Ce poti sa faci cand intalnesti vicecampioana Challenge Cup? Sa joci hotarat, sa ai contacte sigure si decisive, sa crezi in sansa ta. Stejarii Bucuresti si-au aratat calitatile de lupta in fata impunatorilor englezi de la Worcester Warriors. Nu a fost insa suficient si pentru un scor favorabil pe tabela de marcaj: 17-53. Cu o echipa puternica, Razboinicii se mentin pe prima pozitie a grupei a treia Challenge Cup, in timp ce Stejarii nu au acumulat niciun punct.

Cu o ora inaintea inceperii meciului, englezii se antreneaza relaxati ascultand muzica la casti. 5 stejari se incalzesc de-o parte. Spectatorii incep sa umple stadionul.

Hotarati, bucurestenii incep in forta meciul, dar placajele englezilor se dovedesc a fi prea puternice pentru Valentin Ursache, care se accidenteaza in minutul 3 si paraseste terenul pe targa. Englezii reusesc sa transforme doua penalitati, iar romanii riposteaza la scurt timp prin Vlaicu si scorul devine 3-6. Cu exceptionalul Rico Gear in teren, Warriors termina prima repriza cu un avantaj de 15 puncte.

In pauza meciului, campionii europeni U21 au intrat pe teren si si-au prezentat trofeele. "Aveti buletinele la voi?", se aude ironic din tribuna I, unde indisponibilii Stejarilor isi incurajeaza echipa. Referirea e la incidentul din Germania, cand vestiarul nationalei Under 21 a fost pradat de hoti. Si glumele continua la adresa antrenorului George Sava: "George, unde-ti sunt actele?" Acesta ridica zambind din umeri si se aseaza langa baietii campioni pentru poza de grup.

Repriza a doua continua cu eliminari si accidentari pentru Stejari. Razboinicii sunt de neoprit, iar in minutul 70, scorul este clar in defavoarea bucurestenilor 10-46. Publicul aplauda frenetic eseurile si transformarile, netinand cont de marcator. Spectacolul si jocul de calitate sunt rasplatite de fanii veniti pe Stadionul Arcul de Triumf cu aplauze si incurajari. Pregatiti pentru o infrangere, spectatorii incearca sa glumeasca. Inainte de a transforma, un spectator ii striga lui Carlisle: "Da, ma, cu stangu' daca esti smecher!" Da cu dreptul si transforma. Dar la valoarea englezului, puncta si daca lovea mingea cu stangul. Stejarii reusesc sa mai puncteze o data pana la sfarsitul partidei, iar scorul final e de 17 la 53.

Un meci ce a avut inca de la inceput balanta inclinata catre Razboinici, jucat magistral de englezi si indarjit de romani. Si deja atentia se indreapta catre meciul cu italienii de la Petrarca Padova, din 7 decembrie.

Echipele de start:

Stejarii Bucuresti: Florin Vlaicu, Jeff Makapelu, Catalin Dascalu, Ionut Dimofte, Madalin Lemnaru, Ben Aoina, Florin Surugiu, Stelian Burcea, Zane Winslade, Alexandru Grigore, Valentin Ursache, Marius Sirbe, Nicolae Nere, Bogdan Zebega, Mihaita Lazar.

Worcester Warriors: Loki Crichton, Rico Gear, Alexander Grove, Samuel Tuitupou, Miles Benjamin, Matthew Jones, Ryan Powell, Netani Talei, Matthew Cox, Tom Wood, Craig Gillies, Greg Rawlinson, Tevita Taumoepeau, Aleki Lutui, Matt Mullan.