Programul de Guvernare PDL-PSD: Relansarea turismului si a sportului ca domenii de importanta nationala

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Marţi, 16 decembrie 2008, 13:20 Sport

In programul de Guvernare pe perioada 2009-2012, Alianta PDL-PSD isi propune relansarea turismului si a sportului, cele doua ramuri fiind considerate de importanta nationala.

In capitolul 3 al Programului de Guvernare, (Angajamentul pentru buna guvernare a Romaniei), la articolul 21 se mentioneaza Relansarea turismului si a sportului ca domenii de importanta nationala.

Capitolul Tineret si Sport prevede, printre altele, urmatoarele obiective de guvernare:

- cresterea fondurilor pentru domeniul sportiv
- dezvoltarea sportului de masa si a infrastructurii sportive (construirea de baze sportive pentru disciplinele olimpice conform cerintelor CIO)
- valorificarea economica a activitatilor sportive: Romania poate beneficia de pe urma imaginii realizate de competitori
- cresterea rolului educatiei fizice si a sportului in scoli (minim trei ore pe saptamana)
- sprijinirea sportului de performanta (introducerea "dublei cariere" - calificarea performerilor din sport si intr-o alta profesie pentru reintegrarea lor in societate)

Sportul nu a fost considerat o prioritate in ultimii patru ani de guvernare, multe dintre bazele sportive din Bucuresti si tara zacand in continuare in paragina.























1041 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    mai pe scurt.... (Marţi, 16 decembrie 2008, 13:48)

    fredy lorentz [anonim]

    orice de importanta nationala, se poate rezuma la un singur lucru: la infrastructura; fara ea nu pot exista nici turism, nici sport;

    dar bineinteles, la fel ca si pana acuma, noi le vrem pe toate, de la coada la cap
    • 0 (0 voturi)    
      orice lucru "de importanta nationala" (Marţi, 16 decembrie 2008, 15:35)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui fredy lorentz

      inseamna MULTE contracte!
      Si, daca tot e "de importanta nationala", atunci, CE sa se mai impiedice lumea si de "proceduri"? >:)
  • 0 (0 voturi)    
    Cand va fi gata stadionul? (Marţi, 16 decembrie 2008, 13:53)

    Romanasul [anonim]

    Asa cum bine ii stiim pe constructorii romani cred ca stadionul va fi gata....NICIODATA tinand cont si de criza actuala.
  • 0 (0 voturi)    
    Turism cu oameni priceputi (Marţi, 16 decembrie 2008, 14:18)

    sg [anonim]

    Dupa schita de Guvern aratata, am avea ca Ministru pe Monica Iacob-Ridzi. Habar n-am ce meserie are la baza, dar turismul ar putea aduce Romaniei venituri consistente. Dupa mine, nu ar trebui sa ne jucam cu ministerele si sa punem oameni la intamplare. Ce experienta are in domeniu? Unde e mapa profesionala?
    • 0 (0 voturi)    
      si totusi (Marţi, 16 decembrie 2008, 15:36)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui sg

      le CE anume foloseste un Minister al Turismului?
      ???
      • 0 (0 voturi)    
        Citeste inca o data (Marţi, 16 decembrie 2008, 16:42)

        sg [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

        Mai greu cu finantele si veniturile din anumite industrii (de ex turism), nedezvoltate la noi in Romania.
        Tu in ce tara traiesti? I-ai vazut pe arabi cu partie de schi in Dubai la +40 grade Celsius?
        Sau stii cat castiga Barcelona de pe urma dezvoltarii industriei turismului?
        Ne trebuie si infrastructura, deci conlucrare cu ceilalti ministrii... Dna Ridzi stie macar turismul de shopping?
  • 0 (0 voturi)    
    da' Becali, unde-i Becali...? (Marţi, 16 decembrie 2008, 16:23)

    Codruta N [utilizator]

    Ceva subventii pt. Steaua? Nu? Pai, de ce nu?

    Numa' lu Iancu, ca era in gasca cu aceia de la RAFO?

    Ce-o sa faca cu "sportul"? Or sa-i invete pe romani sa alerge mai bine, sa fuga din calea inflatiei?

    Sau poate or sa investeasca in industria de producere a medaliilor?

    Sau poate or sa-si manifeste grija fatza de bazele sportive, facandu-le frumoase si pline de noi utilitati (si dezvoltand si economia, precum si rezolvand ceva cu fortza de munca): adeca acoperindu-le, cu mare grija si respect, cu ceva blocuri, cu vreo 30 - 40 etaje - ca, deh! Videanu a incercat el dar nu terminase, saracu'... >:

    Io cre ca de AIA tre sa fie sportul o "prioritate", totusi: sa ne invete sa fugim... >:
  • 0 (0 voturi)    
    sport (Marţi, 16 decembrie 2008, 18:08)

    mimic [anonim]

    Era timpul ca dupa 18 ani guvernantii nostrii sa-si aduca aminte de importanta si performantele sportive
    care au adus atita glorie si recunostiinta internationala
    tarii noastre. Suntem un neam facut pentru sport, iar tinerii nostrii sunt facuti pentru anumite sporturi individuale si colective de lupta. Daca le vom oferi conditiile de pregatire decente, vom regasi rezultatele obtinute prin anii 70 sau 80.