Motor Fun

VIDEO As al volanului la doar 8 ani/ Vezi aici ce minunatii face un pusti finlandez 

de A.I.     HotNews.ro
Marţi, 13 aprilie 2010, 11:21 Sport | Motor

Pustiul minune Kalle Rovanpera
Foto: Captura Youtube.com
Are 8 ani, dar conduce de parca ar fi de o viata la volan. Kalle Rovanpera este un tanar foarte promitator, pustiul finlandez descurcandu-se de minune pe teren accidentat si, mai ales, pe zapada cu una dintre masinile tatalui sau. Parintele este Harri Rovanpera, fost pilot in WRC intre 1993 si 2006, iar Kalle se anunta a fi un demn urmas.

Harri Rovanpera a activat in WRC (Campionatul Mondial de Raliuri) intre 1993 si 2006, trecandm, pe rand, pe la echipele Seat, Peugeot, Mitsubishi si Skoda. A castigat Raliul Suediei in 2001, iar ultima sa cursa a fost Raliul Tarii Galilor, in 2006.

Cu toate ca s-a retras, Rovanpera a lasat deja un demn urmas pentru raliuri, pe fiul sau Kalle. In varsta de doar 8 ani, pustiul conduce de parca ar avea cei opt ani de viata doar experienta la volan.

Terenul accidentat si traseul serpuit nu reprezinta o problema pentru Kalle, cel care stapaneste foarte bine pentru varsta sa arta pilotajului. Pustiul face fata cu brio chiar si testului numit zapada, aratand ca poate rula in conditii optime pe orice suprafata si in orice conditii.

Vezi aici imagini cu Harri Rovanpera:



Citeste mai multe despre   























6023 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    pai astia (Marţi, 13 aprilie 2010, 11:14)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    sint la raliu ca brazilienii la fotbal, ce ne mai miram atit ca pustul stie ce stie.
  • +2 (2 voturi)    
    GO KALLE! (Marţi, 13 aprilie 2010, 11:29)

    UnBucurestean [utilizator]

    Numai in Finlanda se poate intampla asa ceva!

    Ce naste din Pisica (campion mondial) raliu pe paine mananca!
  • -6 (12 voturi)    
    Dosarele X files (Marţi, 13 aprilie 2010, 12:09)

    sadwank [anonim]

    I want to believe -- dar nici chiar asa.
    Ce vedem noi in filmulet? O masina albastra care alearga foarte vioaie. Mai vedem un copil balai pe scaunul soferului si remarcam ca viteza de redare e mai mare decit in mod normal. Mai vedem ca niciodata camera nu se muta de la copil la strada; ori se arata copilul, ori strada, ori masina din afara. In fine, masina are geamuri fumurii si mai vedem ca nu prea vedem cine conduce.
    Ce nu vedem noi pe site-ul oficial al lu' Harri Rovanpera? Pai nu vedem filmuletul cu pricina, nici macar link-ul catre youtube.
    • +1 (1 vot)    
      Da? (Marţi, 13 aprilie 2010, 19:36)

      SirJ [anonim] i-a raspuns lui sadwank

      Fa tu masina sa se miste asa vioaie si comenteaza dupa aia. Nu prea stii sa te uiti la asemenea evenimente
  • +3 (3 voturi)    
    sunt cel putin cateva sute (Marţi, 13 aprilie 2010, 12:53)

    ciudatu' [utilizator]

    de astfel de copii in finlanda. ce sa mai spunem despre faptul ca este fiul unuia dintre cei mai cunoscuti piloti de raliuri.
    bravo lor ca stiu sa-si creasca copiii pentru a deveni campioni!
  • -4 (4 voturi)    
    Nu mai exista simulatoare? (Marţi, 13 aprilie 2010, 13:00)

    Mircea [anonim]

    Sau masinile au devenit atat de sigure incat si un copil le poate conduce fara frica ca i se va intampla ceva rau? Sincer, cred ca tac'su nu prea e in toate mintile, ca sa nu mai zic ca e ilegal ce face
    • 0 (0 voturi)    
      Necunoscator (Marţi, 13 aprilie 2010, 19:33)

      SirJ [anonim] i-a raspuns lui Mircea

      Ignorantule, pentru raliu, F1 si alte competitii de genu, nu ai nevoie de permis sau o varsta anume pentru a concura. Lewis Hamilton daca nu ma insel, a castigat ttlul si nu avea permis de conducere. Mai intereseaza-te inainte sa devii tot grav si responsabil.
  • -1 (7 voturi)    
    Existente (Marţi, 13 aprilie 2010, 13:12)

    Horia [anonim]

    Care e diferenta intre acest copil (cu tatal aferent) si pushtiul roman de 5 ani din Italia (tot cu tatal lui aferent) care facea culturism?

    De ce finlandezul e de laudat si romanul de blamat - spun asta in urma comantariilor? Pana la urma ambii copii pot sa moara, finlandezul de un copac, rapid, romanul in spital, mai incet, din cauza complicatiilor.
    • 0 (2 voturi)    
      Pentru ca nu stii unde traiesti (Marţi, 13 aprilie 2010, 14:52)

      Cristi [anonim] i-a raspuns lui Horia

      Romania e plina de destepti, inteligenti, atoatestiutori, cand de fapt sunt toti niste invidiosi tristi care nici nu ies din casa. Un fel de mai bine n-ar mai fi.
      • -2 (6 voturi)    
        la cum comentezi... (Marţi, 13 aprilie 2010, 15:11)

        MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui Cristi

        cand vei avea un copil, poate incerci sa-l arunci de la etaj ca sa-l inveti sa zboare.
        • +1 (1 vot)    
          Zboară (Duminică, 18 aprilie 2010, 16:02)

          Silviul [anonim] i-a raspuns lui MirceaA

          Zboară puiule, zboară!
    • +1 (3 voturi)    
      corect (Marţi, 13 aprilie 2010, 15:10)

      MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui Horia

      ai perfecta dreptate. Un copil e ca o plastilina pe care o modeleaza parintii sai. E pacat ca unii parinti aleg pentru copii cai extreme pentru a razbi in viata. In acelasi timp, fara nebuni din astia n-ar mai exista performanta extrema. In orice caz, culturismul la 5 ani e mult mai periculos decat automobilismul la 8.
  • +2 (2 voturi)    
    implicare... (Marţi, 13 aprilie 2010, 19:22)

    unudepenet [anonim]

    asta inseamna implicare, sa faci de mic, cu drag, performanta. e adevarat ca au si conditii... numai sa iei patru cauciucuri de iarna de calitate, noi, ar reprezenta un dezechilibru financiar, dar-mi-te sa tunezi un motor si altele... inca suntem saraci si saracia cred ca e principalul motiv a lipsei de "tragere de inima" in a ne implica in performanta.
    • -1 (1 vot)    
      n-ai grija (Miercuri, 14 aprilie 2010, 0:44)

      MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui unudepenet

      ca nici acolo nu e ieftin. Cati independenti stii in WRC?
  • 0 (0 voturi)    
    Pilot extra.... (Joi, 15 aprilie 2010, 15:26)

    pv [anonim]

    poate auziti maine, pomaine ca a murit intr-un accident .....chiar de masina.....n-as dori sa aud o astfel de stire......si A.Sena era expert si......cam asta este situatia reala, dar poate fiind in alta tara, nu gandeste ca noi ROMANII !
    • 0 (0 voturi)    
      Ăăă... (Duminică, 18 aprilie 2010, 16:03)

      Silviul [anonim] i-a raspuns lui pv

      ... tu eşti femeie,nu ?