Surpriza/ Vezi care este cel mai mare stadion din lume

de A.I.     HotNews.ro
Marţi, 3 august 2010, 10:30 Sport

Rungrado May Day
Foto: Reuters
Are o capacitate aproape dubla fata de Santiago Bernabeu si cu aproximativ 50.000 de locuri mai mult decat Nou Camp. Surprinzator sau nu, Coreea de Nord detine cel mai mare stadion din lume, "Rungrado May Day" putand gazdui nu mai putin de 150.000 de spectatori, informeaza Marca.

Construit de dictatorul Kim Jong Il, stadionul poate gazdui, pe langa meciuri de fotbal, si intreceri atletice, detinand pista. De asemenea, pe lista facilitatilor se numara nenumarate saune, piscine si camere unde sportivii se pot gazdui daca vor sa ramana in incinta arenei.

Ocupa mai mult de 200.000 de metri patrati, iar manifestarile inchinate poporului se desfasoara cu mare fast pe "Rungrado May Day" (are opt etaje).

Pana in urma cu ceva timp, Maracana era cel mai impunator stadion din lume, dar numeroasele reparatii au lasat arena braziliana cu o capacitate de doar 82.000 de locuri.

"Rungrado May Day" a fost plin de putine ori in existenta (a fost inaugurat in 1989), dar capacitatea mare a dorit sa arate grandoare unei natiuni in care libertatea este la mare pret.

Iata lista celor mai mari arene din lume:


1. Rungrado May Day (Phenian) 150.000 de locuri
2. Saltlake Stadium (Calcutta) 120.000
3. Estadio Azteca (Mexico City) 115.000
4. National Stadium Bukit Jalil (Kuala Lumpur) 110.000
5. Melbourne Cricket Ground (Melbourne) 101. 000
...........................................................................................
7. Camp Nou (Barcelona) 98.000
13. Santiago Bernabeu (Madrid) 85.000.


Citeste mai multe despre   























11764 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    pai da (Marţi, 3 august 2010, 10:45)

    me [anonim]

    sa nu-si arate ei putin muschii? :))
    • +2 (2 voturi)    
      ... (Marţi, 3 august 2010, 11:36)

      Opposite [anonim] i-a raspuns lui me

      Ca doar se stie ca de la regim intensiv cu scoarta de copac si iarba faci niste muschi...
  • +9 (11 voturi)    
    Pyongyang (Marţi, 3 august 2010, 11:02)

    Andu [anonim]

    O mica corectare. Pyongyang se scrie in limba romana Phenian.
    • -3 (5 voturi)    
      T (Marţi, 3 august 2010, 11:16)

      jools [anonim] i-a raspuns lui Andu

      Ambele variante sunt acceptate.
      • +2 (8 voturi)    
        niet (Marţi, 3 august 2010, 11:33)

        ad [anonim] i-a raspuns lui jools

        Atunci hai sa spunem munich la monaco si tot asa... In romana e Phenian.
        • -1 (7 voturi)    
          Munich = Munchen (Marţi, 3 august 2010, 11:44)

          VasileP [anonim] i-a raspuns lui ad

          nicidecum monaco...
          Treci la loc, azi ai un 2 si pana data viitoare trebuie sa mazgalesti de 100 de ori pe caietu' de teme "Munich e Munchen si nu Monaco"
          • +4 (4 voturi)    
            2 ai tu (Marţi, 3 august 2010, 12:18)

            bogdan [anonim] i-a raspuns lui VasileP

            nu mai vorbi daca nu stii.
            italienii zic la Munchen chiar Monaco.
            era sa-mi iau o teapa grozava in milano cand la casa de bilete era sa-mi iau bilet pentru Monaco (Munich) in loc de Monaco monte carlo.
            • -2 (2 voturi)    
              serios ? (Marţi, 3 august 2010, 16:15)

              jon-son [anonim] i-a raspuns lui bogdan

              Pai daca italienii sunt prosti, asta inseamna ca noi tre' sa spunem ca ei? gata, abia ati venit de la spart pietre si ne si dati lectii de romana .... mai ... italienilor, mai ... care sunteti.
  • +7 (7 voturi)    
    in picioare (Marţi, 3 august 2010, 11:18)

    Kim [anonim]

    sunt 150000 locuri in picioare
  • -2 (2 voturi)    
    Daca (Marţi, 3 august 2010, 11:19)

    Corectam [anonim]

    Daca tot este sa corectam, lista celor mai mari arene din lume este un pic altfel:
    1 Rungrado May Day, 2 Salt Lake, 3 Michigan Stadium, 4 Beaver Stadium, etc...
  • +1 (3 voturi)    
    Candidat la locul 1 (Marţi, 3 august 2010, 11:46)

    Marian [anonim]

    160 de mii de locuri...pe scaune. Clasamentul nu vad ca se limiteaza la anumite sporturi iar aceasta arena cred ca se incadreaza la definitia de stadion (arenele inconjoara complet pista)
    http://en.wikipedia.org/wiki/Bristol_Motor_Speedway
    • +3 (3 voturi)    
      http://en.wikipedia.org/wiki/Rungrado_May_Day_Stad (Marţi, 3 august 2010, 14:23)

      Cocalarul_Electronic [utilizator] i-a raspuns lui Marian

      The stadium can seat 150,000, which is the largest non-auto racing stadium capacity in the world.
  • +3 (5 voturi)    
    . (Marţi, 3 august 2010, 11:51)

    FlorinM212 [utilizator]

    Inaugurat in 1989 si surpriza a venit dupa 21 de ani? Chiar era nevoie de "Surpriza" in titlu?
  • 0 (4 voturi)    
    în praga e cel mai mare (Marţi, 3 august 2010, 12:04)

    în praga e cel mai mare [anonim]

    se cheamă Strahov

    http://en.wikipedia.org/wiki/Strahov_Stadium

    220.000 de locuri suprafata de gazon cît 9 (nouă) terenuri de fotbal

    folosit acum pentru concerte si antrenamente
    • 0 (2 voturi)    
      Stiu stadionul (Marţi, 3 august 2010, 13:05)

      Andu [anonim] i-a raspuns lui în praga e cel mai mare

      Acum ceva ani am fost in Praga si eram cazat la un hostel de langa stadion. In zona respectiva sunt camine studentesti si se vedea stadionul printre ele, chiar ma intrebam al carei echipe o fi.
    • 0 (0 voturi)    
      da da (Duminică, 31 octombrie 2010, 22:00)

      Empire [anonim] i-a raspuns lui în praga e cel mai mare

      Capacity 220,000[1] 56,000 to sit[2]

      Sursa: wikipedia
  • +1 (1 vot)    
    cred ca (Marţi, 3 august 2010, 23:51)

    ploiesteanu [anonim]

    pe Maracana au fost aproape 200.000 de platitori. Plus cati or mai fi intrat fara bilet, la finala pierduta de Brazilia cu echipa Uruguayului in 1950, in finala campionatului mondial, daca tin eu bine minte.