Lesia Tsurenko (99 WTA) nu i-a dat nicio sansa Irinei Begu (23 WTA), in primul tur de la US Open, invingand-o cu un categoric 6-0, 6-4.

Irina a fost de nerecunoscut in primul set pe care l-a pierdut la 0. Setul doi a inceput la fel de rau pentru romanca, Tsurenko avand 3-0 si se parea ca se repeta povesta din primul set. Irina a revenit insa, a egalat la 3, dar Tsurenko a jucat foarte bine finalul de set si si-a adjudecat victoria.

Ana Bogdan a facut un meci mare impotriva Soranei Cirstea de care a trecut in trei seturi dupa o revenire spectaculoasa, scor 0-6, 7-5, 6-2.

Monica Niculescu merge si ea in turul urmator dupa o victorie mare, tot in 3 seturi, in fata Barbarei Strycova (Cehia, favorită 18), scor 6-3, 6-7, 6-1. Si in turul urmator vom vea un duel romanesc, Monica jucand impotriva Anei Bogdan.