VIDEO CM Handbal (f) Romania - Cuba 33-27/ Radu Voina: "Ati fost penibile in atac"

Luni, 5 decembrie 2011, 18:16 Sport | Teamball

Radu Voina
Romania a bifat cea de-a doua victorie de la Campionatul Mondial de handbal feminin (33-27 contra Cubei), dupa o partida mai putin reusita. Tricolorele au alternat momentele bune cu cele in care au fost neinspirate (in special in atac), evolutia stearsa a echipei determinandu-l pe Radu Voina sa le apostrofeze pe elevele sale in timpul unui time-out din a doua repriza: "Sunteti penibile in atac, va dati cap in cap. Va vede lumea din tara", a precizat tehnicianul.

In urmatoarea partida din Grupa C, Romania se va duela cu Japonia in data de 6 decembrie, de la ora 21.15.

Vezi desfasurarea partidei Romania - Cuba:

Min 60 Romania - Cuba 33-27

Au marcat: Chirila, Amariei, Chirila

Romania alterneaza momentele bune cu cele mai putin inspirate, tricorele aratand carente in atac. "Sunteti penibile in atac, se uita lumea din tara la voi, va dati cap in cap", a declarat Radu Voina in timpul unui time-out. Demn de mentionat este faptul ca tricolorele au marcat  de doar trei ori in ultimele zece minute de joc.

Min 50 Romania - Cuba 30-22

Au marcat: Tivadar (2), Farcau, Curea

Babeanu este eliminata, iar cubanezele rateaza pe contraatac. Romania inscrie prin Tivadar in inferioritate numerica, iar scorul este 28-20 in minutul 45. Tricolorele gresesc destul de mult la faza de constructie, adversarele profita si marcheaza (28-22 in minutul 47).

Min 40 Romania - Cuba 26-17

Au marcat: Farcau (4), Curea, Babeanu

Dupa Cristina Varzaru, si-a facut debutul la Campionatul Mondial si Ramona Farcau, pe extrema dreapta. In primele minute ale reprizei secunde, tricolorele au condus cu 22-14 pe tabela. Daniela Babeanu rateaza o lovitura de la sapte metri, iar la doar un minut distanta Ramona Farcau inscrie pe contraatac. In minutul 40, echipa Romaniei conduce cu 26-17, cea mai mare diferenta de pana acum.

Min 30 Romania - Cuba 20-14

Au marcat: Babeanu (4), Varzaru (2), Elisei, Cartas

Cu toate ca nu evolueaza la turatie maxima, Romania se distanteaza pe tabela pe finalul primei reprize, tricolorele avand in Daniela Babeanu una dintre cele mai bune marcatoare (4 reusite). Cristina Varzaru a facut spectacol pe semicerc, reusitele extremei fiind de finete. Pauza la Sao Paulo, Romania - Cuba 20-14.

Min 20 Romania - Cuba 12-11

Au marcat: Chirila, Varzaru (3), Elisei, Chintoan

Romania intra in joc, iar tricolorele marcheaza mult pe contraatac. Cristina Varzaru inscrie primele sale goluri la Campionatul Mondial, in timp ce Talida Tolnai reuseste cateva parade. Dupa ce au condus la patru goluri diferenta (11-7), elevele lui Radu Voina conduc doar cu 12-11, in minutul 20, dupa ce au tratat cu lejeritate mai multe actiuni.

Min 10/ Romania - Cuba 6-6

Au marcat: Chirila, Elisei, Fiera (2), Chintoan, Chirila

Cuba incepe bine partida cu Romania si reuseste sa conduca pe tabela in mai multe randuri (1-0, 2-1, 3-2). Tricolorele primesc goluri cu destula usurinta de la o formatie modesta, iar dupa zece minute scorul este egal, 6-6.

• +5 (5 voturi)
    Hai România! (Luni, 5 decembrie 2011, 18:19)

nano2k [utilizator]

Hai România!
      Romania (Luni, 5 decembrie 2011, 19:22)

Adi [anonim] i-a raspuns lui nano2k

Joaca penibil echipa noastra, cred ca se gandesc la altceva decat sa joace!
    si pe net? (Luni, 5 decembrie 2011, 19:01)

e [anonim]

unde se poate vedea meciul pe internet? ca n-avem dolcesport...
      Link (Luni, 5 decembrie 2011, 19:42)

nano2k [utilizator] i-a raspuns lui e

am gasit aici (Luni, 5 decembrie 2011, 19:44)

e [anonim] i-a raspuns lui e

• -1 (3 voturi)
    HAI ROAMNIA (Luni, 5 decembrie 2011, 19:31)

coryna73 [utilizator]

SPER SA AIBA SUCCES FETELE DIN ECHIPA ROAMNIEI, MACAR ASA SA MAI NE MANDRIM CA SUNTEM ROMANI, CU REZULTATE POZITIVE, SA STIE SI STRAINII DE AFARA CA ROMANIA NU INSEAMNA DOAR PORFELINATE, TIGANI, CERSETORI, HOTI SI VIOLATORI, INSEAMNA SI CULTURA, SPORT, ARTA,
      Sper (Marţi, 6 decembrie 2011, 19:59)

AntonH [utilizator] i-a raspuns lui coryna73

si eu sper la fel. Si inca sper sa scrii fara CAPS. Si inca sper sa inveti sa construiesti fraze in limba romana. Si acelea fara si. Fara prea multe si.
        replica (Marţi, 6 decembrie 2011, 21:41)

CORYNA73 [anonim] i-a raspuns lui AntonH

Limba romana o stiu destul de bine, greseala mea este ca nu citesc inainte sa trimit, pt a corecta anumite greseli de exprimare, ok, o sa fiu atenta pe viitor, si poate nu ar trebui atata ironie din partea ta, domnule "sper", macar semneaza-te cu un nume de om, nu ca anonim daca tot ai de facut observatii.
          Critica constructiva (Miercuri, 7 decembrie 2011, 18:29)

AntonH [utilizator] i-a raspuns lui CORYNA73

este intotdeauna binevenita. Da, m-am semnat cu numele meu, care nu este cu CAPS si cu y :)
    online (Luni, 5 decembrie 2011, 19:33)

theli [utilizator]

are cineva vreun link?
  • +1 (3 voturi)
    Hai Romania! Jos TVR! (Luni, 5 decembrie 2011, 19:46)

Anonimus [anonim]

Fetelor, va tin pumnii!

Chiar nu se puteau transmite meciurile Romaniei la acest campionat la TVR? La cate sporturi de echipa mai suntem mentionati printre favoriti in ziua de azi? Bine ca vedem meciurile din UEFA Champions League in direct ...
    hai romania (Luni, 5 decembrie 2011, 20:49)

vali6712 [anonim]

platim doua abonamente la televiziune,si facem o e
    efractie sa ne uitam pe alte link-uri.rusine t.v.r!
    p.s.las-le radule,si nu le certa,caci nu le vede aproape nimeni.HAI ROMANIA,vrem finala cu rusia,si dc nu...
    cand primesti.. (Marţi, 6 decembrie 2011, 0:00)

egroeg [anonim]

28 goluri de la tunisience si 27 de la cubaneze nu poti spune ca ai echipa de podium la mondiale.Din pacate nici Talida nu-i in forma.I-a dat cubaneza un sac de goluri de la 9m
      exact asta am remarcat si eu (Marţi, 6 decembrie 2011, 11:05)

cipax [utilizator] i-a raspuns lui egroeg

Radu Voina le spune ca sunt penibile in atac dar mie mi se pare ca sunt mai penibile in aparare; sa speram ca-si intra in joc si vom vedea si meciuri mai bune ale Romaniei!