Simona Halep (favorita numarul unu) s-a calificat in turul trei al turneului WTA de la Dubai, dupa ce a invins-o categoric pe Daniela Hantuchova (locul 47 in ierarhia WTA), scor 6-2, 6-0 (partida a durat o ora si 13 minute). In urmatoarea partida, Simona o va intalni pe Tsvetana Pironkova (Bulgaria, locul 57 WTA).

"Am jucat foarte bine anul trecut, ma simt ca acasa cu atatia romani aici, va multumesc mult! Sunt multumita, cred insa ca si ea a fost obosita. Am jucat un tenis bun, ma bucur de acest turneu si de tenis. Pironkova (n.r. viitoarea adversara) joaca bine pe hard, trebuie sa deschid foarte bine unghiurile, sper sa castig" - Simona Halep, imediat dupa incheierea partidei.

• Pentru calificarea in optimile turneului de la Dubai, Simona Halep va primi 26.000 de dolari si 105 puncte WTA.
  • Simona Halep va juca, miercuri, de la ora 17.00, cu Tsvetana Pironkova (Bulgaria, locul 57 WTA).

Desfasurarea Live Text a partidei Simona Halep vs Daniela Hantuchova:

Simona ramane la un nivel mult prea inalt pentru Daniela, iar setul este castigat cu 6-0. Halep a pierdut doar doua gameuri in acest meci. Partida a durat o ora si 13 minute.

Simona nu face nicio concesie, iar Daniela isi pierde inca o data serviciul. Scorul devine 5-0, iar soarta meciului pare pecetluita.

Gameul de serviciu este unul foarte bun pentru Simona: se face 40-0 in doar cateva zeci de secunde. Din pacate, Halep face doua duble greseli (sase pana acum), insa incheie jocul cu o lovitura castigatoare (4-0)

Hantuchova incearca sa termine punctele repede, insa Simona returneaza aproape orice. Apar greselile nefortate ale Danielei, Halep are doua mingi de break. Adversara le anuleaza cu doua lovituri de manual - ultima un voleu drive. Halep mai rateaza doua lovituri de break - Hantuchova se agata de fiecare minge - stie ca daca isi mai pierde inca o data serviciul lucrurile sunt clare pentru ea. Simona face al doilea break, scorul devine 3-0 in favoarea ei

Simona mai face inca o dubla greseala, multe astfel de erori ale sportivei noastre. Halep recupereaza printr-un backhand superb in lung de linie - specialitatea casei. Simona este agresiva, Daniela este in continuu departe de minge, nu poate face fata, iar Halep se distanteaza la 2-0

Setul doi a inceput, la fel ca si primul, cu Daniela la serviciu. Halep s-a distantat rapid la 30-0, iar mai apoi la 40-15 (a lovit aspru, nu i-a lasat timp de gandire adversarei). Simona a castigat gameul cu un backhand violent, a fost primul break al setului al doilea (1-0)

Halep accelereaza superb cu forehandul, iar Daniela nu poate tine ritmul. Simona face insa doua duble greseli consecutive. Cu toate acestea, Simona impune ritmul, trimite pe linii si inchide setul, scor 6-2, dupa 40 de minute

Simona face un punct superb, dupa un forehand pe contre-pied, in cross. Ajunge sa aiba o noua minge de break, sansa pe care o fructifica. Halep se distanteaza la 5-2

Halep reuseste doi asi in acest game, iar un serviciu a fost de 169 km/h. Simona s-a impus lejer, scorul a devenit 4-2 in favoarea ei

Simona reuseste un retur incredibil cu backhandul in lung de linie, revenind de la 0-30. Daniela trimite insa cu mult efect cu primul serviciu, iar Halep este vizibil incomodata de acest lucru. Halep rateaza o minge de break, iar Hantuchova face si o dubla greseala. Dupa un game disputat, tabela arata 3-2 in favoarea Simonei

Daniela o forteaza pe Simona sa trimita la limita, iar Halep greseste cu un forehand in lung de linie. Gameul este insa castigat la 15, scorul devine 3-1 in favoarea favoritei numarul unu

Hantuchova trimite incredibil cu forehandul in cross, Simona nu gaseste raspuns pentru aceasta lovitura. Revine insa de la 15-40, dupa schimburi lungi, in care backhandul i-a fost cel mai bun aliat. Daniela se grabeste in momente importante, iar Simona reuseste primul break al partidei (2-1)

Daniela profita de serviciul doi mai slab al Simonei, insa Halep castiga primul punct datorita unui backhand in cross. Simona este neinspirata atunci cand vine la vileu, iar adversara o paseaza cu usurinta. Halep egaleaza cu dificultate, dupa un game in care a avut o evolutie oscilanta (1-1)

Meciul a inceput cu Hantuchova la serviciu. Simona este agresiva inca de la primele mingi, cauta liniile cu forehandul, insa cedeaza in schimburile mai lungi. Daniela reuseste o scurta superba si castiga primul game (1-0)

Turneul de la Dubai face parte din categoria Premier 5.

Competitia de la Dubai este dotata cu premii totale in valoare de 2,513 milioane de dolari. Turneul va putea fi urmarit in direct pe Digisport.

Ultima castigatoare de la Dubai (in 2014) este Venus Williams (a invins-o in finala pe Alize Cornet, scor 6-3, 6-0).