Rulmentul Brasov a terminat la egalitate, scor 23-23, prima mansa a semifinalelor Cupei EHF in fata echipei spaniole Itxako Estella Navarra. Rulmentul s-a vazut condusa inca de la inceputul partidei, dar a revenit si, in repriza a doua, a condus cu 23 la 22 inainte de fluierul final. Ibericele au egalat printr-o lovitura de la sapte metri.

Rulmetul nu a inceput prea bine meciul, gazdele preluand controlul partidei inca din primele minute (6-3). La pauza, formatia spaniola are un avantaj care-i creste moralul: 12-10. In repriza secunda, Galca echilibreaza situatia pe tabela de marcaj, iar in scurt timp brasovencele preiau conducerea. Barbosa si Galca au facut un meci foarte bun, fiind principalele marcatoare ale Rulmentului. Romancele conduceau cu 23 la 22 inainte de final, dar ibericele dispun de o lovitura de la 7 metri si egaleaza pe final.

Meciul retur se va disputa sambata, 18 aprilie, la Brasov.

Marcatoarele Brasovului: Barbosa 8, Galca 7, Amariei 3, Alexandrescu 2, Barcan 1, Gogarla 1, Vintila 1