Nationala de handbal feminin a Romaniei a remizat in prima partida oficiala din 2010, scor 27-27, cu selectionata Ucrainei la Zaporoje, intr-o partida din preliminariile Campionatului European 2010 din Danemarca si Norvegia. Conduse la pauza cu patru goluri, tricolorele au "smuls" un egal in ultima faza a meciului, prin Cristina Neagu.

In fata a 1.700 de spectatori Ucraina a dominat in prima parte a meciului reusind sa intre la vestiare cu un avantaj de patru goluri: 18-14. In repriza secunda, nationala Romaniei a revenit in joc, dar fara puterea de a se impune in fata adversarelor pe care le-a invins in sapte din precedentele noua intalniri. Cristina Neagu a adus egalul tricolorelor in ultimele secunde ale partidei, Romania continuand sa fie lider in Grupa I preliminara a CE 2010.

Radu Voina - "Jocul nostru a lasat de dorit, fiind departe de ceea ce ar trebui sa aratam. Ne-a lipsit concentrarea si am facut foarte multe greseli. In aparare nu am stat deloc bine, mai ales in prima repriza, cand am luat foarte multe goluri. Si in atac au fost multe sincope" (gsp.ro)

Marcatoarele Romaniei: Neagu 9 goluri, Stanca 4 goluri, Lecusanu 3 goluri, Bradeanu 2 goluri, Puscasu 2 goluri, Varzaru 2 goluri, Dinca 2 goluri, Amariei 1 gol, Manea 1 gol, Meirosu 1 gol

In celalalt meci al Grupei I, Elvetia a obtinut prima victorie din preliminarii, in fata Portugaliei (28-25).