Simona Halep, dupa eliminarea de la Singapore: " Am luptat pana la final. Atat am putut in acest turneu"

de Diana Ene     HotNews.ro
Joi, 27 octombrie 2016, 14:59 Sport | Tenis

Simona Halep, eliminata de la Turneul Campioanelor
Foto: wtatennis.com/ getty
Simona Halep a parasit Turneul Campioanelor inca din faza grupelor, dupa infrangerea suferita in meciul cu slovaca Dominka Cibulkova, cap de serie numarul 7, scor 6-3, 7-6 (5). Dupa meci, jucatoarea nascuta la Constanta a vorbit, intr-o conferinta de presa, despre greselile pe care le-a facut in ultimul meci din acest an, dar si despre cine e favorita la castigarea trofeului.

Despre greselile pe care le-a facut

"Genunchiul este ok si nu am de gand sa vorbesc despre el. Cred ca Dominika a jucat bine, a avut un forehand bun. A dominat meciul. Am stat prea mult pe spatele terenului. Ar fi trebuit sa am o varietate mai mare de lovituri, dar nu am reusit sa castig meciul sau setul doi. Am luptat pana la final si sunt impacata cu mine insami", a declarat Simona Halep, potrivit Digi Sport.

Backhand-ul, lovitura slaba a Simonei


"Nu sunt fericita, ca am pierdut. E dezamagitor cand nu pot fi la turatie maxima, dar asta este viata. Nu sunt foarte dezamagita ca nu m-am calificat. Am venit aici si am dat tot ce am avut. Atat am putut in acest turneu si de-abia astept sa revin la anul. Ea cred ca a vazut ca backhand-ul nu e prea puternic azi, din cauza piciorului, si ca nu am putut sa imping si cred ca a meritat sa castige. A lovit toate mingile.

Acest turneu a fost un bonus pentru mine. La jumatatea sezonului nu credeam ca voi fi aici. Sunt a treia oara consecutiv aici, dar nimic nu se schimba in legatura cu sezonul meu", a mai adaugat jucatoarea nascuta la Constanta.

Svetlana Kuznetsova - favorita la castigarea turneului

"Kuznetsova e pe val. I-am vazut meciul aseara. Este incredibila. Face o treaba incredibila. Eu pe ea o vad invingatoare. Sper ca va avea puterea sa joace pana la final. Am spus de la inceput ca oricine poate castiga. Dupa cum se vede, toata lumea are victorii. Kerber are o sansa buna sa castige. Ma voi uita la finala de acasa", a mai spus Halep, numarul patru mondial.

Turneul de la Shenzen, primul din 2017 pentru Halep

"Dupa vreo zece zile o sa ma intorc in sala, dar trei saptamani nu voi juca tenis. Nu stiu cand voi pleca in Australia, dar asa este planul, sa ma duc acolo, in decembrie. Inainte ma voi antrena in Romania si va veni si Darren. Vreau sa schimb ceva, sa ma obisnuiesc cu fusul orar si cu vremea, inainte de Shenzhen si de Australia", a afirmat Halep.


Citeste mai multe despre   











Citeste pe Stirile ProTV

VIDEO USS Zumwalt, nava militara invizibila de ultima generatie, perla a coroanei Marinei americane, s-a stricat in Canalul Panama

USS Zumwalt, nava militara invizibila de ultima generatie, "perla a coroanei" Marinei americane, s-a stricat in canalul Panama, acolo unde se gasea in drum spre baza navala din San Diego, a anuntat Marina Statelor Unite.
8056 vizualizari
  • -4 (32 voturi)    
    eu nu sunt impacat ... (Joi, 27 octombrie 2016, 15:18)

    math_2 [utilizator]

    ... cu mine insumi. pentru a N-a oara am pierdut timp aiurea si m-am umplut de spume urmarind un nou meci in care ai fost masacrata. Mi-am jurat in barba sa incetez aceasta activitate sportiva. desi eu am o parere absolut contrara, tu probabil esti cea mai desteapta de departe avand in vedere veniturie realizate dupa ce ai jucat 60 de meciuri intr-un an. cam 1,4 pe saptamana. Castigi aproape ca baietii destepti din economia romaneasca. Iar problemele si oboseala vin de la jocul muncitoresc, lipsit de imaginatie si indemanare, insa plin de decizii complet imbecile.
    • +10 (28 voturi)    
      Amice... (Joi, 27 octombrie 2016, 15:48)

      Gogu Dema Vicevercea [utilizator] i-a raspuns lui math_2

      .. esti idiot. Inseamna ca n-ai vazut meciul. A fost o Simona om, nu masina, care a dat tot ce a putut in acel moment pe teren. Pur si simplu.
      • -8 (18 voturi)    
        Amice... (Joi, 27 octombrie 2016, 18:03)

        math_2 [utilizator] i-a raspuns lui Gogu Dema Vicevercea

        ... esti un om educat, cunoscutor de tenis si foarte curajos. Iar Simona este cea mai inteligenta jucatoare din lume ! Iar fanii ei ii calca pe urme. In privinta IQ-ului si educatiei vreau sa zic... cu banii e mai greu, Voinicilor !
        • -1 (3 voturi)    
          Hai Simona, c-a fost bine (Vineri, 28 octombrie 2016, 13:41)

          andreitr [utilizator] i-a raspuns lui math_2

          Data viitoare va fi si mai bine. Hai România!
    • +6 (20 voturi)    
      apuca-te de _enis taticu' (Joi, 27 octombrie 2016, 16:14)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui math_2

      de ce sa suferi singurel...ia o racheta, o trompeta!!
      • -4 (14 voturi)    
        nu-l apuci tu? (Joi, 27 octombrie 2016, 18:15)

        zaboo [utilizator] i-a raspuns lui rov

        ca te vad pofticios
  • +12 (28 voturi)    
    frumos ai vorbit simona (Joi, 27 octombrie 2016, 15:20)

    simur [utilizator]

    si ai luptat, dar s-a vazut ca aveai probleme cu genunchiul

    nu-i nimic, asta e viata unui sportiv de performanta

    la mai mare in viitor, sa te faci bine si te asteptam la gs din australia unde nu trebuie decat sa castigi 7 meciuri la rand :)))

    atunci vom fi fericiti cu totii
    • -8 (16 voturi)    
      genunchiul? (Joi, 27 octombrie 2016, 17:50)

      ampersand [utilizator] i-a raspuns lui simur

      Cred ca i s-a tras de la sinuzita aia neoperata la sfarsitul anului trecut
  • -10 (28 voturi)    
    vai, ce surpriza!! (Joi, 27 octombrie 2016, 15:34)

    zaboo [utilizator]

    dar daca atata poate, saraca...
    • +2 (12 voturi)    
      bine mai serena (Joi, 27 octombrie 2016, 16:05)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui zaboo

      un pic de modestie totusi...
      • -6 (16 voturi)    
        bati campii (Joi, 27 octombrie 2016, 16:54)

        zaboo [utilizator] i-a raspuns lui rov

        rau de tot, dar asta nu adauga nicio valoare halepului batut mar
        • +2 (8 voturi)    
          Asa o fi (Joi, 27 octombrie 2016, 18:58)

          muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui zaboo

          Batuta mar cum a fost, a castigat la Singapore mai multi bani decat vei castiga tu in urmatorii 10 de ani.
          Da bine, macar tu esti frumoasa, desteapta si obiectiva.
          • -6 (10 voturi)    
            CASTIGA MARUNTIS (Joi, 27 octombrie 2016, 21:38)

            zaboo [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

            daca te uiti la adevaratii campioni si ramane o oarecare in pluton!
            iar dupa ce spui tu trag apa
  • +6 (20 voturi)    
    Halep (Joi, 27 octombrie 2016, 17:06)

    traian_mari [utilizator]

    este a 4-a jucatoare a lumii, am jucat finala olimpiadei la dublu masculin, eu zic sa ne mandrim cu ce avem!
  • +3 (7 voturi)    
    cum era titlul ala? (Joi, 27 octombrie 2016, 17:49)

    ampersand [utilizator]

    "Intr-o singura directie" :D
  • +3 (3 voturi)    
    prezicere (Joi, 27 octombrie 2016, 20:36)

    anion [utilizator]

    Eu am prevazut din primul meci jucat intre Kerber si Cibulkova ca vor fi si finalist cu victorie in finala pentru slovaca. Kerber se va uza pana la finala si va pierde in fata "dracoaicei" Cibulcova mai ales ca este intr-o continua luna de miere cu sotul ei aflat in tribune.
    • +1 (3 voturi)    
      Finala va fi Kuznetova-Cibulkova ! (Joi, 27 octombrie 2016, 22:02)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui anion

      Cum e vorba aia ? "Cele din urma vor fi cele dintai" !
      Cam asa suna parca.
  • -4 (6 voturi)    
    Important e ca nu are nimic la genunchi ! :O) (Joi, 27 octombrie 2016, 22:09)

    Susufler0 [utilizator]

    Nici la cap ! ;)

    PS. Si nu o doare nici in cot ! :))

    PPS. De asta imi era cel mai frica. de faptul ca o sa se accidenteze la cot !!! :)))
  • -4 (10 voturi)    
    v-am zis (Joi, 27 octombrie 2016, 22:16)

    antijohanis [utilizator]

    asta o sa castige doar meciuri intre blocuri
    ha ha
  • 0 (6 voturi)    
    excelent (Vineri, 28 octombrie 2016, 10:50)

    Viorica Alexandru [utilizator]

    Bravo Simona... ai jucat splendid...

    ...nu-I baga in seama pe carcotasi... ei nu suporta valorile ci pe unii precum "briliantul"... nimicuri ...
    • 0 (2 voturi)    
      daca ASTEA sunt valorile natiei (Vineri, 28 octombrie 2016, 16:49)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui Viorica Alexandru

      se mai mira careva ca suntem o tara de mana a doua?