Campionatul European de Handbal feminin, Macedonia, Tvr 2 in direct

Handbal, CE: Romania - Ungaria 27-21 / Lectia de romana

de Vlad Epurescu     HotNews.ro
Miercuri, 3 decembrie 2008, 18:04 Sport | Teamball

Hutupan a fost cea mai buna din echipa
Ce victorie pentru Romania! Si mai ales, pentru Radu Voina, care nu era privit cu ochi buni dupa rezultatele neconvingatoare si jocul slab din ultima vreme al handbalistelor. Acum, si-a castigat increderea! Daca la Olimpiada am pierdut in fata Ungariei si pe fondul tensiunilor dintre jucatoare si antrenorul Gheorghe Tadici, la Europene, handbalistele lui Voina au evoluat remarcabil si au obtinut prima victorie in fata Ungariei la aceasta competitie.

Ii tremura carioca in mana antrenorului Ungariei cand a cerut primul time-out, in prima repriza. Era 9-5 in minutul 19. Hutupan aparase senzational - si avea s-o faca asa pana la finalul partidei -, Neagu fusese eliminata de doua ori pentru doua minute dar, in atac, pasele rapide, schimbarile de directie, jocul pivotului Oana Manea si contraatacurile purtate de Maier au destabilizat apararea adversarelor.

La pauza, avantajul romancelor este de doar doua goluri. Repriza a doua a fost insa fabuloasa. Elisei, Manea, Neagu si Lecusanu marcheaza din orice pozitie, dupa niste atacuri purtate ca la carte. Maghiarelor nu le-a iesit nimic in atac, si aceasta din cauza paradelor lui Hutupan. Elocventa este faza din minutul 51, cand Gorbitz, specialista maghiarelor de la loviturile de la 7 metri, se intoarce cu spatele si se fereste sa execute. Final de meci, iar Voina si handbalistele sale privesc cu o si mai mare incredere aceasta competitie.

min. 60 Romania - Ungaria 27-21 |
Meirosu este eliminata in minutul 53 pentru doua minute. Lecusanu trimite in transversala de la 7 metri, mingea loveste spatele portarului si apoi loveste bara din stanga. Ardean marcheaza doua goluri in doua minute iar maghiarele sunt in agonie. Hutupan apara senzational doua aruncari consecutive! Radu Voina cere time-out in minutul 58. Au marcat: Elisei '55, '56, Neagu '57

min. 50 Romania - Ungaria 24-18 |
Gorbitz se fereste sa mai execute de la 7 metri si Hutupan apara lovitura in fata lui Suzanski. Din patru pase, jucatoarele lui Radu Voina destabilizeaza apararea maghiara. Palinger apara in fata lui Maier. Antrenorul Ungariei cere disperat time-out in minutul 47. Adversarele forteaza in atac, Hutupan apara din vinclu o minge trimisa de Suczi. Tomori este eliminata pentru doua minute. Au mai marcat: Lecusanu '41, '42, Amariei '42, '46, Manea '44, '50

min. 40 Romania - Ungaria 18 - 14 |
Tot Neagu deschide seria golurilor cu o aruncare din cadere. Daniela Crap si Manea combina superb si ultima inscrie de pe semicerc. In defensiva, fetele sunt putin neatente si maghiarele au replica. Oana Manea este eliminata pentru doua minute in minutul 34. Gorbitz rateaza o lovitura de la 7 metri. Au marcat: Neagu '30, Maier '31, Elisei '32, Manea '33, Elisei '37, Lecusanu '38, Neagu '40

min. 30 Romania - Ungaria 11-9 |
Paula Radulescu primeste un gol de la Gorbitz din lovitura de la 7 metri ('21). Este inlocuita de Hutupan, care primeste si ea un gol de la Gorbitz un minut mai tarziu, tot de la 7 metri. Radu Voina, la scorul de 9-8, cere un time-out. Ardean este eliminata in minutul 24. Hutupan blocheaza incredibil in fata lui Kovacici, care scapase pe contraatac. Maghiarele se apara agresiv la 9 metri si cateva atacuri ale noastre sunt penalizate cu joc pasiv. Palinger apara o lovitura de la 7 metri, apoi Ardean, pe contraarac, rateaza uluitor. Lecusanu marcheaza in sfarsit de la 7 metri si intram la pauza in avantaj. Au marcat: Maier '23, Lecusanu '29.

min. 20 Romania - Ungaria 9-5 |
Neagu a fost eliminata doua minute in minutul 11. Palinger a respins incredibil o minge trasa de Lecusanu de pe semicerc. Ratam cateva situatii in care putem sa ne desprindem. Szamoransky este eliminata pentru doua minute in minutul 13. Romancele se apara avansat iar in atac combina spectaculos, reusind multe pase cu schimb de locuri, care au dizlocat defensiva maghiara. Hutupan apara in fata lui Gorbitz. Neagu, pe faza de atac, imbina momentele de inspiratie cu cele de neatentie. Ea ajunge sa fie eliminata din nou pentru doua minute in minutul 17. Ardean beneficiaza in minutul 18 de o lovitura de 7 metri, dar trimite in bara. Antrenorul Ungariei cere time-out in minutul 19.

min. 10 Romania - Ungaria 6-4 | Dupa doua atacuri de inceput nefinalizate, Neagu a deschis scorul. Hutupan a avut sapte interventii incredibile, doua in situatie de unu la unu. Neagu a condus excelent cateva atacuri ale nationalei. Au marcat: Neagu '3, '5, Maier '4, Lecusanu '7, Meirosu '8, Manea '9

Tadici: Eu cred in victorie si daca va fi asa, atunci cred ca luam locul 1 in grupa.

Romania: Luminita Hutupan - Narcisa Lecusanu, Cristina Neagu, Adina Meirosu Fierea, Oana Manea, Ramona Maier, Valentina Ardean-Elisei

Rezerve: Paula Ungureanu, Camelia Balint, Carmen Amariei, Catalina Cioaric, Oana Soit, Florina Birsan, Daniela Crap

Ungaria: Palinger - Gorbicz, Verten, Tomori, Herr, Sopronyi, Hornyak

4193 vizualizari

• +1 (3 voturi)
    BRAAAAAAAAAAAVOOOOOOOOOOO!!!! (Miercuri, 3 decembrie 2008, 20:47)

Madalinutzu [anonim]

Braaaaaaaaaaaaaaavo fetelor!!!!!

In sfarsit zdrobim Ungaria!!!Prea ne-au batut de multe ori!!!!!Gata Ungaria s-a rupt!!!Urmeaza Franta!!!Va tin pumnii!!!!!!
    Bravo! (Miercuri, 3 decembrie 2008, 20:48)

Excelent joc! Bravo!
  • +2 (4 voturi)
    in sfarsit.... (Miercuri, 3 decembrie 2008, 20:49)

Florin [anonim]

Bravo fetelor.....bravo Romania....felicitari; in sfarsit batem Ungaria; avem si noi de ce sa ne bucuram; la fotbal cu jucatorii manelisti de unde performanta!
  • +3 (3 voturi)
    Bravo fetelor, hai Romania ! (Miercuri, 3 decembrie 2008, 20:58)

Romanescu [anonim]

Foarte bun meci si ce conteaza si mai mult e rezultatul, victorie !
    Handbalul e un sport de echipa f. frumos si e bine sa fie mai mediatizat, e satula lumea de huliganii si analfabetii din fotbal !
    Bravo (Miercuri, 3 decembrie 2008, 21:00)

laur_bz [anonim]

Felicitari echipei care a luptat extraordina!Arbitrii ne-au dezavantajat clar in mai multe faze din reprizza a 2-a...
    bravo,bis....... (Miercuri, 3 decembrie 2008, 21:22)

marius [anonim]

mi-a placut la nebunie meciul cu toate ca la 15-14 am crezut ca luam bataie
    bravo fetelor
    hai romania (Miercuri, 3 decembrie 2008, 21:42)

Mugur [anonim]

Senzational. Bravo fetelor. Hutupan ai fost extraordinara. Multumesc pentru o seara frumoasa.
    Bravo fetelor ! (Miercuri, 3 decembrie 2008, 21:52)

Razvan007 [utilizator]

Felicitari ! Ati adus o mare bucurie pentru multi romani !
    meritati medalie de aur (Miercuri, 3 decembrie 2008, 22:15)

Felicitari si mult succes! [anonim]

Luminita Hutupan le-a batut obrazul asa cum doar ea stie celor care si-au permis sa pomeneasca de cascaval unei fete care si-a sacrificat dorinta cea mai fierbinte a unei femei... in afara de accidentari - apara cu degetele bandajate. Felicitari pentru spiritul echipei, nu a cedat psihic nici cand Ungaria s-a apropiat la un singur gol. O victorie extraordinara a noii atmosfere de la nationala, se poate face performanta si fara teroare. Mult succes, fetelor, meritati aurul, in primul rand pentru mandria voastra, apoi si pentru noi!
    victorie (Miercuri, 3 decembrie 2008, 23:02)

dragos mad [anonim]

BRAVOOO!S-o tineti tot asa.Hutupan simbolul handbalului romanesc.
    handbal (Joi, 4 decembrie 2008, 8:18)

Hutupa....chiar HUTU-PENU...DACA VA AMINTITI!
    BRAVOOOO!!
    BRAVO !!!! (Joi, 4 decembrie 2008, 8:44)

Radu [anonim]

Bravo fetelor !!!!
    Bravo!!! (Joi, 4 decembrie 2008, 8:53)

m [anonim]

Bravo fetelor, sunteti cea mai tare echipa din tara asta pentru ca aveti caracter si spirit de luptatoare! Va tinem pumnii cu Franta sa le rupeti fâşu' :)
    excelent (Joi, 4 decembrie 2008, 9:28)

daniel [anonim]

Pot bate orice echipa din lume daca sunt montate psihic.
    Ce inseamna sa ai un antrenor calm... (Joi, 4 decembrie 2008, 10:29)

Marcel [anonim]

... si o atmosfera placuta in cadrul lotului! E clar ca si Tadici este antrenor bun, dar nu stie sa isi tina nervii in frau si echipa unita. Treaba asta ne-a costat mult in ultimii ani.
    Bafta multa fetelor si Radu!
    frumos (Joi, 4 decembrie 2008, 10:42)

dumil [utilizator]

ma bucur ca le-am batut dar senzatia e ca le-am prins intr-o zi proasta.

si sper sa nu si ne termine benzina pana iesim din grupe.
    Ungaria (Joi, 4 decembrie 2008, 11:05)

Daniela [anonim]

Sa nu uitam, totusi,ca le-am mai batut rau de tot in turneul preolimpic de la Bucuresti, cu vesnicul blamat Tadici.

Ungaria nu avea cum si de ce sa ne bata nici la Beijing, daca fetele nu ar fi 'trantit' meciul. S-au razbunat pe Tadici prin cariera lor. Daca si-ar fi vazut de treaba, erau campioane olimpice si toata Romania la picioarele lor.

Asa insa..le plangem de mila, ca niste 'victime' ce sunt si ne bucuram pentru fiecare amarata de victorie ca si cum ar fi o mare realizare.