Romania a pierdut partida cu Ucraina (scor 36-35), contand pentru preliminariile CE, elevele lui Radu Voina fiind o suma de individualitati, dar nu o echipa. Ucraina a speculat fiecare punct slab al tricolorelor, munca si seriozitatea ajutandu-le pe oaspete sa plece cu o victorie de la Buzau.

"Sigur ca nu ne asteptam la infrangere, dar cu maniera de joc a echipei, nu aveam cum sa castigam, in fata unei adversare harnice. Am vrut sa demonstram ca suntem individualitati, nu echipa si a venit infrangerea. Am crezut ca maniera de joc de la Zaporoje nu se va repeta, dar exact asa s-a jucat si acolo, cu prea multe greseli individuale.

Ne consideram mari si tari, dar nu asta e realitatea! Jucatoarele de la Oltchim, ce joaca pentru Ucraina, si-au facut datoria fata de culorile lor nationale, dar si noi le-am ajutat. As face o mare eroare daca as remarca pe cineva, de obicei nu remarc decat echipa, dar acum nu pot sa fac nici asta"- Radu Voina (Digisport).

"E greu sa vorbesti dupa un astfel de meci, am avut o zi proasta. Am facut multe greseli, iar rezultatul este unul corect. Orice infrangere aduce tristete, dar trebuie sa trecem cat mai repede peste acest moment " - Adina Fiera (Digisport).

Clasament Grupa I:

1. Ucraina 7p (132-113)

2. Romania 5 puncte (138-104)

3. Elvetia 2p (66-97)

4. Portugalia 0p (79-101)

*Primele doua clasate se califica la turneul final european gazduit de Danemarca si Norvegia.

Urmatoarele partide ale Romaniei:

26 mai: Portugalia - Romania

29 mai: Romania - Elvetia

Vezi aici desfasurarea partidei Romania - Ucraina:

Min 60/ Romania - Ucraina 35-36

Romania este fara idei in multe faze, iar Ucraina profita de fiecare faza. Tricolorele pierd cu 36-35 derbiul Grupei I de calificare, Neagu, Amariei si compania parand in multe faze cu gandul mai mult la masa de Paste decat la trenul de joc.

Marcatoare: Dinca (3), Neagu (2), Varzaru, Stanca

Minutul 50/ Romania - Ucraina 28-29

Romania greseste mult pe faza de atac, iar Ucraina marcheaza chiar si in inferioritatea numerica. Dinca bifeaza primul sau gol astazi, in timp ce Smedescu pareaza bine in doua situatii dificile. Cu toate acesta, Ucraina conduce pe tabela.

Marcatoare: Amariei, Manea, Neagu, Varzaru, Dinca

Minutul 40/ Romania - Ucraina 23-22

Romania incepe greu repriza a doua, primind doua goluri extrem de rapid. Se rateaza in situatii bune de ambele parti, iar oaspetele tin aproape de Neagu si compania gratie unor contraatacuri. Fetele lui Voina primesc destul de usor goluri, apararea nefiind deocamdata un punct forte.

Marcatoare: Neagu (2), Amariei (2), Barsan, Manea

Minutul 30/ Romania - Ucraina 17-15

Romania conduce la doua goluri diferenta dupa o prima repriza in care fetele lui Radu Voina au tratat cu superficialitate mai multe faze. Dublele lui Bradeanu si Neagu din finalul reprizei intai au contat enorm, iar tricolorele au intrat la cabine in avantaj.

Marcatoare: Bradeanu (2), Neagu (2), Lecusanu, Varzaru

Minutul 20/ Romania - Ucraina 11-12

Romania conduce pe rand la trei goluri (8-5 si 9-6), dar o eliminare din tabara fetelor lui Voina le-a permis oaspetelor sa revina pe tabela. Dupa 20 de minute de joc, Ucraina conduce la Buzau cu 12-11.

Marcatoare: Lecusanu (2), Varzaru, Neagu, Stanca (2)

Minutul 10/ Romania - Ucraina 5-3

Romania a deschis scorul, dar oaspetele au condus cu 3-1 dupa mai multe erori in defensiva echipei pregatite de Radu Voina. Varzaru (din sapte metri) si Cristina Neagu au intors rezultatul, iar gazdele conduc cu 5-3 dupa 10 minute de joc.

Marcatoare: Varzaru (2), Neagu (2), Amariei.