​Cupa Davis, finala: Croatia vs Argentina 1-1, dupa prima zi - Juan Martin Del Potro a egalat situatia dupa ce l-a invins pe Ivo Karlovic

Sâmbătă, 26 noiembrie 2016, 8:59 Sport | Tenis

Juan Martin Del Potro
Croatia si Argentina se afla la egalitate, scor 1-1, dupa prima zi a finalei Cupei Davis, care se disputa la Zagreb. Juan Martin del Potro a adus egalarea dupa ce l-a invins pe Ivo Karlovic, intr-un meci in care serviciul a fost cea mai importanta "arma" de pe teren.

"Delpo" s-a impus in patru seturi, scor 6-4, 6-7, 6-3, 7-5. Aflat pe locul 38 in clasamentul ATP, Del Potro a avut nevoie de trei ore si 18 minute pentru a-l "rapune" pe uriasul Karlovic (20 ATP). Ivo a reusit impotriva lui Juan Martin nu mai putin de 35 de asi.

In prima disputa a zilei de vineri, Marin Cilic trecuse dupa un meci de cinci seturi de Federico Delbonis, scor scor 6-3, 7-5, 3-6, 1-6, 6-2.

Sambata va avea loc partida de dublu, meciul dintre Ivan Dodig/Franko Skugor si Leonardo Mayer/Guido Pella (de la ora 16:00, ora Romaniei).

Croatia viseaza la un nou succes in Cupa Davis dupa o pauza de 11 ani, in timp ce Argentina a disputat patru finale, dar nu s-a impus niciodata (a ajuns in ultimul act la editiile din 1981, 2006, 2008 si 2011.