CM de handbal feminin  Romania-Chile 51-17/ Lejer

de Lucretia Andriev     HotNews.ro
Sâmbătă, 5 decembrie 2009, 10:08 Sport | Teamball

Stanca, cea mai buna marcatoare a Romaniei
Foto: AGERPRES
Nationala de handbal a Romaniei a inceput cum nu se poate mai bine CM din China, cu o victorie de moral in fata debutantei Chile. Tricolorele s-au impus cu 51-17, intr-un meci "de antrenament", in asteptarea numelor grele ale Grupei C, Ungaria si Norvegia.

Romancele nu au jucat la turatie maxima in partida cu Chile, dar nu a avut probleme in a se impune categoric cu 51-17. In fata unei reprezentative dezorientate si care a pierdut extrem de usor contra-atacurile, elevele lui Radu Voina au inceput in forta, demonstrandu-si superioritatea. Romania si-a creat un avans de opt goluri (10-2), dupa 10 minute de joc, iar la pauza diferenta a fost de 13 goluri (20-7).

Minute bune in care jucatoarele din Chile nu au putut ajunge la poarta romancelor, iar tricolorele s-au distrat cu defensiva adversarelor: 40-8. Pe fondul unei relaxari a jucatoarelor lui Voina, sportivele din Chile ajung la 17 goluri. Romancele inscriu din toate pozitiile, pe contra-atac, atacuri pozitionale si greseli copilaresti ale adversarelor. Sarbatorita zilei, Cristina Varzaru, care sambata implineste 30 de ani a reusit un gol de generic in ultimele 10 minute de joc. Jucatoarea lui Viborg a prins mingea in aer si a aruncat prin spate, cu mana stanga. Scor final: Romania - Chile 51-17.

Marcatoarele Romaniei: Stanca 10, Nechita 8, Varzaru 6, Vadineanu 5, Geiger 4, Puscasu 3, Lecusanu 3, Manea 3,  Fiera 3, Moldovan 3,  Neagu 2, Amariei 1

Radu Voina, selectionerul Romaniei: "E bine ca s-a terminat meciul cu Chile fara nicio accidentare, a fost un meci bun pentru fiecare jucatoare. O menajam totusi pe Maier, care ieri si alaltaieri a avut dureri la gamba si tendonul piciorului stang. Accidentarea e mai veche, dar speram sa fie bine. Fetele au marcat multe goluri, un cadou frumos de Mos Nicolae, dar cel mai mult m-a interesat sa terminam fara nicio accidentare, mai ales ca suprafata fusese spalata cu un detergent care o facea foarte alunecoasa". (NewsIn, citat de gsp.ro).


In celelalte meciuri de sambata ale grupei s-au infruntat:

Norvegia - Japonia 34-19
Ungaria - Tunisia 33-25

Clasament Grupa C*:

1. Romania 2p (+34)
2. Norvegia 2p (+15)
3. Ungaria 2p (+8)
4. Tunisia 0p (-8)
5. Japonia 0p (-15)
6. Chile 0p (-34)

*Primele trei echipe se califica in grupele principale ale CM 2010

Programul Romaniei:

Japonia - duminica, 6 decembrie, ora 15:15
Ungaria - luni, 7 decembrie, ora 15:15
Tunisia - miercuri, 9 decembrie, ora 15:15
Norvegia - joi, 10 decembrie, ora 13:15


Citeste mai multe despre   























4096 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    hai romania (Sâmbătă, 5 decembrie 2009, 11:38)

    pamfletaru [utilizator]

    hai romania
  • +2 (2 voturi)    
    Multumiri (Sâmbătă, 5 decembrie 2009, 12:00)

    Dindamaroaia [anonim]

    Multumesc Hot News ca mi-ati reamintit.
    Multumesc fetelor noastre talentate si frumoase pentru aceasta prima repriza atat de relaxanta. Parca am baut un pahar de apa vie.Doamne, ce femei avem in tara asta !
  • +2 (2 voturi)    
    MAI BINE DECAT FOTBAL (Sâmbătă, 5 decembrie 2009, 12:18)

    ALEX [anonim]

    MAI BINE SE TRANSMIT LA TV TOATE MECIURILE DE HANDAL FEMININ DIN CAMP.INTERN.
    SI SA IESIM IN STRADA PT ELE .DECAT NAPARCILE DE FOTBALISTI
  • +2 (2 voturi)    
    A fost BASCHET (Sâmbătă, 5 decembrie 2009, 12:48)

    Dindamaroaia [anonim]

    Daca se dadeau cate doua puncte pentru fiecare gol inscris, depaseau suta. Incredibil !
    Fete de aur, de platina, de diamant !
    Fetelor, jucati un handbal atat de frumos, chiar si ratarile voastre au un parfum aparte.
    Bafta pe mai departe si La Multi Ani ! pentru sarbatoritele de azi si de maine .
    Va multumesc mult, mult. Chiar m-am relaxat astazi.
  • +2 (2 voturi)    
    aproape un gol pe minut ! (Sâmbătă, 5 decembrie 2009, 13:08)

    turistul [anonim]

    nu e deloc rau ... dar greul de-abia acum incepe !
  • -2 (2 voturi)    
    ingrijorator (Sâmbătă, 5 decembrie 2009, 13:13)

    hent [anonim]

    rezultat bun, dar cum sa iei 17 goluri de la amatori?
  • +1 (1 vot)    
    Hai romania (Sâmbătă, 5 decembrie 2009, 13:24)

    Orlando [anonim]

    Bravo fetelor....sa va vedem cu aurul la gat....
  • +1 (1 vot)    
    hai ROMANIA (Sâmbătă, 5 decembrie 2009, 14:15)

    bogdan [anonim]

    bravo fetelor !
  • 0 (0 voturi)    
    handbal tactica de joc pentru o vic cu norvegia (Sâmbătă, 5 decembrie 2009, 16:31)

    leonghoticus [anonim]

    jucatoarele valoroase nu trebuiesc folosite in meciurile cu adversare cotate cu sanse mici pentru ca se risca accidentari fazele acrobatice aerienele nu trebuiesc divugate aratate pentru ca jucatoarele norvegiene sant in sala si vad cine realizeaza faza .... in momentul culminant de joc intre norvegia romania la scor eventual egal trebuie facute scheme secrete care sa aduca victoria respectiv aerienele cu jucatoare tinute pe banca pentru meciurile tari dinspre final bucuria nu trebuie sa fie la inceput ci la sfarsitul mondialului...
  • +1 (1 vot)    
    Bravo!! (Sâmbătă, 5 decembrie 2009, 17:01)

    Trache [anonim]

    Uite fetele astea trebuie aplaudate si apreciate.Bravo lor, cand avem si noi rezultate nu le apreciaza nimeni, dati fotbal pana va cad dintii.HUuu!!
  • 0 (0 voturi)    
    tactica de joc pt victoria cu Norvegia (Sâmbătă, 5 decembrie 2009, 17:42)

    leonghoticus [anonim]

    JUCATOARELE CU EXPERIENTA TREBUIESC FOLOSITE IN PARTEA FINALA A CAMPIONATULUI MONDIAL IAR SCHMELE ULTRASECRETE FOLOSITE IN MOMENTELE CULMINANTE ALE FINALEI JUCATOARELE NORVEGIENE SE AFLAU IN TRIBUNA PENTRU SPIONAJ DE ACEEA NU TREBUIE ARATAT TOT IN PRIMUL MECI ! AERIENELE TREBUIESC FACUTE CU JUCATOARE ODIHNITE PENTRU A ADUCE VICTORIA EPUIZAREA IN PRIMELE JOCURI NU ARE NICI UN ROST .. ENERGIA SI TEHNICA TREBUIESC APLIKATE CU TACTICA ACESTA POATER SA FIE CHEIA VICTORIEI
    • 0 (0 voturi)    
      da frate, am inteles ! (Sâmbătă, 5 decembrie 2009, 20:00)

      turistul [anonim] i-a raspuns lui leonghoticus

      apreciez efortul ca ai scris inca o data mesajul (cu alte cuvinte), da nu tre sa tipi asa !
    • 0 (0 voturi)    
      stai flexat (Duminică, 6 decembrie 2009, 6:55)

      Andrei [anonim] i-a raspuns lui leonghoticus

      mai omule, stai linistit ca ele stie bine ce sa face. Tu trebe doar sa aprinzi o lumanare si sa astepti (departe de tastaura) sa castige ale noastre.
  • 0 (0 voturi)    
    nota bene (Duminică, 6 decembrie 2009, 10:48)

    leonghoticus [anonim]

    adresarea a fost pentru MAESTRU R. VOINEA in meciul cu URSS MARCEL VOINEA s a ridicat a plutit si a marcat in vinclu......am castigat....
  • 0 (0 voturi)