Liga Campionilor, finala

Viborg - Oltchim 28-21/ Lectia daneza de handbal

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Sâmbătă, 8 mai 2010, 15:47 Sport | Teamball

Oltchim, partida dificila in Danemarca
Foto: Rompres
Viborg a luat o optiune serioasa de a castiga (pentru al doilea an consecutiv) Liga Campionilor la handbal feminin, nordicele castigand de-o maniera categorica partida tur cu Oltchim, scor 28-21. Bojana Popovic a fost calaul valcencelor, in timp ce elevele lui Radu Voina au fost fara idei in atac si neinspirate in aparare.

Campioana Romaniei a jucat de la egal la egal cu Viborg doar in primele minute ale disputei, danezele castigand incetul cu incetul duelul cu elevele lui Radu Voina.

Bojana Popovic a fost cea mai buna jucatoare a lui Viborg, apararea valceana fiind surprinsa de puternicele aruncari de la 9 metri ale interului gazdelor.

Paula Radulescu a limitat proportiile scorului, Viborg conducand la un moment dat chiar si la 10 goluri diferenta. S-a terminat 28-21, iar danezele au facut un pas imens catre cucerirea prestigiosului trofeu.

Marcatoarele partidei:

Viborg HK - Popovici 9 goluri, Varzaru 6, Jurack 5, Skov 3, Althaus 2, Mikkelsen 2, Lunde-Borgersen 1.

Oltchim - Neagu 6 goluri, Stanca 6, Lecusanu 3, Maier 2, Nechita 2, Puscasu 1, Vizitiu 1.


Vezi aici desfasurarea partidei Viborg - Oltchim 28-21:

Min 60/ Viborg - Oltchim 28-21 

Au marcat: Maier, Galca

Oltchim nu poate reveni pe tabela, cu toate ca Viborg a jucat in inferioritate numerica ultimele doua minute ale disputei. Gazdele inving cu 28-21 si iau o serioasa optiune pentru a castiga Liga Campionilor.


Min 50/ Viborg - Oltchim 24-18

Au marcat: Neagu (4), Lecusanu

Viborg sufera doua eliminari, dar elevele lui Radu Voina nu reusesc sa profite prea mult. Popovici nu poate fi oprita, iar Paula Radulescu este victima sigura in fata loviturilor de la 9 metri ale interului gazdelor. Cristina Neagu este singura jucatoare care tine Oltchimul in viata dupa cele patru goluri reusite.

Min 40/ Viborg - Oltchim 20-13

Au marcat: Puscasu, Neagu

Viborg marcheaza de doua ori in inferioritate numerica, iar in faza urmatoare Nechita rateaza. Gazdele se duc la 15-11, cea mai mare diferenta de pana acum. Bojana Popovic inscrie din toate pozitiile, iar danezele fac ca tabela sa arate 20-13 in favoarea lor.


Min 30/ Viborg - Oltchim 14-11

Au marcat: Galca, Lecusanu, Nechita (2)

Valcencele sunt fara solutii in atac, gresesc mingi simple, iar Lecusanu inscrie dupa o pauza de minute bune. In faza urmatoare Oana Manea este eliminata. Gazdele conduc ostilitatile si se distanteaza chiar si la trei goluri (Cristina Varzaru inscrie cu regularitate). Viborg incheie prima repriza in avantaj, scor 14-11.

Min 20/ Viborg - Oltchim 9-7

Au marcat: Maier, Galca

Oltchim conduce in permanenta pana in minutul 17, atunci cand se face 8-7 pentru gazde - a fost prima data cand nordicele au trecut in avantaj. Sunt minute bune in care fetele lui Voina nu marcheaza, gazdele se apara agresiv, iar Neagu nu nimeste momentan tinta. Greselile din aparare apar pe centru.

Min 10/ Viborg - Oltchim 5-5

Au marcat: Lecusanu, Galca (2), Vizitiu, Neagu

Inceput de meci in mare viteza, ambele echipe fac risipa de energie. Oltchim conduce in primele minute cu 1-0, 2-1, 3-2 si 4-3, iar atacul functioneaza momentan destul de bine. Paula Radulescu are doua interventii bune si da siguranta coechipierelor.


Viborg este un club fondat in anul 1936, cu o bogata traditie in handbalul danez si european. Echipa la care evolueaza Cristina Varzaru se afla in fata celei de-a cincea finale de Liga Campionilor din istorie, nordicele impunandu-se in 2006 si 2009 (este campioana en-titre a competitiei).

Viborg - Oltchim, intalniri directe:

28.10.2007    Oltchim - Viborg    33-30
02.01.2008    Viborg - Oltchim    29-31
12.04.2009    Oltchim - Viborg    28-34
18.04.2009    Viborg - Oltchim    21-21
21.02.2010    Oltchim - Viborg    27-26
20.03.2010    Viborg - Oltchim    33-26
08.05.2010    Viborg - Oltchim    28-21

Echipe:

Viborg HK

Portari: Lunde Haraldsen, Bralo
Extreme: Kovacsicz, Mikkelsen, Aaen, Varzaru
Interi: Popovic, Jurack, Ahlm, Acimovic, Lunde Borgersen, Skov, Reiche
Pivot: Althaus

Oltchim Ramnicu Valcea

Portari: Ungureanu, Tolnai
Extreme: Maier, Nechita, Puscasu
Interi: Meirosu, Vizitiu, Luca, Bese, Lecusanu, Simkute, Neagu
Pivoti: Manea, Stanca


Citeste mai multe despre   



















8676 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    bafta fetelor !!! meritati sa castigati la viborg! (Sâmbătă, 8 mai 2010, 16:00)

    Fortza Oltchim!!! from dan mirea [anonim]

    Fortza Oltchim!!! nu cred ca exista roman care sa nu tina cu oltchim in aceasta finala !!!
  • -3 (5 voturi)    
    .................................................. (Sâmbătă, 8 mai 2010, 16:02)

    Fortza Rulmentul Brasov !!! [anonim]

    hai viborg !!!!
    • -1 (1 vot)    
      Adica.... (Sâmbătă, 8 mai 2010, 16:18)

      ASIMO [anonim] i-a raspuns lui Fortza Rulmentul Brasov !!!

      ... hai Viborg pe locul 2, nu? Convinge-ma ca asta ai vrut sa spui, altfel voi crede edspre tine, asemeni celorlalti sustinatori ai Oltchimului ca esti doar un om mic, fara caracter, care se vrea "deosebit". Deosebi-ti-as dintii ....
      @ Hotnews, faceti-ne va rog o favoare si banati IP-urile celor de teapa micutzului astuia!
  • 0 (2 voturi)    
    vedem si online? (Sâmbătă, 8 mai 2010, 16:19)

    ahilescu [anonim]

    Intrebare: ce posturi tv transmit meciul si unde se poate vedea online?

    Multumesc!
    • -1 (1 vot)    
      online (Sâmbătă, 8 mai 2010, 17:18)

      alex [anonim] i-a raspuns lui ahilescu

      http://www.myp2p.eu/broadcast.php?matchid=74848&part=sports
    • 0 (2 voturi)    
      meciul live pe internet (Sâmbătă, 8 mai 2010, 17:39)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui ahilescu

      Am gasit unde putem vedea meciul pe internet:
      http://www.sport.ro/live/ibu4.html
      Vizionare placuta!
  • -1 (1 vot)    
    Live (Sâmbătă, 8 mai 2010, 17:31)

    Marynu [anonim]

    http://www.sport.ro/live/ibu1.html
  • -1 (1 vot)    
    Live (Sâmbătă, 8 mai 2010, 17:33)

    Marynu [anonim]

    http://www.protv.ro/live/ibu4.html
  • -3 (5 voturi)    
    Opriti macelul (Sâmbătă, 8 mai 2010, 17:41)

    muciflenduri [anonim]

    Avand in vedere ca-s deja 8 goluri diferenta, probabil nu are sens sa mai aiba loc mansa secunda.
    Pana la urma se vede ca doar cu talent nu poti fi numarul 1, mai trebuie si profesionalism, determinare, psihic puternic etc.
    • 0 (2 voturi)    
      Alt dezamagit (Sâmbătă, 8 mai 2010, 19:22)

      ion [anonim] i-a raspuns lui muciflenduri

      Frate, alt "deceptionat"

      Auzi, o echipa care ajunge anul trecut in semifinalele Ligii Campionilor si anul asta in finala nu are "profesionalism, determinare, psihic puternic"

      Ah, ce as fi vrut sa vad o echipa de fotbal trecand doar in primara in Liga Campionilor. Cate laude, cate pupaturi in ..

      Suntem dezechilibrati rau de tot: inainte de finala le pupam picioarele, dupa finala le facem cu ou si cu otet. "Cum au indraznit sa piarda?"

      Mai mult echilibru, nene.

      P.S. Eu unul sunt mandru de echipa asta.
    • 0 (2 voturi)    
      du-te la fotbal (Sâmbătă, 8 mai 2010, 19:44)

      novarom [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

      ai comportament tipic romanesc! Daca ai mai fi si patron sigur ai schimba si antrenor si aproape toata echipa. Trebuie felicitate fetele pentru ca intr-o tara de tot ra....tu mai avem ce sustine. Sa ajunga si la fotbal o echipa intr-o finala, nu sa si castige finala, si dupa aia ne declaram multumiti, toti suporterii!!! Asa ca ciocu mic si luati exemple din tari care-si iubesc sportivii pana la fluierul final...... al finalei, dar si dupa aceea.......
  • -3 (3 voturi)    
    dupa scoru' asta... (Sâmbătă, 8 mai 2010, 17:48)

    skaraoske [anonim]

    sa vezi ca vor aprea si biletele...multe si ieftine!
  • 0 (2 voturi)    
    sunt fan si la greu al oltchimului !!! (Sâmbătă, 8 mai 2010, 17:53)

    Curaj in repriza a doua Oltchim -dan m_92 [anonim]

    chiar daca la pauza e 14-11 in repriza a doua sunt sigur ca oltchim va invinge !!! Fortza Oltchim !!!
  • -1 (5 voturi)    
    succes (Sâmbătă, 8 mai 2010, 18:09)

    luk [anonim]

    in mod normal m-as fi uitat la meci, dar dupa cum si-au batut joc de suporteri cu biletele pentru retur, le doresc sa joace cu sala goala, pentru ca politicienii n-o sa vina la un meci unde nu iese nimic pentru imaginea lor.
  • +2 (4 voturi)    
    asta e (Sâmbătă, 8 mai 2010, 18:50)

    cream [anonim]

    de la 9m nu am stiut marca, pe pivot nu, pe extrema nu. fetele parca erau venite pe teren din club. extremele, care in meciul de la gyor au facut tot meciul azi ... nimic. oare de ce voina nu a jucat cu extremele? ca interi in afara de neagu nu avem. o alta greseala [sau poate prevedere de contract]: jocul cu simcute. nici ucraineanca nici unguroaica nu au demonstrat nimic la echipa din valcea.
  • +1 (3 voturi)    
    era greu de crezut oricum... (Sâmbătă, 8 mai 2010, 18:53)

    cineva din rm.valcea !!! [anonim]

    ...ca vom castiga la viborg !!! dar sa pierzi la 7 goluri !!!(28-21) rezulta doar ca oltchim are nevoie de un miracol in returul de pe teren ,,propriu'' !!!
  • -3 (7 voturi)    
    s-au facut de rusine! (Sâmbătă, 8 mai 2010, 18:55)

    geo12 [utilizator]

    meciul asta mi-a amintit de finala campionatului mondial cu Rusia... adversarele au fost superioare de la inceput pana la sfarsit...romancele au clacat in purul stil romanesc! sa vedeti acum ce de bilete se vor gasi...
    • 0 (4 voturi)    
      hai ca s-au gasit criticii... (Sâmbătă, 8 mai 2010, 19:11)

      alex [anonim] i-a raspuns lui geo12

      Ce ma enerveaza astia ca tine care vin si dau cu mucii in munca altora... Ce vrei de la ele, au facut si ele ce au putut. Gandeste-te ca joaca o finala de Champios League !! Nu cred ca tu ai realizari mai mari pe plan profesional... In Viborg se baga o gramada de bani si echipa e formata din toti caii nascuti prin toate tarile din Europa. Pe cand Oltchimul a strans cele mai bune fete din Romanica asta a noastra, unde stim ce conditii de antrenament si de joc sunt... Este clar ca Viborg este echipa mai buna, dar toti speram intr-o minune... Oricum vreau sa le urez fetelor: Bafta si .... capul sus !!
    • +1 (5 voturi)    
      Cine "te-ai" facut de rusine, de fapt? (Sâmbătă, 8 mai 2010, 19:18)

      ion [anonim] i-a raspuns lui geo12

      Nene, vorbim de o echipa romaneasca care a jucat finala Ligii Campionilor . Cum poti sa spui ca s-au facut de rusine?

      Si mie imi pare rau ca au pierdut la asa scor, dar hai sa apreciem ce e de apreciat. Fetele astea muncesc de rup de la 7-8 ani ca sa ajunga aici. Si sunt aproape toate pregatite si crescute in Romania. Pentru cine a uitat, echipa asta a ajuns anul trecut in semifinale..

      Eu unul sunt mandru ca Romania produce o astfel de echipa. As vrea sa vad asta si in handbal masculin si in baschet si in volei.. De la fotbal mi-am luat de mult gandul..
    • +3 (5 voturi)    
      Rusine tie (Sâmbătă, 8 mai 2010, 20:18)

      Marynu [anonim] i-a raspuns lui geo12

      Eu am invatat sa am respect fata de oamenii care reusesc ceva in viata, chiar daca sunt ca valoare peste mine. Eu nu sunt sportiv dar respect ce fac oamenii acolo pe teren.
      Nu ma intereseaza ce fac in viata personala ci doar ce fac pe teren. Asta le este meseria si faptul ca au ajuns in finala e ceva.
      Sunt cateva domenii in care Romania inca mai exceleaza: sport (cateva discipline), matematica, fizica. (vezi ultimile rezultate la olimpiade) si se poate si in mai multe domenii dar presa nu ne ofera prea multe informatii.
      Este un articol pe HN despre echipa de handbal foarte frumos si daca nu l-ati citit va recomand sa il cititi.
      Pe scurt felicitari fetelor pentru spectacol, nu le urez noroc dar le spun sa continue ce fac pentru ca o fac din pasiune si din respect pentru sport.
      Spor in contiunuare, si data viitoare sa depasiti ce ati facut in meciul de azi pentru ca asta inseamna evolutie.
      Respect!
  • 0 (6 voturi)    
    tipic romanesc (Sâmbătă, 8 mai 2010, 19:59)

    marius [anonim]

    Lipsa de concentrare tipic romaneasca in momente decisive ,tipica pentru lucrul in echipa;la fel cum se intampla si in realitatea de astazi si din trecutul apropiat.Ungurii au castigat asemenea finale,rusii de asemenea ,sarbii nu mai vorbesc si toate celelalte state ex -yugoslave.Pun o intrebare plina de semnificatii; o echipa de club Romaneasca calificata intr-o finala Europeana pana in 1989 ce a facut?
    Pai :
    Steaua a castigat Cupa Campionilor la Fotbal si Handbal( de 2 ori)
    Dinamo a castigat Cupa Campionilor la Handbal si Volei( de 2 ori)
    Nu mai spun de echipa nationala de handbal care a castigat campionatul mondial de 4 ori la masculin si o data la feminin
    Pai cum sa se repete asemnea performante cand patroni de echipa sunt alde Borcea ,Becali,Pascany,Pinalty,etc
    Nu-i vedeti ce vocabular si cultura au?
    Pai poti sa-l compari pe Borcea cu Berlusconi sau pe Becali cu Ahmetov?

    Pacat pentru romani ,pentru ca meritau o soarta mai buna
  • +2 (4 voturi)    
    Nu'i nimic fetelor !!!! (Sâmbătă, 8 mai 2010, 20:23)

    giga [anonim]

    Capul sus, mergem inainte. Felicitari si multumiri pt ce ati facut pina acum. Si sper ca si de acum incolo...
    Multa fericire, sanatate, noroc si curaj.
    Nu-i ascultati pe 'criticangii' - sunt invidiosi ca ei nici macar nu au incercat sa faca ceva darami-te sa si ajunga asa sus !
  • +1 (3 voturi)    
    Pareri! (Sâmbătă, 8 mai 2010, 21:12)

    stefan [anonim]

    Acum cam 100 de ani cin Scott a ajuns al doilea la Polul Sud intr-un interval de 2 saptamani dupa Amundsen, scria in jurnalul lui, citez din memorie: "Traim intr-o lume in care primul inseamna totul, iar al doilea nimic."
    DIn pacate nu s-a schimbat nimic.
    Numai faptul ca au ajuns pina in finala este o mare realizare. In conditiile sportului din Romania (fara sali, fara conditii, fara sprijin-mai putin fotbalul) performanta este cu atit mai remarcabila!
    Si de ce sa le cintam prohodul? Mai e un meci. Se pot intimpla multe. SIgur, sansele sunt mici...
    In plus e o intrecere sportiva, in care cineva trebuie sa cistige sau echipa favorita este mai putin in forma. In plus, sunt fete, cu o fiziologie diferita de baieti...
    Imi amintesc ca in 1980 la Moscova, echipa de baieti a batutu URSS dupa o prima repriza jalnica pentru noi si o repriza a doua fantastica. Dar apoi performanta n-a fost cea asteptata dupa aceasta repriza.
    Citi dintre cei ce critica aici sau ziaristii care critica au idee macar de ce inseamna sportul de performanta?
    Inchei cu o maxima nu stiu de unde: AI cistigat, contiuna, ai pierdut, continua.
    • 0 (2 voturi)    
      unii spun (Duminică, 9 mai 2010, 1:59)

      cornerro [anonim] i-a raspuns lui stefan

      ca nansen, altii ca pierre de coubertain.
    • +1 (3 voturi)    
      totul despre nimic.... (Duminică, 9 mai 2010, 22:42)

      minus [utilizator] i-a raspuns lui stefan

      "Traim intr-o lume in care primul inseamna totul, iar al doilea nimic."
      Chiar daca este un citat dintr-un om care s-a straduit sa faca ceva, este o mare prostie....esti "totul" sau "nimic" in raport cu ce anume, poate cu ...gura lumii?
      Daca ai sufletul curat si ai facut tot ce puteai face, in niciun caz nu esti un "nimic".
  • 0 (2 voturi)    
    pacat !! (Duminică, 9 mai 2010, 7:54)

    cristus [anonim]

    Pacat, mare pacat !!
    Pana la urma poate e si mana lui Dumnezeu. Asa cum si-au batut joc de suporterii adevarati cu biletele, tot asa le-au umilit danezele pe ele.
    Treaba e nasoala, nu mai merge nimeni la retur, finala e jucata, iar politicienii nu se duc daca nu au de castigat ceva imagine.
    Adevaratii suporteri ar fi mers oricum si v-ar fi incurajat pana in ultime clipa, daca va intereseaza acest aspect, evident.
    HAI OLTCHIM, POATE SE INTAMPLA O MINUNE !!!!
  • 0 (2 voturi)    
    Ce cliseu ziaristic stupid... ! (Duminică, 9 mai 2010, 10:43)

    Ritzi Pitzi [anonim]

    In urma cu vreo 25 de ani Cornel Pumnea a scos o perla de "telectual" si nu mai scapam de ea...

    Auziti aici "A luat o optiune serioasa...", cand se potea spune simplu "se apropie cu pasi repezi" sau se apropie serios".

    Din aceeasi categorie avem "aici gasiti resorturi foarte bune" atunci cand se refera la statiuni turistice...

    Ziaristi...