Simona Halep a castigat turneul WTA de la Budapesta

de A.I.     HotNews.ro
Duminică, 14 iulie 2013, 17:52 Sport | Tenis

Simona Halep
Foto: Agerpres
Simona Halep s-a impus in turneul WTA de la Budapesta, sportiva din Romania invingand-o in finala pe Yvonne Meusburger, din Austria. A fost 6-3, 6-7(7), 6-1 pentru Halep.

Finala de la Budapesta a durat doua ore si 27 de minute. In urma acestui succes, Simona Halep va primi 280 de puncte in ierarhia WTA si un cec in valoare de 40.000 de dolari.

Locul 30 in clasamentul WTA, Halep se afla la cel de-al treilea turneu castigat in 2013, dupa cele de la Nurnberg si 's-Hertogenbosch.

Competitia de la Budapesta a fost dotata cu premii totale in valoare de  235.000 de dolari.


Citeste mai multe despre   























4049 vizualizari

  • +14 (16 voturi)    
    Bravo Simona... si mult succes in viitor (Duminică, 14 iulie 2013, 18:17)

    mnicku [utilizator]

    Iarasi posturile TV ignora performanta sportivilor
    romani . Daca cele particulare si-ar putea motiva decizia totusi TVR refuza sa transmita o finala a Simonei, a treia finala cistigata in 2 luni .... o performanta .

    Oare ce pazeste FRT-ul ??? de ce face nimic pt a promova astfel de performante ???

    transmiteti-l in continuare pe jiji si alte specimene + manifestari maneliste . RUSINE
    • +1 (1 vot)    
      Felicitari (Luni, 15 iulie 2013, 10:18)

      milosh [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

      Simona, esti mandria Constantei si a aromanilor! La mai mare!
    • +1 (1 vot)    
      Contracte (Joi, 18 iulie 2013, 16:55)

      Soro [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

      Putina explicatie pentru transmisiunile TV: Contractele se semneaza de catre televiziuni pentru turnee, nu doar pentru meciuri. E foarte greu sa transmiti o finala doar cand un roman e in ea fara sa fi cumparat transmisiunea in avans (cand nu stiai nici daca vre-un roman va participa sau nu). Se pot faca contracte si pentru meciuri individuale de catre viziuni si turnee dar nu intotdeauna datorita drepturilor de exclusivitate.
  • +9 (9 voturi)    
    Erata ... FRT NU face nimic (Duminică, 14 iulie 2013, 18:34)

    mnicku [utilizator]

    ca si o completare ... un post TV polonez a putut totusi transmite finala de la Budapesta
  • +9 (9 voturi)    
    Simona va ajunge între primele 10 (Duminică, 14 iulie 2013, 20:00)

    ploiesteanu [utilizator]

    jucătoare de tenis ale lumii daca isi va inbunătății jocul de atac la fileu. Nu stie voleul de deasupra capului. Are un joc formidabil din spatele terenului dar un joc slab de vole de lângă fileu. Are mingi formidabile de atac din spate, dar in loc să continue facând câțiva pași in fața și returnând mingii ușoare de vole, așteapta pe fundul terenului mingii uneori incomode, care o obliga să faca pași in spate, și pe care, de cele mai multe ori, le pierde returnând în fileu. Pierde mingii ușoare, de începătoare din cauza acestui procedeu simplu, care ei îi este, deocamdată, strain. Antrenorul ce face? Sunt convins că în curând o va putea învinge și pe williams sau pe sharapova dacă va stapânii jocul la fileu si voleul de deasupra capului. Are un mare potențial, și este atat de tânără. Hai Simona !
    • +1 (1 vot)    
      Da, (Luni, 15 iulie 2013, 10:18)

      milosh [utilizator] i-a raspuns lui ploiesteanu

      da Doamne asa o performanta! Sper sa ai gura aurita!
  • +4 (4 voturi)    
    Felicitari! (Duminică, 14 iulie 2013, 20:50)

    Hor [utilizator]

    Mult succes in continuare, ei si altor sportivi romani!
  • +2 (6 voturi)    
    Tenismeni adevarati (Luni, 15 iulie 2013, 9:24)

    Qwertz [utilizator]

    Astia sunt tenismenii adevarati nu pseudotenismenii gen Hanescu sau Sorana Cirstea.
    • 0 (0 voturi)    
      Esti cunoscator? (Joi, 18 iulie 2013, 16:51)

      Soro [utilizator] i-a raspuns lui Qwertz

      Banuiesc ca esti cunoscator/antrenor ceva.... Ce inseamna pentru tine "jucator adevarat"? Adica locul 50 in lume e destul de "adevarat"? Nu-i inteleg pe cei ca tine. Locul 50 e tot ce a putut face omul. Atat l-a dus fizicul/psihicul, ... Asta nu inseamna ca nu e un jucator adevarat. In orice caz mai bun ca tine, jucator de canapea. Si ceilalti sunt romani si trebuie incurajati. Dar e greu sa incurajezi pe cineva care pierde. E mult mai usor de pe canapea sa ti cu cel care castiga.