Decisivul a debutat perfect pentru Nadal: a facut break-ul in primul game, iar apoi si-a consolidat avantajul pe propriul serviciu (2-0). A urmat insa o relaxare din partea ibericului (acelasi lucru i s-a intamplat la ultima editie de la US Open, atunci cand desi a condus chiar cu 4-2 in decisiv, a fost invins de Lucas Pouille), iar Zverev a egalat la doi.

Game-ul cu numarul cinci a fost insa decisiv in stabilirea invingatorului. Ambii jucatori au jucat cu garda jos, precum doi pugilisti hotarati sa isi dea lovitura de gratie. Dupa minute bune de lupta, Nadal a facut break-ul, iar Alexander a suferit si o accidentare la glezna dupa un schimb "inuman" cu Rafa...Din acest moment, partida a curs intr-o singura directie, iar Nadal a castigat cu 6-2, dupa un meci de patru ore si 5 minute.

Meciul de pe "Rod Laver Arena" a fost unul electrizant, cu multa calitate si cu schimburi desfasurate intr-o viteza ametitoare, greu de urmarit uneori chiar si din fata televizorului...Partida ne-a aratat un Nadal aproape de forma fizica de odinioara si cu o mare ambitie de a reveni in prim-planul tenisului mondial. De cealalta parte, Alexander se anunta a fi unul din marii favoriti la primele locuri din clasamentul ATP, odata cu incheierea generatiei lui Federer, Nadal, Djokovic, Murray si Wawrinka...

"Stiam ca trebuie sa sufar pentru a castiga azi" - Rafael Nadal, dupa victoria cu Alexander Zverev.

In optimi, Nadal il va intalni pe Gael Monfils (cap de serie numarul sase).