Hochei/ HC Csikszereda penalizata la sange pentru boicotarea echipei nationale

de Andra Popa     HotNews.ro
Miercuri, 22 aprilie 2009, 18:24 Sport | Teamball

Echipa de hochei pe gheata HC Csikszereda a primit 15 puncte penalizare pentru sezonul 2009-2010 si o amenda in valoare de 800 lei pentru boicotarea echipei nationale la CM din Polonia, a anuntat Federatia Romana de Hochei pe gheata pe site-ul oficial. In plus, cei 12 jucatori care nu s-au prezentat la lotul national au fost suspendati opt etape.

Comisia de Disciplina a FR de Hochei pe Gheata a decis pedepsirea jucatorilor Robert Fulop, Istvan Nagy, Jozsef Adorjan, Attila Goga, Botund Flinta, Ede Mihaly, Tivadar Petres, Arpad Mihaly, Zsombor Antal si Levente Lorincz. Acestia au refuzat convocarea la nationala la sfatul patronului lui
HC Csikszereda, Janos Kurko, care le-a spus sa ceara sa fie platiti pe toata perioada cat vor sta la lot si sa le fie incheiate asigurari.

In urma refuzului jucatorilor legitimati la HC Csikszereda de a se prezenta la lot, reprezentativa Romaniei a retrogradat in Divizia a II-a dupa ce a ocupat ultimul loc in Divizia I, grupa B, la Campionatul Mondial de la Torun.


Citeste mai multe despre   



















1099 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Csikszereda (Miercuri, 22 aprilie 2009, 19:34)

    Andrei [anonim]

    HC Csikszereda e de fapt HC Miercurea Ciuc.
    • 0 (0 voturi)    
      Csikszereda e Csikszereda (Miercuri, 22 aprilie 2009, 22:39)

      nedero [anonim] i-a raspuns lui Andrei

      Bang! Gresala Andras! Cum ... Andrei nu este egal cu Andras asa si HC Csikszereda nu este egal cu HC Miercurea Ciuc. Mai documenteazate!
      • 0 (0 voturi)    
        sic ! (Joi, 23 aprilie 2009, 23:54)

        Otilo [anonim] i-a raspuns lui nedero

        Pe romaneste, HC Miercurea Ciuc se scrie si se citeste asa: HC Miercurea Ciuc. Dar na, pt. ungurii din ro, o sa zic ciczereda. E bine ? Doar nu crezi ca daca o mie de ani n-ati reusit sa ne bagati ungureasca in cap o sa reusiti acum ?! Auzi, si cu berea aia Ciuc, de ce nu o dati tot pe ungureste ? Cumva pt. ca nu ar mai cumpara romanii in aceleasi cantitati ? Vezi, banu' vorbeste...
  • -1 (1 vot)    
    calificare ratata (Miercuri, 22 aprilie 2009, 19:53)

    adrian [anonim]

    "In urma refuzului jucatorilor legitimati la HC Csikszereda de a se prezenta la lot, reprezentativa Romaniei a retrogradat in Divizia a II-a dupa ce a ocupat ultimul loc in Divizia I, grupa B, la Campionatul Mondial de la Torun. "
    Foarte interesant............
    De-aia nu s-a calificat? Pai ce au jucat cu mai putini oameni in teren... Fii real prietene scriiitor. Nu am nici o treaba cu hocheiul dar imi pare ca patronul are dreptate .
    • 0 (0 voturi)    
      tu crezi (Joi, 23 aprilie 2009, 18:56)

      ploiesteanu [utilizator] i-a raspuns lui adrian

      ca nu erau platiti si nu erau asigurati lErau ! Dar au avut pretentii la alte sume de bani fata de ceilalti componenti.
  • -1 (1 vot)    
    Jucatorii nu trebuie penalizati (Miercuri, 22 aprilie 2009, 19:58)

    judex [anonim]

    1) Este doar vina Federatiei de Hochei. Federatia de hochei trebuia sa ajunga la un acord cu patronul clubului, pentru ca jucatorii sa fie trimisi sa joace la echipa nationala. Acdmiterea echipei in campionatul national ar fi trebuit legata de obligatia de a furniza jucatori echipei nationale. Daca aceasta obligatie nu este stipulata, ea ar trebui introduse pe viitor. Jucatorii sunt legati prin contracte de club, ei trebuie invoiti de conducatorii de cluburi.
    2) Daca patronul clubului nu a platit taxe pentru cheltuielile cu echipa - el este nevinovat, poate lua orice hotarire in privinta utilizarii echipei. In schimb, aaca patronul a profitat de facilitati fiscale legate de cheltuielile cu echipa, atunci el poate fi taxat retroactiv, deoarece facilitatile fiscale acordate de statul roman unei intreprinderi romanesti implica si obligatii.
  • +1 (1 vot)    
    Exclusi (Joi, 23 aprilie 2009, 13:52)

    Aurel [anonim]

    Jucatorii trebuie sa fie exclusi din campionatul Romaniei.